Naslovna Novosti Ujedinjena Avio Korporacija: Lovac MiG-35 generacije 4++ testiran u realnim borbenim uslovima

Ujedinjena Avio Korporacija: Lovac MiG-35 generacije 4++ testiran u realnim borbenim uslovima

0
mig 35
mig 35
google news

Ruska kompanija Ujedinjena Avio Korporacija (UAC) najavila je mogućnost da će Ruske Vazdušno-kosmičke snage (VKS) početi da primaju unapređene verzije višenamenskog lovca MiG-35.

Ove vesti objavljene su neposredno pred početak 2024. godine. Prema ranijem izveštaju bivšeg rukovodioca UAC-a, Jurija Sljusara, u narednim godinama VKS bi mogle da dobiju dodatne unapređene MiG-35 lovce sa poboljšanim sposobnostima.

Vredi napomenuti da je MiG-35 prvi put poleteo u novembru 2016. godine, javnosti je predstavljen 2017, dok je do 2018. prvih šest letelica isporučeno ruskim trupama na probnu eksploataciju.


UAC: MiG-35 završava državna ispitivanja

Glavni konstruktor UAC-a, Sergej Korotkov, izjavio je da je najnoviji avion MiG-35 „4++“ generacije trenutno u završnoj fazi državnih testiranja.

Prema njegovim rečima, od prošle godine lovac je testiran u realnim borbenim uslovima, gde je u potpunosti ispunio očekivanja pilotskih posada po pitanju performansi i mogućnosti. Očekuje se da Ministarstvo odbrane Rusije uskoro donese konačnu odluku o isporuci ovog aviona Vazdušno-kosmičkim snagama.

Korotkov je takođe otkrio da se vode pregovori sa potencijalnim inostranim kupcima zainteresovanim za ovaj tip ruskog lovca. Ipak, nije precizirano koje zemlje bi mogle postati budući korisnici MiG-35.


Rešeni ključni zahtevi Ministarstva odbrane

Direktor programa MiG-35, Mušeg Balojan, izjavio je da su pitanja koja je ranije postavilo vojno rukovodstvo tokom probnih ispitivanja ovog aviona brzo rešena zahvaljujući stručnjacima UAC-a.

mig 35
mig 35

On je naglasio da je na osnovu dobijenih predhodnih zaključaka već data dozvola da se započne proizvodnja prve serijske partije MiG-35. Konačna odluka Ministarstva odbrane očekuje se u bliskoj budućnosti.

UAC predstavnici navode da je MiG-35 od početka razvijan korišćenjem tehnologija pete generacije lovaca, kao i materijala koji se koriste za palubne lovce. Pored toga, dizajniran je za dejstvovanje u zonama visokog intenziteta borbenih dejstava i u uslovima guste neprijateljske PVO, uključujući najsavremenije sisteme.


Mogućnosti MiG-35 u vazdušnoj i kopnenoj borbi

MiG-35 je sposoban da istovremeno izvršava zadatke uništavanja vazdušnih ciljeva u svim vremenskim uslovima i doba dana, ali i da deluje protiv zemaljskih i površinskih ciljeva, bilo pokretnih ili stacionarnih.

U odnosu na osnovnu varijantu, unapređeni MiG-35 poseduje smanjenu radarsku uočljivost, novu avioniku koja je unificirana sa Su-30SM2 i Su-35SM, kao i novo krilo s većom površinom. Takođe je osposobljen za korišćenje najnovijih visoko-preciznih avio-naoružanja.

Prema dostupnim informacijama, MiG-35 može da koristi čitav spektar savremenih vođenih i nevođenih raketa, slično kao i lovci Su-35S i Su-57, uključujući najnovije vođene bombe s modulima za korekciju i navođenje.


Nova oprema i poboljšana navigacija

Lovac će dobiti i najsavremeniji, otporniji na ometanje navigacioni sistem BINS-SP2M, namenjen lovcima pete generacije Su-57.

Ovaj sistem je dvostruko precizniji i dugotrajnijeg veka u odnosu na starije inercijalne sisteme, te mu nije potrebno posebno održavanje.

