U Senatu je predstavljen kandidat novoizabranog predsednika Donalda Trumpa za ministra (sekretara) odbrane, Pete Hegseth, koji je izazvao značajne reakcije svojim oštrim izjavama o trenutnom stanju američkih oružanih snaga.
„Danas imamo mnoštvo generala sa četiri zvezdice, ali veoma mali broj vojnika,“ rekao je Hegseth tokom saslušanja, prenose mediji.
Previše birokratije, premalo boraca
Hegseth je istakao kako američke oružane snage pate od manjka obučenih i iskusnih borbenih vojnika, dok je birokratija na višim nivoima sve veća.
„Drugi svetski rat smo dobili sa samo sedam generala sa četiri zvezdice. Danas imamo 44 generala na tom nivou. Postoji obrnuta proporcija između veličine komandnog kadra i sposobnosti za pobedu na bojnom polju. Ne treba nam više birokratije, već više boraca spremnih na terenu,“ naglasio je.
Takođe dodajmo da Američka mornarica sada raspolaže sa oko 470 brodova dok njima upravljaju čak 223 admirala.
Kritika fokusa na „različitost“
Hegseth je oštro kritikovao aktuelnu politiku Pentagona, posebno pod administracijom predsednika Bidena, koja je stavila naglasak na „različitost, jednakost i inkluziju“.
„Pentagon je prioritet dao programu različitosti kako bi privukao nove regrute, ali ove inicijative nisu dovele do povećanja broja regruta. Štaviše, beležimo pad broja regruta iz grupa koje su tradicionalno bile ključne za popunjavanje naših oružanih snaga,“ rekao je Hegseth.
Prema podacima koje je preneo Daily Caller News Foundation, broj belih regruta je značajno opao od 2018. godine. Na primer, američko ratno vazduhoplovstvo 2022. godine postavilo je kao prioritet smanjenje broja belih muškaraca među oficirima.
Pete will make our military respected again!#OnlyPete 🇺🇸 pic.twitter.com/5HMycPF3v2
— Golden Advice 🇺🇲🇺🇲🇺🇲 (@RichardStiller4) January 14, 2025
Problemi regrutacije i zasićenost komandnog kadra
Hegseth je ukazao na zabrinjavajući trend smanjenja interesa za vojsku, posebno među porodicama s vojničkom tradicijom.
„Prema nedavnom istraživanju, samo 62% veterana danas preporučuje vojsku, što je pad od 20% u poslednjih pet godina,“ navodi se u članku WSJ.
Ove brojke ukazuju na širu krizu u sistemu dobrovoljne službe, koja je osnov američke vojske.
Borac sa puškom osnova svake vojske
Hegseth je upozorio da, uprkos tehnološkom napretku i korišćenju dronova, osnova svake vojske ostaje borac sa puškom.
„Bidenova administracija je dodatno pogoršala problem regrutacije fokusiranjem na podeljene programe poput ‘različitost je naša snaga’. Rezultat je da sada imamo višak generala sa četiri zvezdice, a nedostatak vojnika,“ zaključio je Hegseth.
Kao novi ministar odbrane, očekuje se da će Hegseth preduzeti mere za rešavanje problema regrutacije i vraćanje fokusa na osnovne borbene kapacitete američkih oružanih snaga.
Novi američki sekretar odbrane, već osuđen u ‘demokratskim’ medijima
Da je budući predsednik SAD Donald Tramp predložio je voditelja Foks Njuza Pita Hegseta za mesto ministra odbrane, pisali smo već. Hegset je aktivni oficir Nacionalne garde Minesote i veteran ratova u Iraku i Avganistanu.
Američki mediji pisali su da je izbor osobe bez iskustva u državnoj službi za šefa Pentagona „neobičan“, a potvrda njegove kandidature u Senatu može biti problematična. Hegset ima odličnu pozadinu kao mlađi oficir, ali mu nedostaje iskustvo u oblasti nacionalne bezbednosti koje je potrebno sekretarima (ministrima).
Tako je Fajnenšel tajms podsetio da će Hegset morati da vodi odeljenje koje ima 1,3 miliona aktivnih vojnih lica, 750 hiljada civila i više od 811 hiljada pripadnika nacionalne garde i rezervista.
Politiko je tada izvestio da je “američki odbrambeni sektor šokiran imenovanjem TV voditelja na mesto šefa Pentagona”. Njujork tajms takođe veruje da Hegsetovo moguće imenovanje na ovu poziciju „prevazilazi tradicionalne granice“.
Publikacija je tada podsetila da je Hegset bio „lojalni pristalica“ Trampa tokom njegovog prvog mandata, uključujući odbranu svojih kontakata sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom i podržavajući princip „Amerika na prvom mestu“.
Osim toga, ističe list, Hegset je javno podržao veterane optužene za ratne zločine, zbog čega bi mogao da se suoči sa protivljenjem visokih vojnih zvaničnika i možda poslanika koji su služili vojsku.
Prema pisanju britanskog lista Tajms, američki predsednik Donald Tramp razmatra otpuštanje svih transrodnih osoba koje služe u vojsci SAD, a takva odluka može biti jedna od prvih koju će Tramp doneti nakon inauguracije u januaru.
Tokom svog prvog mandata Tramp je imao napet odnos sa šefovima Pentagona – za četiri godine smenio je pet sekretara za odbranu.