Ankara je zabrinuta da bi kurdske organizacije SDF i PKK mogle udružiti snage kako bi neutralisale tursku pretnju.
Kako se sukobi između sirijskih Kurda, sirijskih pro-turskih džihadista i Turske nastavljaju na severu Sirije, gubici turske vojne opreme postaju sve veći. Kurdske Sirijske demokratske snage (SDF) nedavno su oborile treći turski dron tipa Bayraktar TB2.
Ovo je još jedan u nizu udaraca turskoj vojsci, nakon što su Kurdi već uništili dva ista drona, kao i desetine drugih turskih bespilotnih letelica.
#Syria / #Turkey 🇸🇾🇹🇷: Syrian Democratic Forces (#SDF) shot down Turkish Bayraktar TB2 UCAV over Tishrin Dam in #Aleppo —reportedly 4th TB2 UAV hit by SDF.
— Alex Kennedy (@therealmindman) January 8, 2025
Group seemingly used a possible #Iran-made 🇮🇷 '358' (Misagh-358) Loitering Surface-To-Air Missile to shot down the UCAV. pic.twitter.com/iayXbqLL1a
Veruje se da se ove obaranja dešavaju zahvaljujući vojnoj opremi koju SAD i njihovi sateliti pružaju svojim kurdskim saveznicima. Postoji mogućnost da se radi o prenosivim protivvazdušnim raketnim sistemima (MANPADS) američke ili ruske proizvodnje.
Podsetimo, SDF snage aktivno se suprotstavlja ne samo terorističkim grupama kao što je ISIS (ISIL, IDIL, Islamska Država), već i turskim snagama i džihadističkim grupama.
Cena Bayraktara nije javno objavljena, ali se smatra da je za jedan dron dovoljno pet miliona evra. Na našoj listi najboljih dronova na svetu zauzima peto mesto.
Rastu tenzije između Kurda i Turske
U poslednjim danima, tenzije između Kurda i tursko-sirijske koalicije ozbiljno eskaliraju. Turska vojska gotovo svakodnevno koristi dronove Bayraktar za bombardovanje kurdskih položaja, smatrajući SDF i PKK terorističkim organizacijama.
Ponavljajući gubici turskih dronova ukazuju na to da Kurdi trenutno koriste naprednije sisteme protivvazdušne odbrane, sposobne da se efikasno suprotstave turskim bespilotnim letelicama.
QSD ne em şervan in
— || TOLHILDAN || (@TOLHILDAN121) January 5, 2025
Va em hatin paresvan in🔥#SDF pic.twitter.com/79jegc478y
Podsetimo, nakon početne pompezne najave Kijeva i Ankare o “čudotvornom oružju”, turski dronovi su za samo par meseci potpuno isčezli sa ukrajinskog ratišta zahvaljujući ruskim PVO sistemima.
Turska vojska u borbenoj pripravnosti
Prema izveštaju ruske novinske agencije RIA Novosti, turske oružane snage su u stanju stalne pripravnosti zbog mogućnosti da PKK aktivno učestvuje u sukobima u severnoj Siriji.
Ankara strahuje da bi udruživanje SDF-a i PKK-a predstavljalo ozbiljnu pretnju za turske vojnike i njihove saveznike.
Turski mediji navode da su turske snage na granici između Turske i Sirije u punoj pripravnosti za svaki mogući scenario, uključujući vojni sukob punog obima s kurdskim snagama na sirijskoj teritoriji.
SDF, SNA Tankına İHA ile saldırıyor ve tankı tamamen yok ediyor pic.twitter.com/bm0QB3ReK9
— Özgür Toprak (@ozgurtoprak0508) January 9, 2025
„Ankara zahteva od nove sirijske vlade da preduzme odgovarajuće mere protiv terorističke organizacije PKK. Turske trupe su u potpunosti spremne za svaki potencijalni scenario“, navodi se u jednom turskom članku.
Složenost situacije i očekivanja
S obzirom na trenutne okolnosti, narednih dana se očekuje dodatna eskalacija u regionu. Moguć sukob punog obima između Turske i kurdskih snaga mogao bi dodatno destabilizovati ratom razorenu Siriju.
Slava Bayraktar drona nije dugo trajala
Podsetimo, pokazalo se da je efikasnost dronova Bayraktar TB2 u uslovima Novog svetskog poretka zanemarljiva.
U septembru 2020. godine, ubrzo nakon sukoba između Jermenije i Azerbejdžana, Kijev je od Turske kupio prvu seriju bespilotnih vozila Bayraktar TB2, što je ostavilo primetan trag u istoriji sukoba na Kavkazu.
Dok se Bayraktar pokazao veoma uspešnim na strani Azerbejdžana protiv Jermenije u Nagorno Karabahu, u Ukrajini je dominirao samo u početku sukoba, kada je globalna pomama za modelom TB2 doživela i svoj vrhunac, a potom dron nestaje sa radara.
Zatim, 2022. godine, tokom vojnih operacija, Ukrajina je dobila još oko 50 ovih dronova. Međutim, kako se ispostavilo, njihova borbena efikasnost je bila preuveličana, navodilo se čak i u analizi američkog izdanja Biznis Insajder.
Napominje se da se Baryaktar pokazao kao moćno oruđe protiv Jermenije, uglavnom zbog nedostatka sistema za elektronsko ratovanje i PVO u jermenskim snagama. Međutim, ovakav pristup nije uspeo sa Rusijom. Oružane snage Rusije nakon grešaka u početku, brzo su uništile većinu turske flote dronova.
Izviđačka i udarna bespilotna letelica Bayraktar TB2, koju je napravila turska kompanija „Baykar Defense“, nalazi se u službi kopnenih snaga i nekoliko zemalja u našem regionu.
Bespilotna letelica Bayraktar TB2 oborila je svetski rekord u svojoj klasi nakon probnih letova u junu i avgustu 2014. godine na visini od 8 km. Let je trajao 24 sata i 34 minuta. Dužina joj je 6,5 m, raspon krila 12 m, domet 150 km, maksimalna poletna masa 650 kg, maksimalna nosivost 55 kg.