Dana 21. januara, izraelski premijer Benjamin Netanjahu najavio je početak nove vojne operacije pod nazivom „Gvozdeni zid“ u gradu Dženinu, koji se nalazi na Zapadnoj obali reke Jordan.
Operaciju sprovode Izraelske odbrambene snage (Cahal), Služba opšte bezbednosti (Šabak) i policija. Netanjahu je izjavio da je ova akcija deo šire strategije za obezbeđivanje bezbednosti u Judeji i Samariji, naglašavajući da Izrael deluje protiv pretnji koje dolaze od „iranske ose“, uključujući snabdevanje oružjem za Gazu, Liban, Siriju i Jemen.
Prema izveštajima izraelskih i palestinskih izvora, u prvim danima operacije poginulo je šest Palestinaca, dok je 35 osoba ranjeno. Pripalestinski medij Al Jazeera ističe da je grad Dženin, koji Palestinci nazivaju „prestonicom mučenika“, a Izraelci „osinjim gnezdom“, epicentar višegodišnjih sukoba.
Dženin, administrativni centar istoimene pokrajine Palestinske uprave, prešao je pod kontrolu Palestinske nacionalne administracije nakon Sporazuma iz Osla 1996. godine.
Međutim, u poslednjim godinama palestinske vlasti izgubile su kontrolu nad ovim područjem, koje je postalo uporište naoružanih grupa. Izrael smatra da se upravo ovde planiraju i koordiniraju napadi na izraelske građane i snage bezbednosti.
Ova operacija nastavak je niza vojnih akcija Izraela na Zapadnoj obali. Poslednji veliki upad u Dženin dogodio se u avgustu 2024. godine. Iako izraelska strana tvrdi da su ovakve operacije usmerene na eliminaciju terorističkih pretnji, palestinski aktivisti i međunarodne organizacije kritikuju ih zbog visokog nivoa nasilja i civilnih žrtava.
Situaciju na Zapadnoj obali dodatno komplikuje nedavno postignuti sporazum o prekidu vatre između Izraela i organizacije Hamas u pojasu Gaze. Međutim, stabilizacija u regionu i dalje je neizvesna zbog konstantne napetosti.
U kontekstu operacije u Dženinu, u Izraelu su se dogodile značajne promene u vojnom rukovodstvu. Načelnik Generalštaba Cahala, Herci Halevi, najavio je podnošenje ostavke, preuzimajući odgovornost za nedovoljnu pripremljenost vojske za napad Hamasa 7. oktobra.
Ostavku je dao i komandant Južnog vojnog okruga, Jaron Finkelman. Ove promene pokrenule su pitanja o spremnosti izraelske vojske da odgovori na nove izazove.
čim ostavke znači da je dosta jehovaca izginulo…ali, munđosi, jehovci…sve je to isto.