Naslovna Novosti Sukob veka! Da li će ruski lovci Su-30, Su-35 i Mi uloviti...

Sukob veka! Da li će ruski lovci Su-30, Su-35 i Mi uloviti ‘ukrajinske F-16’?

18
su 30sm, su 35s i su 34
Su-30SM, Su-35S i Su-34
google news

Čini se da je transfer lovaca F-16 u Ukrajinu vrlo izvesna. Izveštaji citiraju zvaničnike administracije predsednika Džoa Bajdena koji su rekli da je on odobrio „obuku“ ukrajinskih pilota od strane savezničkih zemalja pre nego što je naknadno najavljeno prebacivanje.

Odobrenje za slanje zapadnih tenkova pratilo je istu putanju, u kojoj su SAD u početku glatko odbijale godinu dana, a zatim su postepeno napravile preokret.

Bajden je na kraju ipak najavio da će poslati Abrams tenkove. Berlin i London su takođe obećali tenkove Leopard 2 i Challenger 2 Kijevu.

Na samitu G7 u Japanu, američki zvaničnici su rekli da će njihova zemlja podržati „zajedničke napore sa saveznicima i partnerima za obuku ukrajinskih pilota na avionima četvrte generacije, uključujući F-16“.

Sukob veka?

To će označiti prekretnicu u vojnoj istoriji, međutim moglo bi potrajati nekoliko meseci s obzirom na složenu prirodu posla i logistike održavanja ovih lovaca.

Kao prvo, to bi uključivalo sukob između legendarnog zapadnog mlaznjaka F-16 i njegovih ruskih kolega poput Su-30, Su-35 i MiG-31, dok je čak i moguće da ćemo videti ruske stelt lovce Su-57.

su 35 i f 16
Su-35 iznad, F-16 ispod

Stratezi, vojni komandanti, piloti i naučnici će ga pažljivo posmatrati situacija jer bi predstojeća dešavajna mogla da definišu tok odbrambene vazduhoplovne nauke u narednim decenijama.

Posebnu pažnju izazivaju upravo što se dve verzije aviona suočavaju jedna sa drugom u drugim ključnim tačkama kao što su Indija-Pakistan, Kina-Tajvan i Iran-Izrael (očekuje se da će Iran nabaviti Su-35 od Moskve ove nedelje).

Ishod mogućeg sukoba između F-16 i Su-30/35 će odjeknuti širom planete.

Pakistansko vazduhoplovstvo (PAF) i indijsko vazduhoplovstvo (IAF) su vodeći operateri aviona F-16 i S-30. Indija i dalje koristi MiG-21, MiG-29 i ima Su-30MKI kao borbeni lovac. IAF je takođe koristio avione poput MiG-27, MiG-23 i MiG-25.

U vazdušnom okršaju 27. februara 2019. nad Kašmirom, u znak odmazde za napade IAF na Balakote u Kašmiru koji kontroliše Pakistan, takođe se navodi da su se neki F-16 vratili nakon što su detektovali Su-30, što ukazuje na superiornost aviona.

Tokom borbe, indijski MiG-21 je oboren raketom vazduh-vazduh (AAM) ispaljenom iz F-16. „Superiorni“ Su-30 MKI nisu bili u stanju da uzvrate obaranje PAF-a.

Japanske vazdušne snage za samoodbranu (JASDF) i vazduhoplovne snage Tajvana Republike Kine (RoC) koriste F-16 u zapadnom Pacifiku. Kako se stvari odvijaju i ukoliko SAD reši da počne svetski rat, oni će se sukobiti sa lovcima Su-35S Narodnooslobodilačke armije Kine (PLAAF) nabavljenim iz Rusije.

Kina takođe koristi Su-30MKK direktno uvezene iz Rusije i domaće derivate Su-27 i Su-30 kao što su J-11, J-15 i J-16.

kineski lovac j 11 zamalo udario u americki avion iznad juznog kineskog mora
kineski lovac J-11

Ako se F-16 pošalju u Ukrajinu nakon dugog, procesa formalnog objavljivanja, obuke ukrajinskih pilota, osmišljavanja taktike i detaljnih operativnih planova u saradnji sa zapadnim vojnim savetnicima, rezultat će se sa neverovatnom tenzijom posmatrati širom sveta.

Su-35 je takođe na putu ka Ratnom vazduhoplovstvu Islamske Republike Irana (IRIAF). Njihov glavni rival u regionu, Izrael, koristi varijante „A“, „B“, „C“ i „D“ F-16 još od 1980-ih, a najnaprednija verzija koju poseduju je F-16I.

F 16 C D BLOK 25
F 16 C D BLOK 25

Ne očekuje se da će tenzije između dve zemlje uskoro popustiti, a svaki sukob u narednih nekoliko godina nesumnjivo će dovesti do borbe Su-35 i F-16. Štaviše, sukob između dva aviona će dovesti do toga da saveznici razmenjuju informacije i iskustva između sebe.

Ukrajinski piloti će razmenjivati znanje o svom iskustvu u borbi protiv ruskih Suhoja i MiG-ova sa zapadnim zemljama, dok se može pretpostaviti da i Rusija i Kina imaju neki mehanizam za razmenu ključnih strateških i taktičkih vojnih obaveštajnih informacija.

Ako Ukrajina zaista nabavi F-16, onda će po prvi put ruski vrhunski lovci poput Su-35 i Su-30SM2 imati priliku da love ratne avione američkog porekla kao nikada ranije. Do sada konkretna konfrontacija ovih letelica nije zabeležena.

Ništa se neće destiti uskoro

U međuvremenu, prema neimenovanom zvaničniku kojeg citira CNN, ne očekuje se da će se obuka ukrajinskih pilota odvijati u SAD i verovatno će se odvijati u potpunosti u Evropi. Danska se prva ponudila da obučava ukrajinske pilote na F-16.

su 35 pogled kroz kameru f 16
Su-35 pogled kroz kameru F-16

Konačni transfer, slično kao i kod tenkova Abrams, trajaće možda čak godinu dana, kako su zvaničnici otkrili. F-16 su “komplikovanija platforma”. Čuveni glasnik Sjedinjenih Država, CNN kaže da se očekuje da će samo obuka trajati „nekoliko meseci“.

18 KOMENTARA

  1. ТРЕБА НУКЛЕАРКЕ ДА ДАЈУ МАЛИМ УКРОФАШИСТИМА ОВАКО ЋЕ ДА ТРАЈЕ ДУЖЕ И ЗАЈЕБАНЦИЈА ОНАКО БИ ИХ РУСИ СПРЖИЛИ ЗА ОЧАС НЕ БИ НИ ОСЕТИЛИ НИ УКРОФАШИСТИ НИ АМЕРИЧКЊ КУГЕ И САВЕЗНИЦИ СВИ

  2. A gde ce f16? Nevidljivi bio klasa za f16 pa ga oborila pracka. F16 kao da su ruje nadogradile mig 21 ista klasa. Pancir-streptomicin, a s300-s350…. mogu da love dronove oko kijeva i to je to, a mozda prevazidju duha kijeva u nastavku alana forda

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version