Britansko Kraljevsko ratno vazduhoplovstvo (RAF) pokrenulo je inovativan program reciklaže komponenti iz rashodovanih aviona Tornado, kako bi se pretvorili u materijale za novu generaciju britanskih borbenih aviona Tempest.
Ova inicijativa, nazvana “Tornado 2 Tempest”, pretvara delove iz aviona Tornado u metalni prah koji se zatim koristi za 3D štampanje novih komponenti u okviru programa Tempest.
✅ Materijali koji se recikliraju:
- Čelik visoke čvrstoće
- Aluminijum
- Titanijum
Prema zvaničnim izvorima, ovaj proces rezultira komponentama koje su lakše, jače i izdržljivije od onih proizvedenih konvencionalnim metodama.
Ciljevi programa – ušteda, nezavisnost i jačanje britanske odbrambene industrije
Ovaj projekat ima više ciljeva, među kojima su:
✅ Smanjenje troškova za poreske obveznike
✅ Smanjenje zavisnosti Ujedinjenog Kraljevstva od globalnih lanaca snabdevanja
✅ Jačanje nacionalne odbrambene industrije kao pokretača ekonomskog rasta
Program sprovodi Defence Equipment and Support’s Defence Recycling & Disposals Team, u saradnji sa Future Combat Air System (FCAS) britanskog Ministarstva odbrane, Rolls-Royceom i kompanijom Additive Manufacturing Solutions Limited (AMS).
![tempest](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2023/01/tempest.jpg)
Britanska vlada o programu “Tornado 2 Tempest”
Maria Igl, ministarka zadužena za javne nabavke i industriju u sektoru odbrane, izjavila je:
“Projekat ‘Tornado 2 Tempest’ ističe kreativnost, inovacije i inženjersku domišljatost koju koristimo za jačanje naše nacionalne bezbednosti. Saradnjom sa ključnim industrijskim partnerima možemo ostvariti uštede, smanjiti zavisnost od globalnih lanaca snabdevanja i osigurati da naše oružane snage imaju najbolje opremljen avion za zaštitu zemlje.”
Tokom testiranja, ključne komponente – uključujući 3D štampani nos aviona – ugrađene su u Rolls-Royce Orpheus testni motor.
Direktor Rolls-Roycea, Andrew Eady, opisao je projekat kao “hrabar, uzbudljiv i inovativan”, dok je direktor AMS-a, Robert Hajam, naglasio da ova inicijativa “menja pravila igre u oblasti odbrane”.
Projekat je delimično finansiran od strane Organizacije za podršku odbrani pri britanskom Strateškom komandnom štabu. Time Ministarstvo odbrane pokazuje svoju posvećenost razvoju cirkularne ekonomije, smanjenju otpada i produženju životnog veka ključnih materijala.
![tornado i eurofighter](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2024/05/tornado-i-eurofighter-1024x576.jpeg)
Šta je Tempest – britanski borbeni avion šeste generacije?
✅ Nevidljiv na radaru – dizajniran da bude stealth letelica.
✅ Mogućnost autonomnog leta – može da operiše sa ili bez pilota.
✅ Upravljanje rojevima borbenih dronova – moći će da kontroliše grupe bespilotnih letelica.
✅ Napredni borbeni sistemi – koristiće hipersonične rakete i inovativne sisteme podataka.
✅ Radarski sistem 10.000 puta moćniji – omogućiće prikupljanje ogromnih količina podataka u realnom vremenu, što će britanskim snagama dati stratešku prednost u vazdušnim borbama.
Tempest se razvija u okviru Global Combat Air Programme (GCAP), trilateralnog partnerstva između Ujedinjenog Kraljevstva, Italije i Japana.
Tempest nije jedini evropski lovac šeste generacije u razvoju
Pored britanskog Tempesta, u Evropi je u razvoju i Future Combat Air System (FCAS), program u kojem učestvuju Francuska, Nemačka i Španija.
✅ Belgija planira da se pridruži programu, dok se Švedska smatra potencijalnim partnerom.
✅ Odluka o izboru dizajna borbenog aviona FCAS očekuje se do kraja 2025. godine.
![nemačka izdvaja neverovatnih 43 milijarde dolara za borbeni avion šeste generacije, fcas](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2023/01/nemacka-izdvaja-neverovatnih-43-milijarde-dolara-za-borbeni-avion-seste-generacije-fcas-1024x576.jpg)
Zaključak
Ova inicijativa se promoviše da predstavlja značajan tehnološki napredak, jer omogućava produženi životni vek strateških materijala, smanjenje otpada i smanjenje zavisnosti od spoljnog snabdevanja.
Upotrebom recikliranih materijala iz Tornada za Tempest, Britanija ne samo da štedi novac, već pokušava da gradi održiviju vojnu industriju i razvija sopstveni borbeni avion šeste generacije.
To će da naprave na Sveti Nikad.