Srbija je iznenadila sve, jer je potrošila manje nego bilo koji drugi korisnik Rafala za izgradnju infrastrukture za smeštaj ovih lovaca.
Jedan ugledni portal je proučio i detaljno analizirao sume koje su balkanske zemlje uložile u izgradnju savremenih hangara i ostale infrastrukture za francuske lovce Rafale.
Koliko zapravo košta vazduhoplovna baza za ove savremene francuske avione?
Koliko su potrošile Srbija i Hrvatska?
Kao što već znate, Srbija je, posle višemesečnih pregovora, konačno obezbedila ugovor o nabavci višenamenskih borbenih aviona Rafale od francuske kompanije Dassault. Uskoro će Beograd početi izgradnju novih hangara za buduće letelice.
Srbi su otkrili troškove ovog programa, koji je od ključnog značaja jer je za 12 naručenih Rafala neophodna odgovarajuća infrastruktura, u kojoj će se obavljati operativne, remontne i održavačke aktivnosti.
Isporuke aviona bi trebalo da se realizuju između 2028. i 2029. godine, a Srbiju će ugrubo koštati 225 miliona evra po letelici.
Kada su u pitanju hangari za ove avione, Srbija planira da ukupno potroši 17,6 miliona evra. Tim projektom srpsko vazduhoplovstvo će izgraditi nove hangare za letelice i modifikovati već postojeće, kako bi se obezbedio prostor za 12 novih lovaca.
Za poređenje, izgradnja specijalizovane infrastrukture za Rafale ukupno je koštala 37 miliona evra Ratno vazduhoplovstvo Hrvatske. Razumno je uporediti Srbiju i Hrvatsku jer obe zemlje imaju naručeno isti broj aviona Rafale, dakle 12 jedinica.
Međutim, Hrvati su potrošili skoro duplo više na infrastrukturu za svoje avione. To oni objašnjavaju činjenicom da su znatno bolje opremili svoje objekte, jer su u gore pomenutu sumu uračunati i troškovi nabavke simulatora i dodatne opreme.
Nije jasno da li je taj deo opreme nije obuhvaćen srpskim programom izgradnje novih hangara za Rafale nadomak Beograda.
Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama. Nedavno je hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale izjavio kako smatra da srpski lovci neće imati na raspolaganju sve opcije ovog lovca jer Beograd nije u NATO-u.
Hrvatska je kupila polovne Rafala u verziji F3R, dok će Srbija dobiti Rafale u najnovijoj F4.1.
Zašto je trošak Srbije niži?
Uprkos tome, široka balkanska javnost iznenađena je koliko je niska vrednost ovog srpskog programa. Sve ostale zemlje, uključujući i one iz regina poput Grčke, potrošile su znatno više miliona evra za izgradnju savremenih vazduhoplovnih baza.
Na primer, Rumunija je uložila 32 miliona evra za adaptaciju vazduhoplovne baze Fetesti za potrebe lovaca F-16, dok je Bugarska potrošila neverovatnih 103 miliona evra za rekonstrukciju vazduhoplovne baze Graf Ignatievo, pripremajući se za dolazak svojih F-16 Viper.
Francuski lovac Rafale
Dassault Rafale je francuski višenamenski borbeni avion četvrte generacije koji je razvila francuska kompanija Dassault Aviation, u službi francuske mornarice i vazduhoplovstva od 2004. (mornarica) i 2006. (vazduhoplovstvo), respektivno.
Rafale je koncipiran kao višenamenski borbeni avion koji može izvršavati širok spektar zadataka, uključujući vazduhoplovnu borbu, napad na ciljeve na zemlji i moru, izviđanje i elektronsko ratovanje.
Dassault Rafale je napravljen prema dinamičkoj šemi Dassault Aviation tradicionalnoj za lovce Dassault Aviation sa dodatnim visoko ležećim prednjim horizontalnim repom, trouglastim krilom srednjeg položaja sa prilivima korena i dva motora u zadnjem delu trupa.
Prednji rotacioni horizontalni rep nalazi se ispred krila kako bi se povećala manevarska sposobnost aviona (maksimalno preopterećenje – 9G). U pitanju je dvomotorac. Može se upravljati sa piste dužine 400 m. Jednokobilica.
