Naslovna Novosti Pad aviona McDonnell Douglas F-4 Phantom II u zapadnom Iranu: Sve što...

Pad aviona McDonnell Douglas F-4 Phantom II u zapadnom Iranu: Sve što znamo

3
pad aviona mcdonnell douglas f 4 phantom ii u zapadnom iranu sve što znamo
pad aviona mcdonnell douglas f 4 phantom ii u zapadnom iranu sve što znamo
google news

Najnoviji izveštaji od 22. januara ukazuju da je borbeni avion Islamske Republike Iran (IRIAF) pao u Kabudrahangu, provinciji Hamedan na zapadu Irana. Prema dostupnim informacijama, reč je o presretaču i lovcu-bombarderu McDonnell Douglas F-4 Phantom II.

Incident je prijavljen juče, ali nije potvrđeno da li se dogodio istog dana. Na društvenim mrežama kruže fotografije za koje se tvrdi da prikazuju ostatke iranskog borbenog aviona nakon nesreće. Uzrok pada nije poznat, ali izvori navode da se pilot uspešno katapultirao.

RV Irana jedno je od najsnažnijih u regionu, ali opterećeno i različitim tipovima aviona i tehnike, njene nabavke, zanavljanja i stanja. Opslužuje ga preko 52.000 pripadnika, od kojih 37.000 u RV (po drugim podacima 30.000), a u PVO 15.000 ljudi.

Imaju u upotrebi oko 300 borbenih letilica raznih vrsta. Značajan deo tehnike je zastareo i nije upotrebljiv. Više od polovine tehnike je američko-francuskog porekla i njeno redovno opsluživanje i remont nije moguć usled sankcija koje su započete još početkom osamdesetih godina. Ostala tehnika je uglavnom ruska (sovjetska) i kineska. Korpus islamske revolucionane garde ima svoje Ratno vazduhoplovstvo.

pad aviona mcdonnell douglas f 4 phantom ii u zapadnom iranu
pad aviona mcdonnell douglas f 4 phantom ii u zapadnom iranu

Na broju, formacijski, Iran ima devet lovačko-jurišnih eksadrila (do 186 aviona), sedam lovačko-presretačkih (70-74 aviona), jednu izviđačku (do osam aviona), a poseduje i transportnu i pomoćnu avijaciju. 

Istorija F-4 Phantom II u Iranu

Iran je nabavio McDonnell Douglas F-4 Phantom II tokom 1960-ih i 1970-ih, u vreme kada je imao bliske vojne i političke veze sa Sjedinjenim Američkim Državama..

Kao ključni saveznik SAD u regionu tokom Hladnog rata, Iran je bio centralni deo američke strategije za suzbijanje sovjetskog uticaja.

Tadašnja vlada šaha Reze Pahlavija, podržana značajnim prihodima od nafte, modernizovala je svoje oružane snage najnaprednijim zapadnim oružjem, uključujući F-4 Phantom II, koji je bio jedan od najsposobnijih višenamenskih aviona svog vremena.

Imperijalno vazduhoplovstvo Irana raspolagalo je sa ukupno 225 aviona Phantom-II i to 32 F- 4D, 177 F-4E i 16 RF-4E. 

Po izbijanju Islamske revolucije u Iranu 1979. godine, susedne arapske zemlje su se osetile ugraženim od strane Islamske Republike Iran, tako da je Irak 22. septembra 1980. godine napao Iran. Ovim napadom započeo je krvavi osmogodišnji Iračko-iranski rat. Tokom tog rata Iran je izgubio 70 aviona.

Karakteristike F-4 Phantom II

Avion F-4 Phantom II nabavljen je u varijantama F-4D, F-4E i RF-4E, prilagođenim za različite borbene zadatke.

  • F-4D je bio višenamenski avion sposoban za presretanje i napade na ciljeve na zemlji. Bio je opremljen radarom AN/APQ-109 i naoružan raketama AIM-7 Sparrow i AIM-9 Sidewinder.
  • F-4E je uveden 1970-ih i postao okosnica iranske vazduhoplovne flote. Imao je ugrađen top M61 Vulcan od 20 mm i radar AN/APQ-120, omogućavajući napredne borbene sposobnosti.
  • RF-4E, izviđačka varijanta, koristila se za prikupljanje obaveštajnih podataka putem specijalizovanih kamera i senzora, uključujući infracrvene i radarske sisteme.

Iako je flota F-4 aviona stara, Iran je uspešno razvijao programe održavanja i modernizacije unutar zemlje.

McDonnell Douglas F-4E Phantom-II
McDonnell Douglas F-4E Phantom-II

Lokalni inženjeri integrisali su ruske i kineske rakete, unapredili radarske sisteme i uveli savremene sisteme za elektronsku protivmeru (ECM). Takođe, uvedeni su GPS vođeni projektili i laserski nišani za precizne napade.

Pad F-4 Phantom II aviona osvetljava izazove s kojima se Iran suočava u održavanju zastarele vojne tehnologije. Ipak, ove letelice i dalje igraju ključnu ulogu u iranskim vazdušnim snagama, svedočeći o njihovoj sposobnosti da prilagode zastarelu tehnologiju savremenim potrebama.

3 KOMENTARA

  1. Cudo nisu kupili od Kineza neke avione,do sad.Prodali Kinezima ogromne kolicine nafte i gasa ispod cene ,od aviona nista.Izgleda Kinezi ne prodaju avione,drzavama koji imaju lose odnose sa SAD da ne ugroze svoju trgovinu sa SAD,i onako zaostreno oko mnogih stvari,napredni cipovi ,elektricni automobili,Tajvan.Kinezi gledaju svoj interes.

  2. Ipak je to previse staro….moglo je i bolje,ovako čini se da je to dzin na staklenim nogama…..jesu respektabilna snaga,ali samo u regionalnom pogledu.A i tu nisu sami.Izrael i Turska su ipak cini mi se daleko ispred njih.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version