Savremeni senzori, radar i napredne komunikacije

Kao primarno sredstvo za otkrivanje i nišanjenje, MiG-35 će imati novu optičko-lokacionu stanicu (OLS), vizirni sistem na pilotskoj kacigi i radar „Žuk-A“ s aktivnom faznom antenom (AFAR). Navodi se da ovaj radar može istovremeno pratiti do 30 vazdušnih ciljeva na udaljenostima do 300 km i da je sposoban da napadne njih šest.

Što se tiče pogonske grupe, MiG-35 će imati nove, ekonomičnije motore modularnog tipa, s povećanom snagom i životnim vekom, s naknadnim sagorevanjem i digitalnim sistemom automatske kontrole i nadzora.

Poznato je da se, na zahtev kupca, mogu ugraditi unapređeni motori RD-33MKV s vektorskom kontrolom potiska (TVC) ili RD-33MK bez vektorske kontrole. Međutim, nije saopšteno koju verziju motora će dobiti MiG-35 namenjen Ministarstvu odbrane Rusije.

Najverovatnije je da će, radi smanjenja troškova i očuvanja konkurentnosti u odnosu na „Suhoj“ lovce, biti ugrađeni jednostavniji motori bez TVC-a.


Elektronsko ratovanje i nadogradnje

Tokom razvoja MiG-35, posebna pažnja posvećena je modernom sistemu elektronskog ratovanja, razvijenom na osnovu borbenih iskustava i najnovijih tehnologija.

Prethodno je objavljeno da MiG-35 ima mogućnost da deluje i kao vazduhoplovni tanker, dopunjavajući gorivo drugim lovcima i modernim bespilotnim letelicama.

UAC navodi da će, ukoliko ovaj avion bude proizvođen za potrebe Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, nositi oznaku MG-35C. U poređenju sa inostranim konkurentima, imaće povoljniji odnos cene i efikasnosti.


Perspektivi MiG-35 u ruskoj vojsci

Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin, na jednom sastanku o odbrambenoj industriji, izjavio:

„Uprkos dobrom izvoznom potencijalu novog lakog lovca MiG-35, snažno se nadam da će ova letelica, s poboljšanim letnim i tehničkim karakteristikama i najmodernijim naoružanjem, značajno ojačati naše trupe.“

MiG-35 je višenamenski lovac generacije 4++, koji predstavlja evoluciju prethodnih modela MiG-29 i namenjen je za širok spektar borbenih zadataka.

Glavne karakteristike

  • Dimenzije: Dužina 17,32 m, raspon krila 12 m, visina 4,73 m, površina krila 42 m²
  • Pogon: Dva dvomotorna turboventilatorska motora RD-33MK s naknadnim sagorevanjem (~5.400 kgf potiska, do 9.000 kgf sa naknadnim sagorevanjem)
  • Maksimalna brzina: ~2.400 km/h na visini, oko 1.400 km/h na nivou mora
  • Nosivost: Do 6.500 kg borbenog tereta (razne rakete vazduh-vazduh, vazduh-zemlja, bombe, nevođene rakete) na devet podvesnih tačaka
  • Domet: Oko 2.000 km bez dopune goriva, s mogućnošću dopune u vazduhu i dodatnim rezervoarima
mig 35 1
mig 35 1

Ove performanse čine MiG-35 pogodnim i za srednje udaljenosti, a uz podršku tankera – i za duže misije. Zahvaljujući integraciji najnovije tehnologije, pilotima će pružiti savremene mogućnosti za borbena dejstva u širokom spektru operacija.

Rusija se sve više oslanja na razvoj i modernizaciju lovca MiG-35 4++ generacije, koji je uspešno testiran u realnim borbenim uslovima. Sa najnovijom avionikom, unapređenim motorima, novim radarom i savremenim sistemima elektronskog ratovanja, MiG-35 predstavlja ključni deo budućnosti ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga.

Konačna odluka o serijskoj proizvodnji i isporuci ovog aviona očekuje se uskoro, dok pregovori sa zainteresovanim stranim kupcima već traju, navode ruski izvori vesti.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version