Naslovna Novosti Tajni tehnički dokumenti o radaru CAPTOR aviona Eurofighter objavljeni na forumu video...

Tajni tehnički dokumenti o radaru CAPTOR aviona Eurofighter objavljeni na forumu video igrice War Thunder

0
tajni tehnički dokumenti o radaru captor aviona eurofighter objavljeni na forumu igrice war thunder
tajni tehnički dokumenti o radaru captor aviona eurofighter objavljeni na forumu igrice war thunder
google news

Forumi gejming platforme War Thunder ponovo su u centru kontroverzi nakon što su procureli klasifikovani dokumenti vezani za radarske sisteme aviona Eurofighter Typhoon.

Rasprava na forumu, koja se bavila radnim karakteristikama radara CAPTOR instaliranog na ovom avionu, navela je jednog korisnika da objavi poverljive materijale kako bi podržao svoje tvrdnje.

Italijansko Ministarstvo odbrane, čiji dokumenti deluju kao da su korišćeni u ovom slučaju, ranije je saopštilo da su tehnički dokumenti ovog tipa isključeni iz javnog pristupa zbog bezbednosnih i komercijalnih razloga, ne negirajući njihovu autentičnost.

Iako je objavljeni materijal brzo uklonjen, a korisnik suspendovan, ovaj incident je ponovo pokrenuo zabrinutost zbog ponavljanja curenja poverljivih informacija na ovoj platformi.

Prethodni incidenti na forumima War Thunder odnosili su se na tehničke detalje britanskog tenka Challenger 2, francuskog glavnog borbenog tenka Leclerc, kao i kineskih raketnih sistema.


Sve počelo od diskusije forumaša o mehaničkom i elektronskom skeniranju radara CAPTOR na avionima Eurofighter

Diskusije o radaru CAPTOR bile su usmerene na poređenja između verzije sa mehaničkim skeniranjem (CAPTOR-M) i elektronskim skeniranjem (CAPTOR-E), posebno na sposobnost E verzije da značajno smanji vreme skeniranja. Igrači forumaši su se natezali oko tehničkih karakteristika, što je dovelo do objavljivanja poverljivih podataka.

eurofighter typhoon raf
eurofighter typhoon raf

Ponavljanje curenja klasifikovanih informacija na ovim forumima otvara šira pitanja, posebno u vezi sa posledicama neovlašćenog širenja poverljivih podataka u javnim prostorima. Analitičari odbrane upozoravaju da ovakvi postupci mogu imati ozbiljne pravne posledice i uticati na operativnu bezbednost vojnih platformi.

„Ova curenja mogu delovati bezazleno za neke, ali mogu imati stvarne posledice. Deljenje poverljivih informacija, čak i u kontekstu igara, može ugroziti bezbednost platformi i dovesti do ozbiljnih pravnih posledica za one koji su umešani, kao i potencijalne štete po efikasnost i operativnu bezbednost“, izjavio je izvor upoznat sa ovim pitanjem.


Kratak pregled War Thunder-a: od Moskve do Budimpešte

War Thunder je online ratna video igra besplatna za igranje, lansirana 2012. godine od strane kompanije Gaijin Entertainment, koja je osnovana iste godine u Moskvi. Uživa veliku popularnost.

Kompanija je oko 2015. godine preselila svoje poslovanje iz Moskve u Budimpeštu. Danas se svi online proizvodi kompanije Gaijin upravljaju iz Nemačke, Kipra i Mađarske, dok se razvoj širi na više zemalja, uključujući šest kancelarija u Karlsrueu (Nemačka), Larnaki (Kipar), Budimpešti (Mađarska), Rigi (Letonija), Dubaiju (UAE) i Jerevanu (Jermenija).

Gaijin Entertainment ima oko 200 zaposlenih, od kojih je 60 u centralnoj kancelariji u Mađarsko.

igrica war thunder
igrica war thunder

Svaki slučaj curenja informacija naglasio je potrebu za zaštitom klasifikovanih podataka i za balansiranjem entuzijazma igrača u vezi sa preciznošću tvrdnji o vojnoj tehnici koja se razmatra.

Međutim, ovi slučajevi pokazuju da čak i dobro informisane osobe, ili one obrazovane u oblasti zaštite podataka, mogu podleći trenutnim iskušenjima. Ako ovo predstavlja obrazac ljudskog ponašanja, postavlja se pitanje da li iza stvaranja takvih okolnosti stoje i drugi interesi osim onih javno deklarisanih.

Posebno su zabrinuti donosioci odluka na zapadu, gde vidimo kako sopstvene ideale gaze kao mrave čim zagusti, te cenzura i represija za koju su nas navikli da dolazi sa istoka, postaje okosnica kontrole vlasti liberal-demokratama.


Radar CAPTOR-E – Eurofighter Typhoon

Misija projekta je unapređenje radara CAPTOR, koji se koristi na višenamenskom borbenom avionu Eurofighter Typhoon, razvijenom od strane Evropske unije kako bi se obezbedila sigurnost na njenoj teritoriji.

CAPTOR je radar tipa AESA (Active Electronically Scanned Array), poznat i kao „ravni radar“, koji se može instalirati na različite tipove borbenih vozila (avione, nosače aviona, brodove, raketne fregate i druge).

Radar je smešten na nosu aviona i osmišljen je da identifikuje položaje i koordinate u odnosu na fizičke elemente (avione, zgrade, planine i dr.) koji se nalaze ispred Eurofighter Typhoon-a tokom leta.

Radar obrađuje podatke o različitim elementima i situacijama na način koji omogućava detekciju da li se radi o prijateljskim ili neprijateljskim akcijama. Informacije koje radar dobija pomažu pilotu da donese odluke kada se pojavi potreba, kao što su upozorenja na napad, pokrivanje u borbi, promena putanje leta i druge, kako bi se osigurala bezbednost.

eurofighter typhoon radar captor e
eurofighter typhoon radar captor e

Elektronska verzija radara, CAPTOR-E, trenutno je u fazi razvoja sa ciljem eliminacije pokreta starog mehaničkog radara (CAPTOR-M) i njegove zamene elektronskom tehnologijom, što će omogućiti veću preciznost. Sistem se sastoji od brojnih modula koji troše energiju. Ta energija, posebno tokom faze emitovanja i primanja, generiše frekvencije koje moraju biti smanjene kako bi se izbeglo otkrivanje zbog elektromagnetne emisije.

Ključni aspekti razvoja uključuju:

  • Razvijanje konkurentnog sistema sa prednostima koje zadovoljavaju trenutne zahteve.
  • Poboljšanje prijemne komponente radara kako bi se omogućila veća osetljivost.
  • Smanjenje težine (i samim tim inercije), kako bi se obezbedila preciznost i pouzdanost.

Zemlje uključene u razvoj ovog radara su:

  • Španija – kontrola pozicioniranja radarske antene.
  • Ujedinjeno Kraljevstvo – proizvodnja radara i antena.
  • Italija – napajanje i kontrola energije.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version