Rusi ne napuštaju baze u Hmejmimu i Latakiji, a u isto vreme formiraju novu bazu u Al-Khadimu, Libiji. Radost Erdogana zbog situacije u Siriji mogla bi se pretvoriti u žalost zbog predstojećeg fijaska sa Kurdima.
Američke specijalne snage zauzele su bivšu bazu ruskih oružanih snaga u oblasti Kobani, na severu Sirije, ubrzo nakon povlačenja ruskih jedinica. Ovaj potez ukazuje na jačanje američkog uticaja u regionu na račun gubitka ruskih pozicija nakon kolapsa režima Bašara al-Asada.
⚡️US Army vehicles entered Ain al-Arab (aka Kobani) to replace the departed Russian contingent.
— Tony (@Cyberspec1) December 14, 2024
It's likely they will play a similar role as a buffer between the Turks and their proxies and the Kurds pic.twitter.com/ZkXTvAGEXy
Baza, koju je ruska vojska koristila za koordinaciju operacija i logistiku, sada je pod kontrolom američkih snaga. Prema lokalnim izvorima i analitičarima, povlačenje ruskih trupa iz Kobanija deo je šire strategije povlačenja iz Sirije, iako Rusija to još uvek nije zvanično potvrdila.
Amerikanci su brzo zauzeli ključne objekte, što potvrđuje njihovu nameru da ojačaju svoje pozicije na severu Sirije. Ovo je posebno važno za Vašington usred tenzija u regionu, gde kurdske snage koje podržavaju SAD igraju ključnu ulogu u sukobima sa militantima i drugim grupama.
Za Rusiju, gubitak baze u Kobaniju mogao bi imati ozbiljne posledice. Brz kolaps sirijske vlade i prelazak kontrole nad ključnim oblastima na militante primorali su Moskvu da fokusira svoje snage na dve vojne baze, u Hmejmimu i Tartusu.
Zauzimanje baze od strane američkih snaga naglašava prekomponovanje sfera uticaja u regionu. SAD, koje već dugo sarađuju sa kurdskim snagama, sada mogu iskoristiti ovu prednost za pritisak na Tursku, koja je nezadovoljna širenjem kurdske teritorije na svojim granicama.
Ovaj potez takođe jača strateško prisustvo Vašingtona na severu Sirije, omogućavajući im veću kontrolu nad naftnim nalazištima i ključnim logističkim čvorištima.
Anonimni izvori navode da Rusija povlači značajan deo svojih trupa i teške opreme sa prvih linija, kao i visoke sirijske oficire koji su pratili ruske snage. Međutim, uprkos smanjenju prisustva, Moskva ne planira da napusti svoje glavne baze i nastavlja da drži važne strateške objekte u regionu.
Rusija širi prisustvo u Libiji
Rusija ne napušta baze u Hmejmimu i Latakiji, već istovremeno gradi novu bazu u Al-Khadimu, Libiji.
Prema izveštaju sajta Itamilradar, Rusija uspostavlja vazdušni most sa Libijom, pri čemu dva aviona Iljušin-76TD (brojevi RA-76841 i RA-76845) koja pripadaju Ministarstvu za vanredne situacije Rusije obavljaju česte misije u ime ruskog Ministarstva odbrane.
Letovi se odvijaju između sirijske vazduhoplovne baze Hmejmim i baze Al-Khadim, istočno od Bengazija.
Kako navodi Itamilradar, ruska vojna sredstva i osoblje povezano sa grupom Vagner, sada uključeno u ruske afričke snage, već su prisutni u Libiji.
Fokus Moskve se sve više premešta na Kirenaiku, posebno nakon pada Asadovog režima u Siriji, što otvara mogućnosti za stvaranje vazduhoplovnih i pomorskih baza u ovom području.
NATO se suočava sa ozbiljnim izazovima, pri čemu je putanja ovih letova bila moguća samo zato što je Turska ostala jedina NATO članica koja nije zatvorila svoj vazdušni prostor za ruske avione.
Ruski bezbednosni zvaničnik najavio je da će dodatni ruski transportni avioni u narednim danima napustiti vazdušnu bazu Hmejmim i biti premešteni u Libiju.
Kako samo NATO i Izraelci majstorski naguziše ruske pacove , nevjerojatno !
Prestaću čitati Oružje-online, jer reklamiraju Rio-tinto! Đubrad!
ruskij bruci bema kraja
Ti si bruka
Uzese im sve.