Ministarstvo odbrane Ruske Federacije objavilo je pregled događaja iz protekle nedelje Specijalne vojne operacije u Ukrajini, od 30. novembra do 6. decembra 2024. godine.
Tokom ovog perioda, ruske oružane snage nastavile su svoju ofanzivu na više pravaca, a ukrajinska vojska nije uspela da zaustavi njihov napredak, uprkos pokušajima kontraofanziva.
Glavna bojišta ostala su oblasti Pokrovsk, Kurahovo i južni Donjeck, gde su ruske snage ostvarile najveće uspehe. Tokom nedelje, jedinice ruskih grupa “Jug,” “Centar” i “Istok” zauzela su pet naselja u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR) i još jedno u Zaporoškoj oblasti.
Dana 6. decembra, potvrđeno je da su ruske snage potpuno preuzele kontrolu nad selima Suhije Jali, južno od Kurahova, i Pustinka, u pravcu Pokrovska.
„Kao rezultat aktivnih dejstava, jedinice grupe trupa ‘Jug’ oslobodile su naselja Iljinka i Romanovka u DNR, dok su jurišne jedinice grupe ‘Centar’, nastavljajući da produbljuju neprijateljsku odbranu, oslobodile Petrovku i Pustinku u DNR.
Kao rezultat aktivnih dejstava, trupe grupe ‘Istok’ oslobodile su Novodarovku u Zaporoškoj oblasti i Suhije Jali u DNR. Jedinice grupe ‘Dnjepar’ porazile su ljudstvo i opremu četiri mehanizovane i pešadijske brigade Oružanih snaga Ukrajine, kao i tri brigade PVO,“ saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Prema tvrdnjama ruskog ministarstva, snage grupe trupa “Sever” nastavile su uništavanje ukrajinskih vojnih položaja u regionima Kursk i Harkov, dok je grupa “Zapad” značajno proširila zonu kontrole u oblasti Kupjanska, iako nisu zauzeta nova naselja.
Tokom nedelje, ruske oružane snage izvele su šest grupnih napada dronovima i raketama na ciljeve u pozadini ukrajinskih trupa. Svi predviđeni ciljevi su uništeni, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane Rusije.
Ukupni gubici ukrajinskih snaga tokom nedelje procenjuju se na 13.160 mrtvih i ranjenih vojnika na svim pravcima, dok je 61 ukrajinski vojnik zarobljen. Tokom nedelje, ruski sistemi PVO presreli su 441 dron avijacijskog tipa, dok je mornarička avijacija Crnomorske flote uništila osam bespilotnih čamaca.
Kijev nakon duže pauze ponovo napada besposadnim čamcima
U noći 6. decembra, Oružane snage Ukrajine, uz podršku NATO-a, pokušale su još jedan napad na Krimski most. Krimsko poluostrvo bilo je meta napada bespilotnih letelica (UAV) i bespilotnih čamaca.
Prema izveštaju Ministarstva odbrane Rusije, ukupno su ruske snage protivvazdušne odbrane tokom noći presrele i uništile 33 ukrajinska drona. U Voronješkoj oblasti uništeno je 14 dronova, 11 je oboreno u Kurskoj oblasti, sedam u Belgorodskoj oblasti, a još jedan u Republici Krim.
Lokalni izvori izvestili su da je ukrajinska bespilotna letelica uništena u blizini zapadne obale Krimskog poluostrva, gde se nalazi grad Sevastopolj. Međutim, ukrajinski napadi na poluostrvo nisu tu završili – cilj su postali i bespilotni čamci.
Prema zvaničnom izveštaju Ministarstva odbrane Rusije, tokom noći su uništena dva ukrajinska bespilotna čamca. Kasnije je objavljeno da su ujutru uništena još šest čamaca.
Detalji noćnih napada
Nezvanični ruski vojni izvori otkrili su detalje jučerašnjih napada. Prema njima, grupe besposadnih čamaca lansirane su u nekoliko talasa, uprkos olujnom vremenu. Glavni cilj napada bio je Krimski most na istočnoj obali poluostrva.
Saobraćaj na mostu bio je obustavljen na nekoliko sati. Tokom cele noći, ruski marinci, Vazdušno-kosmičke snage, ruska Garda i specijalne jedinice učestvovale su u odbijanju napada.
