Naslovna Novosti Hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale: “To vam je kao da...

Hrvatski brigadni general o srpskim avionima Rafale: “To vam je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama”

159
brigadir davor tretinjak
brigadir davor tretinjak
google news

Obe zemlje, i Srbija i Hrvatska, potpisale su ugovore za avione Rafale sa Francuskom ali u različitim konfiguracijama i po različitim cenama.

Dok Beograd najavljuje da će dobiti najnovije avione dostupne za izvoz, jedan hrvatski general odmah je požurio, te naveo ograničenja platforme za koju smatra da će se dogoditi kada avioni uđu u sastav Vojske Srbije.

Oba suseda nabavila su po 12 aviona Rafale, ali tu prestaju sličnosti.

Srbija i Francuska potpisale su ugovor za 12 novih Rafala generacije 4,5 – kupljenih za 2,7 milijardi evra – koji će zameniti/dopuniti sovjetske MiG-29 avione u Beogradu.

Ugovor uključuje kompletan logistički paket, rezervne delove, dodatne motore i tehničku podršku. Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da će Vazduhoplovstvo dobiti najnoviju verziju Rafala – F4.1.

„Kupili smo najnoviju verziju 4.1, sa najsofisticiranijim radarom i najboljom zaštitom. Kupili smo sve što je najbolje,” izjavio je Vučić.

Vučić je dodao da će avioni biti isporučeni sa srednjedometnom vazduh-vazduh raketom „Mika” koju proizvodi MBDA, a ne sa sofisticiranijom raketom dugog dometa „Meteor”.

francuski rafale nosi storm shadow scalp
francuski rafale nosi storm shadow – scalp

Prva rata za avione, u iznosu od 417 miliona evra, navodno je već plaćena 20. oktobra ove godine, prema tvrdnjama srpskih medija sa sedištem u Luksemburgu. Prvi Rafali stići će 2028. godine.

„Grci mogu dobiti raketu Meteor, ali mi i Hrvati možemo nabaviti rakete Mika. Koje, koliko znam, dosežu do 300 kilometara, ako se ne varam,” izjavio je Vučić. Ispravka, budući da maksimalni domet ove odlične rakete iznosi 80 km, dok najnovija verzija NG će imati domet oko 160 km.

Hrvatski brigadni general: “To vam je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama”

Hrvatska je sa svoje strane nabavila paket od 12 Rafala koji su već bili u upotrebi u Francuskoj za 1,1 milijardu evra. Dakle kupili su polovne ali su jeftinije prošli.

Kompletna ponuda zaključena u četiri različita ugovora uključuje (pored naravno aviona Rafale) obuku pilota, dodatno naoružanje sa specijalizovanim kompanijama koje proizvode oružje, kao i krovni sporazum na nivou vlada Francuske i Hrvatske, koji garantuje isporuku Rafala F3R Hrvatskoj (dok će Srbija dobiti Rafale F4.1).

U septembru mesecu, brigadni general Davor Tretinjak, Načelnik sektora za naoružanje Ministarstva odbrane Hrvatske, govorio je za hrvatske medije o razlikama između Rafala koje su nabavili Hrvatska i Srbija.

Davor Tretinjak je tvrdio da se radi o „posebnoj opremi za komunikaciju, navigacione sisteme, taktičke podatkovne veze i specijalno naoružanje koje koriste NATO članice u borbenim operacijama”.

„Samo NATO članice imaju pristup tim aplikacijama koje su na našem Rafalu, ili uz specijalno odobrenje većine članica NATO-a ili uz posebno odobrenje vlade SAD-a,” istakao je on.

„Da objasnim malo slikovitije, to je kao da imate iPhone, ali ne možete pristupiti svim aplikacijama dostupnim na njemu. Ja imam sve aplikacije na iPhone-u jer sam član NATO-a. Srbija je naručila takav iPhone, potpuno nov, ali nema pristup tim aplikacijama jer nije član NATO-a,” dodao je on.

rafale u hrvatskoj
rafale u hrvatskoj

Hrvatskoj je isporučeno 6 Rafala, a primiće ostatak aviona u narednim mesecima, uverava brigadni general. Dva aviona stići će u ovog meseca i sledećeg, dakle u decembru 2024. godine, a još četiri sledeće godine.

„Znamo tačne datume, dane, sve je dogovoreno. U narednih osam meseci svi Rafali će biti u Republici Hrvatskoj,” izjavio je brigadni general u septembru za hrvatske medije.

Koja su unapređenja u standardu Rafale F4?

Standard Rafale F4 uvodi nekoliko značajnih unapređenja u odnosu na standard F3, poboljšavajući sposobnosti aviona u različitim domenima.

