Naslovna Novosti Ptice objavile rat britanskom ratnom vazduhoplovstvu: Nakon incidenta sa F-35, poklopac kokpita...

Ptice objavile rat britanskom ratnom vazduhoplovstvu: Nakon incidenta sa F-35, poklopac kokpita Eurofighter Typhoon katapultiran

1
britanija u ratu sa golubovima: nakon incidenta sa lovcem f 35, poklopac kokpita typhoon raf katapultiran nakon sumnje na udar ptice
britanija u ratu sa golubovima: nakon incidenta sa lovcem f 35, poklopac kokpita typhoon raf katapultiran nakon sumnje na udar ptice
google news

Poklopac kokpita aviona Typhoon XI (F) eskadrile Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva (RAF) katapultiran je tokom leta nakon sumnje na udar ptice, što je izazvalo istragu.

Avion iz RAF baze Koningsbi u Linkolnširu izgubio je poklopac kokpita usred leta tokom hitnog manevra izazvanog sumnjom na sudar s pticom.

Prema rečima portparola RAF-a, avion se sigurno vratio u bazu, a pilot nije povređen. Podsetimo, britanski F-35 je pre nekoliko dana leteo severno od Velsa kada je došlo do iznenadnog sudara sa pticom.

Ovaj sudar je bio toliko snažan da je izazvao oštećenja na prednjem delu aviona. Nakon incidenta, pilot je odlučio da se vrati u bazu iz koje je poleteo, smeštenu u grofoviji Norfolk na istoku Engleske. Uspešno je sleteo bez povreda, uprkos situaciji.

Udar ptica i rizici

Udar ptica, definisan kao “sudar između ptica i aviona”, predstavlja značajan rizik za avijaciju. Ovaj incident privukao je pažnju zbog nedavnih sličnih događaja u vezi sa RAF avionima.

Sudari s pticama često pogađaju prednje komponente aviona – vetrobranska stakla, nos i motore. U najgorim slučajevima, ptice mogu dospeti u motor, izazivajući ozbiljne kvarove. Iako su avioni poput F-35 i Eurfighter Typhoon projektovani da nastave let s defektima, ovakvi incidenti predstavljaju ozbiljan rizik.

lockheed martin f 35 lightning ii i eurofighter typhoon
Lockheed Martin F-35 Lightning II i Eurofighter Typhoon

RAF je pokrenuo istragu kako bi utvrdio okolnosti koje su dovele do gubitka poklopca kokpita na Typhoonu i procenio moguće veze sa sumnjom na udar ptice.

Izazovi i mere predostrožnosti

Udari ptica ostaju trajni izazov u avijaciji, posebno za vojnu avijaciju na niskim visinama leta u različitim okruženjima. Upravljanje divljim životinjama u blizini aerodroma i unapređenje sistema za detekciju ključni su za smanjenje ovakvih rizika.

RAF nije objavio dodatne detalje o incidentima, ali je naglasio svoju “posvećenost bezbednosti i prevenciji budućih događaja”.

Ove inovacije, u kombinaciji s rastućim brojem incidenata s pticama, ukazuju na izazove s kojima će se suočiti stelt borbeni avioni u budućim scenarijima.

Osim ptica, borbeni avioni sve češće se suočavaju sa pretnjom dronova

Mnogi vojni analitičari smatraju da bi “rojevi dronova” mogli postati buduća taktika za neutralizaciju neprijateljskih aviona.

roj dronova, ilustraciju uradila veštačka inteligencija
roj dronova, ilustraciju uradila veštačka inteligencija

Dronovi, opremljeni senzorima, oružjem i komunikacionom opremom, mogu istovremeno obavljati brojne zadatke i preuzeti funkcije uništenih dronova u realnom vremenu.

Dronovi se već koriste za ometanje aviona sa sistemima ranog upozorenja, ometanje vazdušne operacije, pa čak i direktne napade. “Rojevi dronova” imaju potencijal da preplave odbranu neprijatelja, usmere pažnju pilota i obavljaju misije visokog rizika bez ugrožavanja ljudskih života.

Šta više, razvoj tehnologije dronova i njihova integracija u borbena dejstva mogli bi značajno promeniti tok budućih sukoba.

Ukratko o lovcu Typhoon

Eurofighter Typhoon je višenamenski lovac četvrte generacije, razvijen i proizveden od strane Eurofighter GmbH, preduzeća osnovanog 1986. godine od strane konzorcijuma Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS.

Dizajnerske karakteristike lovca odražavaju želju konstruktora da koriste najnovija svetska dostignuća u oblasti konstrukcije aviona i elektronike. 

Da bi se obezbedio potreban nivo manevrisanja, posebno pri velikim napadnim uglovima, avion je projektovan sa niskim delta krilom i negativnom marginom stabilnosti, dvodelnim zakrilcima i letvicama, okretnim prednjim horizontalnim repom, vertikalnom kobilicom sa kormilom bez stabilizatora. 

Takav dizajn ima niz prednosti, od kojih je glavna smanjenje otpora aviona pri nadzvučnim brzinama.

eurofighter typhoon ce stititi svetsko prvenstvo u fudbalu

Dovod goriva se nalazi u trupu i krilnim rezervoarima za gorivo, koji u potpunosti zauzimaju kesone krilnih konzola. Ovaj lovac koristi četvorostruko redundantni digitalni sistem kontrole leta, kombinovan sa sistemom kontrole motora. 

Obezbeđuje veštačku stabilnost i visoku upravljivost, kao i devijaciju komandi za postizanje maksimalnog aerodinamičkog kvaliteta u svim režimima i u čitavom opsegu brzina i visina leta.

Vrsta:Lovac
Posada:1
Maksimalna brzina:2125 km/h
Domet:1390 km
Maksimalna visina leta:19.800 m
Projektili:Miks raketa AIM-120B AMRAAM
Meteor FMRAAM, ASRAAM
IRIS-T vazduh-vazduh,
ALARM anti-radar,
Penguin protiv-brodska,
Brimstone protiv-oklopna

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version