Kit Kelog (Keith Kellogg), specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa za Ukrajinu i Rusiju, odbacio je mogućnost da Ukrajina ponovo postane nuklearna sila u intervjuu za Fox News 6. februara.
“Šansa da Ukrajina povrati nuklearno oružje je negde između male i nikakve”, izjavio je Kelog. “Hajde da budemo iskreni, obojica znamo da se to neće dogoditi.”
Kontekst izjave – Zelenski ponovo tražio nuklearno oružje
Komentari Kit Keloga dolaze nakon što je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio da, ako put Ukrajine ka NATO-u ostane blokiran, Sjedinjene Američke Države treba da ponude alternativnu bezbednosnu garanciju, uključujući nuklearno oružje.
“Predsednik (Tramp) je rekao da smo mi administracija zdravog razuma”, dodao je Kelog. “Kada neko predloži nešto ovako, razmislite o ishodu ili potencijalnim posledicama – koristite zdrav razum.“
Zelenski je priznao da bi proces pridruživanja Ukrajine NATO-u mogao trajati „godinama ili decenijama“ i izrazio “zabrinutost kako će se Ukrajina u međuvremenu odbraniti”.
Ukrajina je zvanično podnela zahtev za članstvo u NATO-u ubrzo nakon početka eskalacije sukoba sa Rusijom 2022. godine, ali do sada nije dobila poziv za pridruživanje. Ključne zemlje poput SAD-a, Nemačke, Mađarske i Slovačke protive se prijemu Kijeva u Alijansu.
Bivša garnitura u SAD već razmatrala bezbednosne garancije za Ukrajinu
Još u novembru, američki list The New York Times pisao je o internim diskusijama u SAD i Evropi o pružanju bezbednosnih garancija Ukrajini. Američki zvaničnici tada su predložili sada bivšem predsedniku Bajdenu „da vrati nuklearno oružje u Ukrajinu, koje je uklonjeno nakon raspada Sovjetskog Saveza“.
Jedan od predloga bio je razmeštanje velikog arsenala konvencionalnog naoružanja na teritoriji Ukrajine.
Međutim, neki zapadni političari sugerisali su mogućnost vraćanja Ukrajini nuklearnog oružja, koje je Kijev izgubio nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Sada, po prvi put od početka sukoba, novi predsednik SAD, Tramp, insistira na pregovorima o okončanju rata, a Moskva je jasno stavila do znanja da je zabrana članstva Ukrajine u NATO-u jedna od njenih zahteva.
Kelog učestvuje na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji
Kelog će prisustvovati Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji od 14. do 16. februara, gde će se sastati sa svetskim liderima kako bi razgovarao o ratu u Ukrajini i procenio stavove ključnih država u vezi sa budućim pregovorima.
“Kada izrađujete planove za okončanje ovog krvoprolića, morate biti sigurni da imate mišljenja svih uključenih strana”, rekao je Kelog.
“Tek kada vodite ove razgovore licem u lice, možete ozbiljno raditi… na kompromisima.” dodao je on.
Oni traže nuklearno oružje kako bi ucenjivali. Šta ukoliko im ucene ne uspeju? Hoče onda gađati Rusiju sa time? Ni pod razno ne sme da se sa ovim oružjem igra po svetu kao da je to predmet za ucene. I Rusija može dati Iranu nuklearno oružje, međutim ni Iran nije stabilna zemlja koje može posedovati to oružje.