Naslovna Novosti Paradoks: U jeku rata Ukrajina će da prodaje projektile: Jedna evropska država...

Paradoks: U jeku rata Ukrajina će da prodaje projektile: Jedna evropska država već kupuje rakete dugog dometa Neptun?

2
ukrajinska raketa neptun u letu
ukrajinska raketa neptun u letu
google news

Trenutno kapacitet proizvodnje ukrajinske odbrambene industrije daleko premašuje finansijske mogućnosti za nabavku oružja za njene oružane snage. Pod tim izgovorom čini sa da otvaranje izvoza oružja i vojne opreme ostaje tema rasprava u Kijevu.

Ovo bi navodno pomoglo kompanijama da ostvare svoj potencijal i da kako tvrde zapadni stručnjaci, putem narudžbina iz drugih država, diversifikuju prilike za širenje proizvodnje i unapređenje sopstvenih proizvoda.

O ovom pitanju se raspravlja ne samo u Ukrajini, već i među baltičkim državama. Tako je u oktobru ove godine estonski ministar odbrane Hano Pevkur izjavio da Talin razmatra kupovinu ukrajinskog oružja.

S obzirom na zabranu izvoza koja je na snazi, predložio je “rezervna rešenja”, poput osnivanja zajedničkih preduzeća u Estoniji.

Raketni sistem Neptun u Estoniji?

Pevkur je naglasio da bi rakete dugog dometa mogle biti od interesa za estonsku vojsku, aludirajući verovatno na raketu Neptun, koja je zapravo duboka modernizacija sovjetske rakete H-35, a koju vrši ukrajinski projektni biro Luč.

neptun ide ka brodu moskva
ukrajinska raketa Neptun

Saradnja sa ukrajinskom odbrambenom industrijom bila bi korisna zbog niskih troškova proizvoda i njihove primene direktno na frontu, smatra Estonac.

Prema izveštaju ukrajinskih medija, Estonija ostaje zainteresovana za ukrajinsko oružje i nada se postizanju dogovora koji bi pojednostavio njihovu nabavku i zaobišao zabranu izvoza koju Kijev drži na snazi.

Publikacija Difens Ekspres citira predstavnicu Ministarstva odbrane Estonije, Eleku Rugam-Rebane, koja je pohvalila značaj i kvalitet ukrajinskog oružja testiranog u borbi.

„Zabrane izvoza neće predstavljati prepreku ako države postignu međusobne dogovore, a takva saradnja bi donela koristi i estonskoj i ukrajinskoj odbrambenoj industriji“, izjavila je Eleka Rugam-Rebane.

Prema informacijama objavljenim na Defence24, Ukrajina je predstavila još jednu u nizu verziju svoje krstareće rakete R-360 Neptun. Kijev je od početka sukoba u više navrata predstavljao nove verzije rakete Neptun, svaki put tvrdivši bolje karakteristike.

Ova sada najnovija verzija, prilagođena za gađanje kopnenih ciljeva i s povećanim dometom od 400 kilometara, predstavljena je u PR videu koji je objavio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Poboljšana verzija rakete Neptun navodno je korišćena u noćnom napadu 31. jula na vojni aerodrom Čalino kod Kurska u Rusiji. Prema ukrajinsim izvorima, raketa je pogodila i uništila skladište municije na tom aerodromu, međutim bez ikakvih dokaza, ni zapad čak ovo nije uzeo zdravo za gotovo.

Međutim, ovaj napad je, čini se, bio prvi javni slučaj borbene upotrebe rakete Neptun u najnovijoj modifikaciji.

Ukrajinski sistem R-360 Neptun

Neptun je protivbrodski raketni sistem koji je razvio ukrajinski Luč dizajnerski biro koji predstavlja značajan napredak u sposobnostima obalske odbrane, dizajniran da se suprotstavi raznim pretnjama, uključujući ratne brodove, tankere za naftu i sletanje brodova.

ukrajinska protivbrodska raketa neptun
ukrajinska protivbrodska raketa neptun

Neptun je krstareća raketa koja koristi naprednu tehnologiju navođenja i pogona, osiguravajući preciznost i efikasnost u gađanju neprijateljskih brodova.

Po svojim tehničkim specifikacijama, raketa Neptun ima domet od oko 300 kilometara, što joj omogućava da pogađa ciljeve udaljene od obale. Raketa nosi bojevu glavu od približno 150 kilograma, dovoljno moćnu da nanese značajnu štetu neprijateljskim brodovima.

Ukrajinski konstruktorski biro „Luč” je 2019. godine razvio protivbrodsku raketu R-360 Neputn. Iste godine Ukrajina je sprovela testove pucanja. U junu iste godine Ukrajina je organizovala još jednu seriju testova.

U osnovi, projektil “Neptun” predstavlja modernizovanu verziju sovjetskog projektila H-35, s tim što su u ukrajinskoj verziji poboljšani domet i sistem navođenja.

Prema ukrajinskoj odbrambenoj industriji, raketni sistem Neptun je dizajniran za uništavanje ratnih brodova klase razarača, fregata, korveta i amfibijskih jurišnih brodova čak i u teškim vremenskim uslovima. Raketa Neptun ima radarski sistem za navođenje.

Guverner Odese Maksim Marčeno prvi je objavio vest da je ruska raketna krstarica pogođena protivbrodskim projektilom “Neptun”. R-360 Neptun je dizajniran za mobilnost i može se lansirati sa transportera koji se brzo kreću po terenu. Ovo omogućava sistemu da se brzo premesti na različite lokacije i izbegne protivničku detekciju i odbranu.

Namenjen je gađanju ciljeva deplasmana do 5.000 tona, a u naoružanje ukrajinskih oružanih snaga uvedena je prošle godine, posle skoro pet godina testiranja u okolini Odese.

Rakete koje koristi R-360 Neptun na papiru imaju impresivan dolet od oko 280 kilometara, što omogućava napade na brodove daleko od obale. Ova udaljenost daje ukrajinskoj mornarici veću operativnu slobodu.

Neptun

Tokom testiranja, najveći domet na kojem je uspešno pogođena meta bio je 100 kilometara. Ovaj projektil nosi bojevu glavu težine 100 kilograma. Projektili sistema R-360 Neptun lete brzinom od oko 0.9 Maha, što ih čini teškim metama za protivničku odbranu.

Sistem “Neptun” čine ukupno četiri vozila – mobilni lanser montiran na kamion USPU-360, vozilo na kojem se nalaze dodatne rakete, komandni i kontrolni centar i posebno teretno vozilo.

Ažurirani raketni sistem Neptun deo je šireg ukrajinskog napora za razvoj naprednih raketnih kapaciteta, pri čemu budući planovi uključuju, navodno, proširenje dometa ukrajinskih krstarećih raketa na 1.000 kilometara.

2 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version