Nakon više od 25 godina upotrebe, avion JAS 39 Gripen konačno dolazi do kraja svog operativnog veka. Švedsko ratno vazduhoplovstvo sada se suočava sa ključnom odlukom o budućoj konfiguraciji svoje flote borbenih aviona.
Saab, kompanija koja je stvorila Gripen, suočava se s izazovom zamene ovog kultnog borbenog aviona, dok istovremeno mora da se prilagodi sve većim zahtevima modernog vazdušnog ratovanja. Ali ovo nije samo zamena aviona – radi se o redefinisanju celokupnog pristupa vazdušnim borbama.
Na scenu stupa koncept kombinovanja aviona s posadom i onih bez posade na način koji dosad nije viđen. Prema rečima Petera Nilssona, šefa odeljenja za napredne programe kompanije Saab, razmatra se integracija dronova u buduću strategiju borbenih aviona.
Međutim, ovo nisu obični dronovi – oni bi bili “borbeni saputnici”, potencijalno dizajnirani kao mamci za odvlačenje neprijateljskih raketa i vatre sa aviona s posadom. Ovaj pristup mogao bi promeniti način na koji vazduhoplovne snage razmišljaju o vazdušnoj odbrani, s dronovima koji bi služili kao štit za pilote, preuzimajući većinu neprijateljske pažnje i vatrene moći.
Ideja o korišćenju dronova kao mamaca već dobija na popularnosti u vojnim avijacijskim krugovima, a ako Saab uspe, to bi moglo potpuno preoblikovati buduće strategije vazdušnih borbi.
Međutim, Saab ne istražuje samo ovaj aspekt. Kompanija ozbiljno razmatra i integraciju stealth tehnologije u svoje nove modele – tehničku karakteristiku s kojom se do sada nije radilo.
Saab takođe želi da investira u takozvanu stelt tehnologiju, ili tehniku prikrivanja, koja čini avion teško uočljivim na radaru. To je nešto što kompanija ranije nije radila.
Iako je JAS 39 Gripen oduvek bio efikasan borbeni avion, stelt tehnologija bi ga podigla na viši nivo. Na današnjem bojnom polju, zasnovanom na radaru i visokoj tehnologiji, sposobnost da ostane neprimećen neprijateljskim sistemima od ključnog je značaja.
Saab se kladi na ideju da sledeća generacija borbenih aviona mora biti nevidljiva za radar kako bi preživeli i savladali naprednu neprijateljsku protivvazdušnu odbranu. Uvođenje stealth karakteristika hrabar je potez za Saab, a sigurno je neophodan ako Švedska želi da zadrži konkurentnost u modernim vazdušnim borbama.
Odluka o tome kojim putem će Švedska krenuti kada su u pitanju borbeni avioni treba da bude doneta u narednim godinama. Ipak, kao i kod svih velikih odbrambenih projekata, ambicije Saaba prate ozbiljni izazovi.
Švedska vlada će u narednih nekoliko godina morati doneti odluku o budućnosti flote borbenih aviona, a iako je Saab spreman da preuzme ovaj zadatak, realnost je da je tržište za nove borbene avione izuzetno konkurentno.
Zemlje širom sveta već razvijaju sopstvene borbene avione nove generacije, što čini potencijal za međunarodni izvoz novog švedskog borbenog aviona neizvesnim. Pored toga, faktor geopolitike i ucena je izraženiji nego ikada do sada.
Zato Saab pre svega fokusira na ispunjavanje potreba švedskih vazduhoplovnih snaga. Prema rečima Petera Nilssona, cilj nije nužno pravljenje borbenog aviona za globalna tržišta, već osiguranje da nacionalna odbrana Švedske ostane snažna i dugotrajna, čak i ako niko drugi ne kupi taj avion, prenosi švedski medij SVT.