Rusija intenzivira jačanje svoje ratne mornarice dvema izuzetno moćnim oružanim sistemima: nuklearnom podmornicom „Arhangelsk“ klase Jasen i modernizovanom krstaricom „Admiral Nahimov“, koje će, prema ruskim planovima, štititi odbrambene kapacitete usled pretnje NATO-a.
Obe ove jedinice opremljene su razornim raketama Cirkon i smatraju se ključnim za kontrolu Baltičkog mora i šire.
Stručnjaci ukazuju da je najveći problem za Baltičku flotu Rusije sama geografija Baltičkog mora. Nakon što je Finska ušla u NATO, Baltičko more faktički je postalo „unutrašnje more“ Severnoatlantske alijanse.
Dodatno, sve ruske baze u Kronštadtu i Baltijsku (u regionu Kalinjingrada) sada su u dometu NATO snaga i taktičkog naoružanja. U takvim uslovima, ruska ratna mornarica nema mnogo prostora za skrivanje svojih brodova.
„Uprkos rizicima, čini se da ruska mornarica prkosno reaguje najavljujući dodatno jačanje svojih kapaciteta,“ izjavio je jedan ruski analitičar.
Nuklearna podmornica „Arhangelsk“ (projekat 885 Jasen)
Najnovija nuklearna višenamenska podmornica „Arhangelsk“ klase 885 „Jasen-M“ uskoro stupa u aktivnu službu u ruskoj ratnoj mornarici, potvrdio je generalni direktor brodogradilišta Sevmash Mihail Bunčenko za RIA Novosti. Planirano je da bude predata do kraja 2024. godine.
Višenamenska nuklearna podmornica Arhangelsk projekta 885M planirana je za isporuku ruskoj mornarici ovog meseca.
— Oruzje Online (@oruzjeonline) December 24, 2024
Prema rečima admirala Nikolaja Evmenova, implementirana su napredna tehnička rešenja ali i moćniji sistemi naoružanja. pic.twitter.com/n6xtUOLvfs
„Podmornica je izgrađena u skladu sa odobrenim rokovima Ministarstva odbrane Rusije i biće isporučena floti u vremenskom okviru predviđenom ugovorom (2025. godine),“ naglasio je Bunčenko.
Podmornica „Arhangelsk“ dizajnirana je za složene misije zaštite ruskih interesa na svetskim okeanima, posebno u kontekstu porasta napetosti s NATO-om.
Krstarica „Admiral Nahimov“ (projekat 11442M)
Modernizovana nuklearna raketna krstarica „Admiral Nahimov“, takođe prolazi završne inspekcije i priprema se za finalna testiranja, potvrdio je Bunčenko, o čemu smo nedavno pisali.
Reč je o jednoj od najvažnijih jedinica ruskog programa modernizacije. Tokom 2024. godine, završena je obnova glavnih električnih i pomoćnih sistema, dok je brod pokazao ispravnost svih ključnih sistema.
Naoružanje „Admirala Nahimova“
Jedna od ključnih izmena na krstarici je uvođenje novih oružanih sistema, uključujući i hipersonične rakete Cirkon.
Krstarica trenutno zadržava postojeće protivbrodske rakete P-700 Granit, a instalirano je najmanje deset dodatnih vertikalnih lansera 3S14, verovatno u varijanti M, što znači da će, pored raketa Granit, brod imati kapacitet za lansiranje do 80 raketa različitih modifikacija.
Kada je u pitanju protivvazdušna odbrana, očekuje se da će krstarica dobiti sisteme S-300F i verziju S-400 modifikovanu za mornaričku upotrebu, a spekuliše se i o mogućnosti ugradnje S-500 u budućnosti.
Značaj za rusku mornaricu i geopolitičke interese
Rusija, suočena sa izazovima na međunarodnoj sceni, naročito u Siriji i zbog složenih odnosa s Turskom, intenzivno jača svoju ratnu mornaricu, a posebno podmorničku flotu.
Ova flota je ključni instrument za projektovanje ruske moći u Atlantskom i Tihom okeanu, kao i u arktičkom regionu, gde se odvija intenzivna geopolitička i energetska trka za uticaj.
Dok traje vojna operacija u Ukrajini, Kremlj smatra da je od presudnog značaja zadržati dominaciju na severnim i zapadnim morima. U tom kontekstu, najnovije plovne jedinice poput „Arhangelska“ i „Admirala Nahimova“, obe naoružane raketama Cirkon, verovatno će biti raspoređene u ključnim pomorskim zonama.
Cirkon raketa
”Cirkon” ili 3M22 je ruska hipersonična (brzina veća od 5 Maha) protivbrodska krstareća raketa sa nadzvučnim nabojnomlaznim motorom (scramjet) koju razvija Akcionarsko društvo ”Naučno-proizvodna korporacija mašinogradnje” (Акционерное общество ”Научно-производственное объединение машиностроения”) iz Perutova, Moskovska oblast.
Raketa je deo borbenog kompleksa ”Cirkon” 3K22. Planirano je da zameni tešku protivbrodsku raketu PKR P-700 kompleksa raketnog oružja ”Granit” (Indeks 3M45, NATO kodifikacija SS-N-19 ”Shipwreck”).
Osnovna razlika ove od drugih ruskih i inostranih protivbrodskih raketa je znatno veća brzina leta, koja iznosi preko 8 Maha. Cirkon je prva hipersonična raketa na svetu lansirana i sa broda i iz zaronjene podmornice.
Šta više, Putin je izjavio da je ”Cirkon” sposoban da postigne brzinu ”oko 9 Maha na udaljenosti većoj od 1000 km, da može da uništi pomorske i kopnene ciljeve, te da je predviđena za upotrebu sa već postojećih brodova i podmornica za raketne sisteme Kalibar”.
Modernizacija ruskih pomorskih kapaciteta u Baltičkom i drugim morima pokazuje da Moskva aktivno radi na učvršćivanju svoje vojne pozicije i slanju jasne poruke NATO-u.
Kombinacija nuklearne podmornice „Arhangelsk“ klase Jasen i krstarice „Admiral Nahimov“ s raketama Cirkon predstavlja ozbiljnu pretnju za sve potencijalne protivnike i potvrđuje da Kremlj ne odustaje od ambicije da očuva geopolitički uticaj u okruženju povećanih regionalnih tenzija.