Postoje različite verzije Rafala, uključujući borbeni avion Rafale C, mornarički Rafale M i verziju za napad na tlo Rafale B.
Rafale se koristi u Francuskom ratnom vazduhoplovstvu i Francuskoj mornarici. Takođe se izvozi i koristi u vazduhoplovnim snagama nekoliko drugih zemalja, uključujući Egipat, Indiju, Grčku, Hrvatsku i u budućnosti, Srbiju.
Karakteristike:
Tip: | Višenamenski lovac |
Posada: | 1-2 |
Borbeni radijus: | 1400 km |
Maksimalna brzina: | 2200 km/h |
Maksimalna visina leta: | 15.200 m |
Varijante:
- Rafale A Eksperimentalni;
- Rafale B Dvosed, zemaljski;
- Rafale C Jednosed, zemaljski;
- Rafale D Originalno ime Rafale C (preimenovano 1990);
- Rafale M Jednosed, na bazi nosača;
- Rafale N Dvosed, na bazi nosača;
- Rafale BM (prvobitno nazvan Rafale N) nosač nuklearnog oružja;
- Rafale DM Dvosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
- Rafale EM Jednosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
- Rafale DH Dvosed za indijsko vazduhoplovstvo;
- Rafale EH Jednosed za indijsko vazduhoplovstvo;
Ma to ce biti macka u zavezanom dzaku sa ovim Rafale aeroplanima.Ko ce tu znati da oni tj francuzi nesto nama ne podvale u softverima i samo tamo u bazi u fabrici zaustavi na pritisak tastera i avion ko glineni golub bude.Jel vi znate kako je nasa vvojska u prvom svetskom ratu prosla sa artiljeriskim granatama pred Kolubarsku bitku?Bile su za 2-3 mm veceg kalibra pa su morali u Zastavi u Kragujevcu da ih tanje i onda tek salju na front.Tako da se ne kocoperimo mnogo jel ko zna koji je paket naoruzanja odobren nama jer nismo u OTAN itd itd.A ova igranka je veoma skupa i jos niko nije video ugovor a nece ga ni videti jer Francuzi to ne dozvoljavaju tako da ko to zna koliko su placeni i koliko ce to do kraja kostati jer vidite imaju standardi po kojima se sve mora da ispuni,kao ti hangari i ko zna sta sve jos je uslovljeno.Mislim da su ovo bacene pare i to ne male i sviju nas ce to kostati a da je rezultat ne zna se ni sta ni kako!!!
U pravu je Hrvacki general ,ovo su samo odokativno slični avioni ,a razlika je velika ,što im i cena govori , a ako general kaže da su Srpski Rafali R4 ,inferioran u odnosu na polovni ili izrabljeni ,kako kažu oni, Rafal R3 , onda to govori o samom generalu. On je u stvari rekao o sebi.
Tu kupovinu mogao je samo blagosloviti, onaj što forsira i Jadar. To je više nego za osudu.
Neka se stide oni koji mu u tome služe, a to se svaki put primjeti.
bla bla bla.
Moderno naoruzanje je vise nego potrebno,s‘obzirom da smo okruzeni sa „krvnim neprijateljima“u slucaju agresije neka dobro razmisle.
Rafali su pravi izbor za nasu aviaciju,i nista nije skupo za odbranu nase zemlje..
Nadam se da neće praviti nadstrešnice inače ode sve u propast:)
Ovo ja zovem dobar posao 12 rafala umesto nekih 80 migova 35,a ostane i kusur.
Sačekajte malo sa tim procenama koliko je ko potrošio za infrastrukturu! Mi još nismo ništa napravili a prave cifre će se znati na kraju.
Nov… dugoročno rešenje… odličan avion..
ali je cena astronomska…
Ako nam je. Bombarduju nam zemlju kada hoćev, ubijaju nam narod a nakon neko vreme, pa i opljačkaju nas. Ma mi smo bre…
Skuplja pita od tepsije.Oderali Francuzi onog maloumnika iz Bg.
То је нека грешка ……. Да код нас нешто кошта мање него у остатку света??!!!