Rat u Ukrajini postao je prvi globalni sukob u kojem dronovi – bilo da su vazdušni, pomorski ili kopneni – igraju ključnu ulogu u redefinisanju savremenog ratovanja.
Uklanjaju tradicionalne vojne doktrine poput koncentracije snaga i manevra, a sada Kijev pravi novi iskorak u upotrebi tehnologije slanjem hordi autonomnih kopnenih dronova (UGV) na istočni front.
Prema britanskom tabloidu Daily Mirror, Ukrajina je započela raspoređivanje do 15.000 naoružanih borbenih robota, poznatih kao “tihi ubice”, kako bi pokušala da zaustavi rusku ofanzivu koja ne prestaje da beleži uspehe i širi se duboko u ukrajinsku teritoriju.
Ukrajinski kopneni dronovi: Tehnološki odgovor na rusku “poplavu”
Ovi roboti, osmišljeni za podršku trupama u rovovima i gradskim borbama, mogli bi da predstavljaju ključni zaokret u borbama koje se sve više vode iz zaklona i na bliskim distancama.
Roboti su opremljeni oružjem i senzorima, mogu da se kreću po neravnom terenu i funkcionišu i po danu i po noći. Jedan od najistaknutijih modela je “Ljuti”, naoružan mitraljezom kalibra 7,62 mm, koji se koristi za izviđanje, podršku napadima i preciznu vatrenu potporu.
Ukrajinske snage koriste ove platforme kao mobilne vatrene tačke koje mogu napasti iz neočekivanih pravaca i odvući pažnju ruskim trupama, pišu optimistični britanski mediji.
Roboti se kontrolišu na daljinu, što omogućava operaterima da ostanu bezbedni, dok se istovremeno drastično smanjuje rizik za ljudstvo – posebno značajno nakon nedavnih velikih gubitaka.

Masovna proizvodnja u tajnim pogonima
Prema vojnim izvorima, Ukrajina je značajno proširila proizvodne kapacitete UGV-ova u tajnim fabrikama širom zemlje. Kompaktna vozila se prevoze vojnim kamionima i pogone ih tihi električni motori koji omogućavaju dugotrajno operativno delovanje, čak i pri temperaturama do -20°C.
Tehnički izazovi koji ostaju su pouzdana veza između operatera i vozila, poboljšana upravljivost u teškim terenima, kao i potreba za dodatnom obukom vojnika koji upravljaju sistemima.
Ukrajina investira 120 miliona funti u robotizovano ratovanje
Ministarstvo odbrane Ukrajine investiralo je čak 120 miliona funti u robotizovane vojne sisteme samo u prvom kvartalu 2025. godine. Ovo je najveća investicija u vojnu automatizaciju do sada, a Kijev veruje da će masovna upotreba robota preokrenuti trenutnu situaciju na frontu u njihovu korist.
Pored poznatih modela, postoji navodno više prototipova i operativnih verzija UGV-ova koji se brzo testiraju i uvode u upotrebu. Prema tvrdnjama britanskog glasila, roboti igraju sve veću ulogu u urbanim borbama, zamenjujući vojnike u najopasnijim misijama.

Nova era ratovanja u rovovima
U četvrtoj godini krvavog sukoba, britanski tabloidi navode kako Ukrajina pokazuje da se tehnološki odgovor na klasične vojne doktrine može nalaziti u veštačkoj inteligenciji i robotici.
Dok broj poginulih ruskih vojnika u britanskim medijima dostiže 800.000, a ukupan broj ukrajinskih gubitaka im nekim čudom ostaje nepoznat, dronovi i roboti sve više preuzimaju primat na linijama fronta.
Uvođenje 15.000 UGV robota predstavlja ne samo očajnički pokušaj, već i eksperimentalni iskorak u novi model ratovanja – u kojem tehnologija, a ne samo ljudski faktor, odlučuje ishod bitke.
Jedan ukrajinski narod posle ovog rata sa krefitima koje će morati da plaća
Ima da ih nema..
Mogu da se sa njima slikaju , a ko ih napadnu dronovi iz vazduha.To samo moze koristiti za izvidjanje minskih polja i za transport manjih posiljki.
Да, да, али увек постоји АКО.
Питање је и да ли ће бити дрона/ова у ваздуху у тренутку акције ‘земног дрона’. Или, и ако буде пуно ЛЕТЕЋИХ ДРОНОВА, колика масовност ће бити ЗЕМНИХ. И да ли ће ЗЕМНИ бити вођени радио-везом (да би се ометали – мањим учинком него ЛЕТЕЋИ) или оптичким каблом (што Укри не могу далеко са ФВП, али краће би могли, јер ЗЕМНИ због веће масе више троше батерије, па ће имати краћи домет/досег – таман за за украјинска кратка оптичка влакна) и тд, и тд.
Поента је да било чега таквог да се досете (као рецимо Укри, или Западњаци, са ‘пловећим дроновима’) то морају омасовити, па кренути у акцију да би се “осетила делотворност”, јер противник брзо разради ‘против мере’.
А најбоље би било (када се већ мора ратовати – док се Запад не стави у своје ћоше/карантин) да ратује МАШИНА ПРОТИВ МАШИНЕ, БЕЗ ЉУДСКИХ ЖРТАВА.