Naslovna Novosti Norveška: Srušila se prva evropska orbitalna raketa – misija završena eksplozijom

Norveška: Srušila se prva evropska orbitalna raketa – misija završena eksplozijom [VIDEO]

0

Raketa lansirana sa kosmodroma u Norveškoj juče se srušila i eksplodirala manje od jednog minuta nakon poletanja, saopštila je nemačka kompanija Isar Aerospace, koja je test označila kao „početnu probu“.

Eksperimentalna raketa, nazvana „Spectrum“, trebalo je da postane prvi korak u evropskom lansiranju satelita u orbitu, i to sa teritorije Norveške. Reč je o prvoj evropskoj inicijativi ovog tipa u trenutku kada zemlje poput Velike Britanije i Švedske intenzivno ulažu u sektor komercijalnih svemirskih misija.

Iako je Isar Aerospace unapred upozorio da bi prvo lansiranje moglo završiti neuspešno, kompanija je izjavila da je test ipak proizveo korisne podatke za budući razvoj.

Raketa „Spectrum“ je dizajnirana da nosi male i srednje satelite težine do jedne tone, ali tokom prvog leta nije nosila teret. Lansiranje je izvedeno sa kosmodroma Andøya, u arktičkom delu Norveške.

Cilj misije bio je da se prikupe podaci o performansama lansirnog vozila kroz kompletnu integrisanu proveru sistema, kako je kompanija navela prethodne nedelje.

Let rakete prekinut je kontrolisano nakon manje od jednog minuta, nakon čega je letelica pala u more.

1. Tehničke karakteristike rakete „Spectrum“

  • Proizvođač: Isar Aerospace (Nemačka)
  • Kapacitet tereta: do 1 tona
  • Cilj: Lansiranje malih i srednjih satelita u orbitu
  • Pogon: Dvofazni sistem na tečno gorivo
  • Kosmodrom: Andøya, Norveška

Spejs ambicije Evrope: Šta je zapravo raketa „Spectrum“ i zašto je važna?

„Spectrum“ je dvostepena raketa koju razvija nemačka svemirska kompanija Isar Aerospace, sa sedištem u Minhenu. Projekat je deo šireg evropskog nastojanja da se obezbedi autonomni pristup svemiru, posebno u sektoru lansiranja malih i srednjih satelita za komercijalne, naučne i bezbednosne potrebe.

Osnovne karakteristike rakete „Spectrum“:

  • Visina: oko 27 metara
  • Promer: 2 metra
  • Masa pri lansiranju: preko 60 tona
  • Kapacitet tereta: do 1.000 kg u nisku Zemljinu orbitu (LEO)
  • Pogon: Tečno gorivo (kerozin i tečni kiseonik)
  • Stepeni: 2
  • Motori: Aquila – razvijeni interno u Isar Aerospace-u

Raketu pokreću motori Aquila, koje je sama kompanija razvila. Prvi stepen koristi devet motora, dok drugi ima jedan, što je inspirisano pristupom koji koristi i SpaceX sa svojom raketom Falcon 9.

Zašto je „Spectrum“ važan za Evropu?

Evropa se već decenijama oslanja na velike svemirske projekte kao što su Ariane (ESA), ali većina njih je orijentisana ka lansiranju velikih satelita i međudržavnim misijama. U međuvremenu, tržište malih satelita i tzv. „new space“ privatnih kompanija eksplodiralo je širom sveta – naročito u SAD.

„Spectrum“ predstavlja pokušaj evropske privatne industrije da ponudi konkurentno rešenje za lansiranja manjih satelita, po nižoj ceni i uz kraći rok pripreme. Takvi sateliti se koriste za:

  • Komunikaciju i internet (LEO konstelacije poput Starlinka)
  • Posmatranje Zemlje i klimatske promene
  • Vojnu i bezbednosnu nadzornu infrastrukturu
  • Naučne eksperimente i tehnološke demonstratore
spectrum raketa
spectrum raketa

Isar Aerospace – evropski „SpaceX“?

Osnovana 2018. godine, Isar Aerospace je jedan od najbrže rastućih startapova u evropskom svemirskom sektoru. Kompanija je već obezbedila preko 400 miliona dolara investicija od velikih fondova i korporacija (uključujući Porsche SE i Airbus Ventures). Cilj im je da do kraja decenije postanu glavni evropski privatni igrač u oblasti lansiranja satelita.

Šta sledi posle neuspelog testa?

Iako je prvi pokušaj lansiranja Spectrum rakete završio neuspehom, stručnjaci ističu da je to očekivano u ranoj fazi razvoja svemirskih letelica. I SpaceX je pretrpeo više neuspeha pre prvog uspešnog lansiranja.

Isar Aerospace je već najavio nove testove, a cilj im je da uđe u komercijalnu fazu lansiranja do kraja 2025. godine. U međuvremenu, test je omogućio analizu svih sistema – od goriva i motora, do upravljačkih i komunikacionih komponenti.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version