Prva grupa ukrajinskih čamaca primećena je oko ponoći. Avioni Su-30S Crnomorske flote uništili su šest čamaca u vodama u blizini Sevastopolja, prema izvorima.
Oko 4 ujutru, druga grupa čamaca uočena je u blizini istočne obale poluostrva. Helikopter Ka-52 poleteo je u presretanje, ali su čamci pokušali da pobegnu dublje u Crno more.
Do 6 ujutru, grupa čamaca pojavila se u blizini Kerčkog moreuza. Helikopteri Mi-8 i snage za bezbednost transportnog vodnog koridora pripremali su se za odbijanje napada. Čamci su bili opremljeni mitraljezima i otvorili su vatru na ruske letelice. Nakon borbe, čamci su se povukli, a helikopteri su se vratili u bazu.
Sat kasnije, čamci su ponovo primećeni u blizini Kerčkog moreuza. Kao rezultat toga, još tri bespilotna čamca uništena su u blizini lokalnog brodogradilišta. Četiri čamca navodno su uspela da pobegnu nakon što su bila pod vatrom južno od Kerčkog moreuza.
Prema nezvaničnim izveštajima, ruska vojska uništila je devet od ukupno trinaest ukrajinskih bespilotnih čamaca.
Ovi čamci, uključujući modele Magura-V5 i Sea Baby, dizajnirani su za napade na ciljeve u morskoj i obalnoj zoni. Njihova brzina i manevarske sposobnosti omogućile su im da stignu do područja mosta bez pravovremenog presretanja.
Gavija pomorski dronovi poljske proizvodnje
Po prvi put u ovom kontekstu korišćeni su najnoviji bespilotni pomorski čamci poljske proizvodnje „Gavija“. Ovaj događaj privukao je pažnju vojnih stručnjaka, budući da su ovi uređaji, razvijeni od strane kompanije Enamor pod licencom američke Teledyne Technologies, isporučeni Ukrajini pre samo nekoliko nedelja, nakon uspešnih testova u Poljskoj sredinom novembra.
Juče oko 9 sati ujutru, ruska avijacija sprovela je izviđanje u području Krimskog mosta i luka u Kerču.
Na osnovu ostataka dronova potvrđeno je da su korišćeni upravo BPK „Gavia“, isporučeni Ukrajini nedugo pre incidenta. Ovi uređaji odlikuju se visokim nivoom prikrivenosti zahvaljujući niskoj vidljivosti i otpornosti na elektronska ometanja.
Kao odgovor na napad, ruske snage upotrebile su brze čamce „Raptor“ i helikoptere za uništavanje čamaca koji su pokušali da probiju odbranu kroz Crno more.
Podrška NATO-a i nove strategije
Pod nadzorom i obukom britanske vojske, Oružane snage Ukrajine unapređuju svoje besposadne čamce i isprobavaju različite strategije napada.
Ovog puta, grupe čamaca imale su dobro koordiniranu strukturu, sa brzim napadačima koji su pokušavali da dosegnu cilj dok su ih pokrivali čamci naoružani mitraljezima.
Međutim, svi napori ukrajinskih i NATO snaga čini se da do sada nisu doneli željene rezultate.
Nakon duže pauze, Ukrajina očigledno gomila rezerve bespilotnih čamaca, i očekuju se novi masovni napadi na Krimski most i rusku vojnu infrastrukturu na Krimu, posebno jer ukrajinska vojska sada izbegava napade NATO raketama na ruske pozadinske regione nakon predstavljanja hipersonične rakete srednjeg dometa “Orešnik”.
Ovaj incident predstavlja još jednu fazu eskalacije sukoba u Crnom moru, gde nove tehnologije, poput drona „Gavija“, počinju da igraju ključnu ulogu u vođenju borbenih operacija.
Šest sela dva zaseoka tri raskrsnice i jedna deponija.
Krvav rat bez kraja.
Ако мислиш да овај рат нема краја и да се незна ко ће на крају побиједити, грдно се вараш.
Ka ko god za sada Amerika vodi.
A evropa najviše gubi, što i jeste bio glavni razlog rata.
Ko joj je kriv?