Naslovna Novosti Hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale: “To vam je kao da...

Hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale: “To vam je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama”

159
brigadir davor tretinjak
brigadir davor tretinjak
google news

Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama.

Dok Beograd najavljuje da će dobiti najnovije avione dostupne za izvoz, jedan hrvatski general odmah je požurio, te naveo ograničenja platforme za koju smatra da će se dogoditi kada avioni uđu u sastav Vojske Srbije.

Oba suseda nabavila su po 12 aviona Rafale, ali tu prestaju sličnosti.

Srbija i Francuska potpisale su ugovor za 12 novih Rafala generacije 4,5 – kupljenih za 2,7 milijardi evra – koji će zameniti/dopuniti sovjetske MiG-29 avione u Beogradu.

Ugovor uključuje kompletan logistički paket, rezervne delove, dodatne motore i tehničku podršku. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da će Vazduhoplovstvo dobiti najnoviju verziju Rafala – F4.1.

„Kupili smo najnoviju verziju 4.1, sa najsofisticiranijim radarom i najboljom zaštitom. Kupili smo sve što je najbolje,” izjavio je Vučić.

Vučić je dodao da će avioni biti isporučeni sa srednjedometnom vazduh-vazduh raketom „Mika” koju proizvodi MBDA, a ne sa sofisticiranijom raketom dugog dometa „Meteor”.

francuski rafale nosi storm shadow scalp
francuski rafale nosi storm shadow – scalp

Prva rata za avione, u iznosu od 417 miliona evra, navodno je već plaćena 20. oktobra ove godine, prema tvrdnjama srpskih medija sa sedištem u Luksemburgu. Prvi Rafali stići će 2028. godine.

„Grci mogu dobiti raketu Meteor, ali mi i Hrvati možemo nabaviti rakete Mika. Koje, koliko znam, dosežu do 300 kilometara, ako se ne varam,” izjavio je Vučić. Ispravka, budući da maksimalni domet ove odlične rakete iznosi 80 km, dok najnovija verzija NG će imati domet oko 160 km.

Hrvatski brigadni general: “To vam je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama”

Hrvatska je sa svoje strane nabavila paket od 12 Rafala koji su već bili u upotrebi u Francuskoj za 1,1 milijardu evra. Dakle kupili su polovne ali su jeftinije prošli.

Kompletna ponuda zaključena u četiri različita ugovora uključuje (pored naravno aviona Rafale) obuku pilota, dodatno naoružanje sa specijalizovanim kompanijama koje proizvode oružje, kao i krovni sporazum na nivou vlada Francuske i Hrvatske, koji garantuje isporuku Rafala F3R Hrvatskoj (dok će Srbija dobiti Rafale F4.1).

U septembru mesecu, brigadni general Davor Tretinjak, Načelnik sektora za naoružanje Ministarstva odbrane Hrvatske, govorio je za hrvatske medije o razlikama između Rafala koje su nabavili Hrvatska i Srbija.

Davor Tretinjak je tvrdio da se radi o „posebnoj opremi za komunikaciju, navigacione sisteme, taktičke podatkovne veze i specijalno naoružanje koje koriste NATO članice u borbenim operacijama”.

„Samo NATO članice imaju pristup tim aplikacijama koje su na našem Rafalu, ili uz specijalno odobrenje većine članica NATO-a ili uz posebno odobrenje vlade SAD-a,” istakao je on.

„Da objasnim malo slikovitije, to je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama dostupnim na njemu. Ja imam sve aplikacije na iPhone-u jer sam član NATO-a. Srbija je naručila takav iPhone, potpuno nov, ali nema pristup tim aplikacijama jer nije član NATO-a,” dodao je on.

rafale u hrvatskoj
rafale u hrvatskoj

Hrvatskoj je isporučeno 6 Rafala, a primiće ostatak aviona u narednim mesecima, uverava brigadni general. Dva aviona stići će u ovog meseca i sledećeg, dakle u decembru 2024. godine, a još četiri sledeće godine.

„Znamo tačne datume, dane, sve je dogovoreno. U narednih osam meseci svi Rafali će biti u Republici Hrvatskoj,” izjavio je brigadni general u septembru za hrvatske medije.

Koja su unapređenja u standardu Rafale F4?

Standard Rafale F4 uvodi nekoliko značajnih unapređenja u odnosu na standard F3, poboljšavajući sposobnosti aviona u različitim domenima.

