Rusko ministarstvo odbrane optužilo je danas Ukrajinu da planira oružanu provokaciju u Pridnjestrovlju, samoproglašenom regionu Moldavije.
Ministarstvo je saopštilo na Telegramu da Ukrajina planira da izvede “operaciju lažne zastave”, navodni napad ruskih snaga iz Pridnjestrovlja, kao izgovor za svoju akciju, prenosi agencija RIA Novosti.
Zamenik ruskog ministra inostranih poslova Mihail Galuzin, tvrdi da je Zapad naložio vladi Moldavije da prekine svaku komunikaciju sa separatističkim vlastima u Pridnjestrovlju, prenela je agencija Rojters.
Moldavska predsednica Maja Sandu optužila je Rusiju ranije ovog meseca da planira državni udar, kako bi zbacila vladu i uvukla Pridnjestrovlje u rat koji vodi u Ukrajini.
Ovaj region proglasio je nezavisnost 1990. godine, godinu dana pre raspada Sovjetskog Saveza, zbog straha da će se Moldavija ujediniti s Rumunijom, čiji jezik i kulturu uglavnom deli.
Nakon kratkog rata Moldavije sa separatistima 1992., nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, s ruskim “mirovnim snagama” koje su raspoređene na maloj teritoriji, koji nema međunarodno priznanje, navodi Rojters.
Podsetimo, prošle godine više eksplozija odjeknulo je u štabu državne bezbednosti u otcepljenom regionu Moldavije, komunikacioni tornjevi su dignuti u vazduh u selu Majak i napadnut je vojni aerodrom u blizini Tiraspolja.
Trenutno se u Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici (PMR) nalazi 2.500-3.000 ruskih vojnika. Reč je o 82. i 113. odvojenom gardijskom motorizovanom bataljonu i 540. odvojenom kontrolnom bataljonu.
Ukupna snaga Oružanih snaga PMR je 15.000 ljudi. Oružane snage PMR imaju 4 motorizovane brigade locirane u gradovima Tiraspolj, Benderi, Dubosari i Ribnici, od kojih je jedna gardijska (raspoređena u gradu Tiraspolju).
Četiri bataljona specijalnih snaga. Rezerva do 80 hiljada ljudi. Pored toga, postoje podaci da se tu nalazi i odred helikoptera, kao i dva bataljona vojne jedinice broj 13962 za zaštitu jednog od najvećih skladišta naoružanja i municije u Evropi u Kolbasni.
- 100 tenkova
- Do 200 oklopnih transportera i borbenih vozila pešadije
- 35.000 vozila
- Borbena vozila sa ATGM-ovima
- BDRM
- 500 jedinica vojne inženjerske opreme
- 200 sistema PVO
- MLRS “Grad”
- Artiljerijski topovi i minobacači
Šta treba da znate o Pridnjestrovlju:
- 60% stanovnika Pridnjestrovlja su Rusi i Ukrajinci. Oni su tražili otcepljenje od Moldavije i pre raspada SSSR-a, plašeći se pridruživanja Rumuniji.
- 1992. godine, nakon pokušaja moldavskih vlasti da silom reše sukob, Pridnjestrovlje je de facto postalo van kontrole Kišinjeva. Ruske mirovne snage uvedene su 1992. godine prema sporazumu koji su potpisali predsednici Ruske Federacije i Moldavije.
- Ugovor se raskida ako jedna od strana odustane od njega.
- Zajedničke mirovne snage (moldavske, pridnjestrovske i ruske vojske) ušle su u zonu bezbednosti. Sada ih ima oko 1200.
- Oko 400 ruskih mirovnjaka takođe je deo Operativne grupe ruskih snaga u Pridnjestrovlju.Njihov zadatak je da čuva skladišta municije u Kolbasni.
- Predsednik Moldavije Sandu aktivno se zalaže za povlačenje ruskih mirovnih snaga. Prema njegovom mišljenju, situacija u Pridnjestrovlju predstavlja prepreku za evropske integracije Moldavije.
Ruski odgovor bi trebao da bude : lavov=50Kt, kišinjev=40Kt. Valjda će tada “zapadnjaci” staviti prst na čelo i konačno početi da razmišljaju