  • Avionika i senzori:
    • Poboljšan radar: F4 ima unapređeni radar RBE2 AA sa boljim mogućnostima praćenja i ciljanja, što omogućava bolje angažovanje više ciljeva i poboljšane performanse u scenarijima elektronskog ratovanja.
    • Novi senzori: F4 uključuje unapređene senzore za bolju situacionu svest i otkrivanje ciljeva, uključujući poboljšane sisteme za infracrveno traženje i praćenje (IRST).
  • Unapređeni sistemi naoružanja:
    • Novo naoružanje: Standard F4 uključuje nove sisteme naoružanja, uključujući raketu Meteor za borbu vazduh-vazduh dugog dometa i sposobnost MDMP (Multi-Domain Multi-Platform), što omogućava Rafalu da angažuje ciljeve sa većom preciznošću i sa većih udaljenosti.
    • Poboljšana preciznost: Integracija novih precizno vođenih ubojitih sredstava unapređuje udarne sposobnosti protiv ciljeva na zemlji.
rafale f4 u vazduhoplovnoj bazi mont de marsan 118
rafale f4 u vazduhoplovnoj bazi mont de marsan 118
  • Mrežnocentrično ratovanje:
    • Poboljšanja u prenosu podataka: Unapređeni komunikacioni sistemi omogućavaju bolju povezanost sa drugim platformama i snagama, olakšavajući zajedničke operacije i poboljšanu situacionu svest.
    • Multinacionalne operacije: Veća interoperabilnost sa NATO sistemima i saveznicima, poboljšavajući ulogu Rafala u koalicionim operacijama.
  • Održavanje i obuka:
    • Operativna dostupnost: Standard F4 uvodi poboljšanja u procedurama održavanja i sistemima, povećavajući operativnu dostupnost aviona i smanjujući vreme između misija.
    • Unapređeni prikazi u kabini: Poboljšana ergonomija kabine i prikazi pružaju pilotima bolju informisanost i situacionu svest.
    • Sistemi za obuku: Uključeni su novi alati za obuku i simulatori kako bi se podržala obuka pilota i operativna spremnost.

159 KOMENTARA

  1. Nesporno je da su RV-piloti “tompusa” pravi eksperti za avione 4-5generacije.Biće dobro sa ne strada neka baba na traktorskoj prikolici kao kolaterala.Možda su stručnjaci za i-phone 15-16 ali kod ozbiljnih vazdušnih operacija letele bi staklene kacige po njivama

    Slažem se 11
    Ne slažem se 4
  2. Da mu to nije lično rekao Markron ili je sam zaključio. Čovjek letio na MIG-u 21.
    Bože sačuvaj svakakvih stručnjaka.

    Slažem se 20
    Ne slažem se 1
  3. Hrvatska je u nato, Rafal je nato avion, Srbija nije u nato i shodno tome ne može da koristi Rafal u punom potencijalu i kako hoće.

    General je u pravu, ovi avioni su debelo plaćen zajeb za Srbiju!

    Slažem se 35
    Ne slažem se 1
  4. Ваши половни , кориштени, бољи од наших нових.?У вас раде све опције на авиону али оне су прилично застарјеле.А ако се Макро буде глупирао, почупаћемо све то и узети од Индијаца комплетну авионику све са радаром.

    Slažem se 20
    Ne slažem se 6
  5. Pa sad ispada da je polovno bolje nego novo…
    i to najnovija verzija…da je rafal dobar to stoji…
    ali je izuzetno skup…

    Slažem se 20
    • Рафал је канта и то је могао купити само онај помпезни идиот. Да и не помињем да ћемо са ракетама које ћемо добити уз њих моћи да плашимо вране.
      Још један случај за тужилаштво у ослобођеној Србији, уз бројне друге.

      Slažem se 49
      Ne slažem se 19
      • Da je baš kanta nije tačno…Egipat je
        prvi kupac rafala 2015 …24 je kupio
        i sad su naručili još 31…a imali su ponude Ruskih i Američkih…znači da su
        zadovoljni sa rafalima…takođe i Indija…
        Bangladeš takođe je zanteresovan
        za rafal…UAE 80 naručili…Grčka…Katar…Indonezija…odličan je to avion…e sad naozužanje je druga priča…Egipat nije dobio meter…Grci imaju…za druge se ne zna

        Slažem se 10
        Ne slažem se 7
      • Dobicemo novu mica raketu sa dometom do 160km izmedju ostalog.Nemate pojma sta je i kako kupljeno a pravite se pametni a uzeli smo objektivmo jedan od najboljih aviona danasnjice.

        Slažem se 4
        Ne slažem se 27
        • Dobićemo od šake do lakta… Zamislite državni vrh koji kupuje preskupe avione od države koja u zadnjih 35 godina nije propustila ama baš nijednu priliku da nam zabije nož u stomak, koja nam je djecu ubijala, koja učestvuje u okupaciji dijela naše teritorije…Samo imbecili ne mogu pretpostaviti kakve ćemo ucjene od te i takve Francuske doživjeti kad ove avione bude trebalo održavati, kupiti rezervne dijelove, dodatno naoružanje… Bukvalno je naš državni vrh stavio RV u ruke neprijatelja i još im dao veliki novac za to! Zaista slučaj za tužilaštvo u budućnosti.

          Slažem se 35
          Ne slažem se 1
    • Pustite ih, teško im pada.
      Zar niste čuli kako hr ministar doslovno kuka kako se Srbija prekomerno naoružava?
      Neka je ajfon na kome ne možemo imati pristup svim aplikacijama. Samo ne razumem zašto se bestidno cimaju, ako je to slučaj? Imamo, moze mam se. A to o čemu on govori ili pokušava da govori nema veze sa mozgom.

      Slažem se 9
      Ne slažem se 2
      • @Miki- ma naravno da je to, znamo mi to da su kroati uplašeni a i zavidni…standardno za njih.

        Slažem se 9
        Ne slažem se 2
        • Aha…baš smo uplašeni a još više zavidni na Srbiju😂😂
          Svaka čast…vi Srbi ste uvijek imali smisla za humor😅
          pozdrav iz Poreča

          • Мораш да стављаш🤣🤣🤣да би твоји сународници знали када је смешан део писанија или …?

    • Mi, Srbija, nećemo dobiti rakete Meteor, sasvim izvesno. Ali, dobićemo i standardne i najnovije Mica rakete NG koje imaju domet čini mi se do 160 km. Nama sasvim dovoljno. Ali, postoji i mogućnost da kupimo rakete koje Indija razvija za svoje rafale a koje su dometa kao Meteor i kompabitilne su sa Rafal četvorkama.

      Slažem se 2
      Ne slažem se 8

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version