  • Avionika i senzori:
    • Poboljšan radar: F4 ima unapređeni radar RBE2 AA sa boljim mogućnostima praćenja i ciljanja, što omogućava bolje angažovanje više ciljeva i poboljšane performanse u scenarijima elektronskog ratovanja.
    • Novi senzori: F4 uključuje unapređene senzore za bolju situacionu svest i otkrivanje ciljeva, uključujući poboljšane sisteme za infracrveno traženje i praćenje (IRST).
  • Unapređeni sistemi naoružanja:
    • Novo naoružanje: Standard F4 uključuje nove sisteme naoružanja, uključujući raketu Meteor za borbu vazduh-vazduh dugog dometa i sposobnost MDMP (Multi-Domain Multi-Platform), što omogućava Rafalu da angažuje ciljeve sa većom preciznošću i sa većih udaljenosti.
    • Poboljšana preciznost: Integracija novih precizno vođenih ubojitih sredstava unapređuje udarne sposobnosti protiv ciljeva na zemlji.
rafale f4 u vazduhoplovnoj bazi mont de marsan 118
rafale f4 u vazduhoplovnoj bazi mont de marsan 118
  • Mrežnocentrično ratovanje:
    • Poboljšanja u prenosu podataka: Unapređeni komunikacioni sistemi omogućavaju bolju povezanost sa drugim platformama i snagama, olakšavajući zajedničke operacije i poboljšanu situacionu svest.
    • Multinacionalne operacije: Veća interoperabilnost sa NATO sistemima i saveznicima, poboljšavajući ulogu Rafala u koalicionim operacijama.
  • Održavanje i obuka:
    • Operativna dostupnost: Standard F4 uvodi poboljšanja u procedurama održavanja i sistemima, povećavajući operativnu dostupnost aviona i smanjujući vreme između misija.
    • Unapređeni prikazi u kabini: Poboljšana ergonomija kabine i prikazi pružaju pilotima bolju informisanost i situacionu svest.
    • Sistemi za obuku: Uključeni su novi alati za obuku i simulatori kako bi se podržala obuka pilota i operativna spremnost.

159 KOMENTARA

  1. Nešto poput prvog komentara; rugao se magarac što zec ima duge uši. Znate ti rafali koji su pravljeni od kartona i sigurno nije generacija 5 ili 6 ili 7. Dokle više da snobovi i lažovi , prevaranti i lopovi varaju ova dva naroda a tamo negde ko dva pedera piju i ljube se i..đ

    Slažem se 18
    Ne slažem se 5
    • Na znanje i ravnanje , Srbi su najveći prokleti smrtni neprijatelji Hrvatskog naroda , od jugookoupacije veleizdajom 1918 pa sve do dan danas !
      Dal jugočetnik il jugokomunista , za pravog Hrvata to je oduvijek bila gamad ista !

      Slažem se 8
      Ne slažem se 3
    • Možda, ali su Hrvati platili 1,6 milijardi eura MANJE i dobili ubojitije oružje. Ima se(kredita), rasipa se.

      Slažem se 27
      Ne slažem se 17
      • Вероватно си ти испробао тај што ће добити шахисти ,и овај који ћемо добити ми!!!,😂😂😂😇😇😇

        Slažem se 15
        Ne slažem se 11
      • Ti si mali čovek ali veliki tupson, glupson. Veću glupost nisi ni mogao da kažeš jer se i ne razumeš…

        Slažem se 19
        Ne slažem se 7
  2. Ajde, jedna tema za vas sa sajta ? Koji sistem je bivša SFRJ i JNA kupila krajem osamdesetih godina prošlog vijeka od Francuske, a da ga nismo mogli ni upaliti, a kamo li koristiti u ratovima devedesetih? E, tako će biti i sa Rafalima. I zašto ne pišete o ograničenjima koje će isporučeni Rafali imati (ako ih isporuče)? Mislim da je ulaganje u PVO je prioritet, a kupovina Rafala je klasičan reket, na žalost.

    Slažem se 27
    Ne slažem se 3
    • Svaka čast na komentaru. Srbija je izgleda “morala” kupiti rafale. U ovo vreme pvo i dronovi su nešto što je budućnost. Dronom leti jedan “pilot” i ako se obori, on upali drugi i leti. Pilot aviona neretko pogine prilikom obaranja a koliko traje obuka i koliko košta za pilota neuporedivo. Dronovi em jeftiniji em se lakše održavaju.

      Slažem se 7
      Ne slažem se 2
  3. General je objasnio narudžbe jednih i drugih. A partijski komentari, ne mogu diskreditovati ovaj tekst. Čovjek je bio samo iskren. Zapitajte se zašto ti avioni a nemamo nijedan…. I ovo treba da rszumijemo drugačije.

    Slažem se 11
    Ne slažem se 3
  4. Ha, tekst “kome je duži”, momci se zaigrali. Rat na prostoru Ukrajne redefiniše upotrebu borbenih sredstava brzinom koju tromi vojni sistemi koji su uljuljkani u mir i kombinacije nisu u mogucćnosti da pojme.

    Slažem se 13
    Ne slažem se 1
  5. Zaboravili ste da 99. naši migovi 29 nisu smeli da polete jer bi ih odmah oborili nato avioni iz susednih zemalja. Avion je samo platforma, naoružanje je važno, posebno domet radara i raketa. Krš od nato rafala moẓ̌e oboriti ganc nov rafal, a da ovaj ne zna šta ga ja snašlo. Naši novi rafali biće glineni golubovi. Isto bi bilo i da kupimo Su 35.

    Slažem se 27
    Ne slažem se 14
  6. Za kajj će vama Hrvatima avion,pa vama je dovoljan i nož,ionako ste navikli da ratujete sa ženama i decom,još da vam je kakva jama u blizini pa bog da vas vidi.
    Sikter

    Slažem se 111
    Ne slažem se 12
    • Nista se vi ne brinite,ubacicemo mi Ruske sisteme i onako vec pokrivamo foseg preko cele Albanije da ne kazem i Austrije.

      Slažem se 26
      Ne slažem se 5
        • Neće moći ove noći , NIKADA VIŠE NEĆE NITKO Hrvate razoružat ! 😁
          Razoružali su nas izdajom i prevarom , 1918-1945-1990 i skupu smo cijenu platili da se ponovo naoružamo i pobjedimo 1995 jugočetničkog agresora u svetom Domovinskom ratu !

          Slažem se 6
          Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version