Oko dva miliona građana Hondurasa živi u Sjedinjenim Američkim Državama, većina bez potrebnih dokumenata, a doznake koje šalju čine više od 25% bruto domaćeg proizvoda Hondurasa.
Predsednica Hondurasa, Xiomara Castro, zapretila je u sredu da će zatvoriti američke vojne baze u zemlji ako novoizabrani predsednik SAD-a, Donald Tramp, sprovede plan masovne deportacije građana Hondurasa nakon preuzimanja dužnosti, prenosi AFP.
Honduras, Gvatemala i Salvador, zemlje s najvećim brojem građana koji ilegalno žive u SAD-u, posle Meksika, mogle bi biti među prvima i najteže pogođene masovnim deportacijama, izjavio je Jason Houser, bivši šef kabineta Službe za imigraciju i carinu u administraciji Džoa Bajdena.
“U slučaju neprijateljskog stava masovne deportacije” građana Hondurasa, “moraćemo razmotriti promenu naše politike saradnje sa Sjedinjenim Državama, posebno u vojnom sektoru, gde su oni decenijama održavali vojne baze na našoj teritoriji bez plaćanja ikakvih troškova”, izjavila je Xiomara Castro putem nacionalne televizije.
Oko 560.000 građana Hondurasa, što je otprilike 5% ukupne populacije, živi u SAD-u bez legalnog statusa.
Prema zameniku ministra spoljnih poslova Hondurasa, Antoniju Garciji, oko 250.000 građana Hondurasa nalazi se na listi potencijalnih deportacija iz SAD-a u 2025. godini.
Stručnjaci za migraciju procenjuju da bi oko 150.000 njih moglo biti brzo pronađeno i deportovano, ali Honduras nije spreman da prihvati toliki broj ljudi nazad.
“U tom slučaju vojne baze bi izgubile svaki razlog za svoje postojanje u Hondurasu”, dodala je predsednica Castro.
Sjedinjene Američke Države izgradile su bazu Palmerola u Comayagui, u središnjem delu zemlje, 1980-ih godina radi “borbe protiv komunističkih pokreta na kontinentu”.
Istu taktiku primenili su u većini zemalja Južne Amerike, dok u nekima gde nisu uspeli, na snazi su višedecenijske sankcije i ostale svima dobro znane mere koje SAD sprovodi.
„Nemamo kapacitete“
Od 2015. godine, Honduras je primio oko pola miliona deportovanih osoba, ali nova američka administracija želi da ubrza taj proces.
Pošto zemlje poput Venecuele, gde Pentagon nema nikakvog uticaja, odbijaju da prihvate letove za deportaciju iz SAD-a, Houser sugeriše da bi administracija Donalda Trampa mogla prioritizovati deportaciju „najranjivijih“ migranata iz onih zemalja koje prihvataju ovakve letove, ali nemaju kriminalnu prošlost, kako bi brzo povećala broj deportacija.
“Nemamo kapacitete” za prihvatanje tolikog broja ljudi, rekao je Antonijo García, zamenik ministra spoljnih poslova Hondurasa.
“Nadamo se da će nova administracija SAD-a pod predsednikom Donaldom Trampom biti otvorena za dijalog, konstruktivna i prijateljska, te da neće preduzimati nepotrebne represalije protiv naših migranata, koji generalno daju značajan doprinos američkoj ekonomiji”, apelovala je predsednica Hondurasa Xiomara Castro.
S obzirom da je mnogima jasno kako Hoduras nije u stanju da sprovede ovde izrečene pretnje samostalno, ostaje da se vidi koliko su u stanju daleko da idu oni koji su izgubili vlast u SAD, te 20. januara prepuštaju fotelju Trampu.
Američke vojne baze širom sveta
Najmanje 750 američkih vojnih baza nalazi se u 80 zemalja širom sveta. Oko 173.000 vojnika raspoređeno je u najmanje 159 zemalja. Među ovim vojnim lokacijama nalaze se velike baze i male baze, poznate i kao „ljiljanske ploče“ (lily pads).
Velike baze, koje čine 60% svih američkih baza, prostiru se na površinama većim od 4 hektara i koštaju preko 10 miliona dolara. Male baze, koje čine 40% svih baza, imaju manje od 4 hektara i služe kao kooperativne sigurnosne lokacije ili isturene operativne baze.
Najveća američka vojna prisutnost nalazi se u Japanu, gde je stacionirano 53.713 vojnika na 120 baza širom arhipelaga još od kraja Drugog svetskog rata. Ostrvo Okinava dom je 70% američkih vojnih baza u Japanu.
Nemačka ima drugi najveći broj američkih vojnika, sa 33.948 vojnika na 119 baza. Na trećem mestu je Južna Koreja, gde se nalazi 26.414 vojnika raspoređenih na 73 baze, uključujući Kamp Hamfris, najveću američku vojnu bazu, izgrađenu 1919. godine.
Ove tri zemlje zajedno imaju najveći broj američkih vojnika i baza. Druge zemlje i teritorije SAD sa značajnim brojem baza uključuju Guam, Italiju, Portoriko i Veliku Britaniju.
Osim toga, Italija, Velika Britanija, Guam, Irak i Bahrein imaju veliki broj američkih trupa. Dok Južna Koreja poseduje najveću vojnu bazu po veličini, Kuba ima najstariju bazu – Gvantanamo Bej, zauzetu silom 1898. godine i iznajmljenu 1903. godine.
Tramp se je zaleteo misleći da se njemu svet plaši 😂 Pojeo svaku korpu do sada.
Ni amerika nije to što je nekada bila, sramota.
Tako je to sa agresorskim nacijama. Ranije ili kasnije, svako počinje da te prezire.