Naslovna Novosti Posle Brazila, još jedna južnoamerička država sprema se da kupi švedske lovce...

Posle Brazila, još jedna južnoamerička država sprema se da kupi švedske lovce Gripen: Kolumbija

3
saab jas 39 gripen
saab jas 39 gripen
google news

Odmah nakon objave informacija o mogućoj prodaji aviona Gripen, akcije kompanije Saab SAAB porasle su za 3,4% na berzi u Stokholmu, piše Rojters. Podsetimo, avion niko nije kupio već više od 10 godina.

Švedska kompanija Saab pokušava da pronađe nova tržišta za prodaju svog lovačkog aparata Gripen.

Države Latinske Amerike su konstantno bile u fokusu švedske kompanije, koja ima proizvodnu bazu u Brazilu, razvijenu u partnerstvu sa Embraerom.

Iako su ranije vođeni razgovori i sa Peruom, čini se da će avioni Gripen ući u sastav Vazduhoplovnih snaga Kolumbije.

Nakon meseci spekulacija, Kolumbija je izabrala JAS 39 Gripen za svoj novi borbeni avion. Razvijen od strane švedskog proizvođača Saab, JAS 39 Gripen je borbeni avion četvrte generacije, poznat po lakom održavanju i niskim operativnim troškovima.

Kolumbija planira da kupi borbeni avion JAS 39 Gripen od Saaba kako bi obnovila svoju flotu aviona, navodi švedski javni radio Ekot, pozivajući se na anonimne izvore. Zemlja uglavnom poseduje avione druge generacije.

“Primili smo informaciju iz medija, ali ne možemo dalje komentarisati u ovom trenutku. Ranije smo imali dijalog sa Kolumbijom o prodaji Gripena, ali trenutno nema nikakvog ugovora,” izjavio je portparol kompanije Saab.

Sa svoje strane, kolumbijska vlada takođe je odbila da odmah potvrdi kupovinu. Ministar odbrane Kolumbije, Ivan Velaskez, dao je izjavu novinarima na konferenciji za štampu u glavnom gradu Bogoti u utorak:

„Još uvek ništa nije definitivno, postoji mnogo glasina, ali nema nikakve zvanične izjave od strane naše vlade.“ „Kada predsednik donese odluku, ona će biti saopštena,” dodao je Velaskez.

Šta sada koristi kolumbijsko vazduhoplovstvo i koliko Gripena će Bogota možda kupiti?

Kolumbijske vazduhoplovne snage mesecima su procenjivale opcije i razmatrale nekoliko evropskih lovaca kako bi zamenile svoju staru flotu izraelskih borbenih aviona IAI Kfir druge generacije.

Nakon diplomatskog raskida između predsednika Gustava Petra i Izraela, Kolumbija se suočila sa hitnim izazovom u oblasti odbrane, jer su avioni Kfir bili okosnica kolumbijske flote.

kfir kolumbija
kfir kolumbija

Sa samo 10 od preostalih 19 aviona Kfir C2 u operativnom stanju, Kolumbija rizikuje da izgubi veliki deo borbenih aviona zbog problema sa održavanjem, koje je obezbeđivala izraelska strana.

Kfir je višenamenski izraelski avion, baziran na francuskom avionu druge generacije Dassault Mirage 5, razvijenom 60-ih godina.

Nije jasno koliko bi Gripen aviona Kolumbija mogla da naruči, ali prema švedskom radiju, u početnoj fazi planira se isporuka tri do četiri aviona, dok će ukupan broj biti između 10 i 16 aviona četvrte generacije.

Pored JAS Gripena, kolumbijske vazduhoplovne snage razmatrale su nekoliko alternativa, uključujući F-16 Fighting Falcon, koji koriste Čile i Venecuela; Eurofighter Typhoon, u upotrebi kod nekoliko zapadnih zemalja, kao i Dassault Rafale iz Francuske, veoma cenjen, ali takođe skup avion.

JAS 39 Gripen trenutno se koristi u sedam zemalja: Švedskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Češkoj Republici, Mađarskoj, Južnoafričkoj Republici, Tajlandu i Brazilu, koji je naručio 36 aviona Gripen E, najmoderniju varijantu Gripena.

jas 39 gripen
jas 39 gripen

Svojevremeno, Šveđani iz Saab-a su poslednji veliki ugovor potpisali pre 10 godina, sa Brazilom. Ove godine, tajlandsko vazduhoplovstvo je najavilo da želi da nabavi borbene avione Gripen 39, proizvedene od strane švedskog Saab-a, kako bi zamenili stare lovce, što ukoliko se obistini bi predstavljalo prvu prodaju ovog lovca nakon 10 godina pauze.

SAAB JAS 39 Gripen ukratko

Saab JAS 39 Gripen (skraćenica od Gripen, na švedskom „The Griffin“) je jednomotorni višenamenski lovac proizveden od strane švedske kompanije Saab i naslednik Saab JA 37 Viggen. Oznaka JAS je skraćenica za Jakt, Attack och Spaning (na švedskom za lov, napad i izviđanje).

Prvi let Saaba 39 se dogodio 1988. godine; aktuelna verzija JAS 39C/D je u službi švedskog vazduhoplovstva (Fligvapnet) od 2005. SAAB je proizveo preko 300 jedinica u sedam varijanti, a najnoviji model je Gripen 39F.

Pored toga, na Gripenu lete vazduhoplovne snage Južne Afrike, Mađarske, ovde pomenute Češke, Brazila i Tajlanda. Škola za probne pilote Imperije Ujedinjenog Kraljevstva takođe vodi Gripen za potrebe obuke.

Saab 39 je dostupan kao jednosed i dvosed. Pored toga, Gripen ispunjava zahteve visoke pouzdanosti, lakog održavanja (delimično od strane vojnih obveznika) i univerzalne primene.

U posebno hladnom vremenu, letelica se može brzo podići u vazduh – nakon relativno kratke faze zagrevanja sa pomoćnom agregatom. Čak i u teškim uslovima na zemlji, poletanje i sletanje ne predstavljaju veliki problem za iskusne pilote.

gripen uzlece sa autoputa
gripen uzlece sa autoputa, jedna od prednosti lovca

Delta krilo sa jednim mlaznim motorom (dva krila čine trougao) jedno je od lakših u svojoj kategoriji. Ne može da prati konkurente sa dva motora kao što je Eurofighter Typhoon. Gripeni ipak imaju druge prednosti. Čak i zimi, na primer, improvizovane staze, autoputevi i neasfaltirani putevi su dovoljni za poletanje i sletanje. Takođe je veoma pouzdan i lak za održavanje.

  • JAS 39A je jednosedna verzija Gripena. Dostupna je i dvosedna JAS 39B operativna trenažna varijanta Gripena.
  • JAS 39B je opremljen istom avionikom i naoružanjem kao i JAS 39A, sa izuzetkom topa.
  • JAS 39C ima jedno sedište serije 3 i standardna je verzija za izvoz, koja je prvi put isporučena švedskom vazduhoplovstvu u septembru 2002. godine. JAS 39C ima displeje u kokpitu u boji, sistem za generisanje kiseonika i mogućnost dopunjavanja goriva u letu.
  • JAS 39D je nadograđen slično kao i JAS 39C, ali je varijanta sa dva sedišta.

TT

  • Proizvođač: Saab AB
  • Raspon krila: 8,40 m
  • Dužina: 14,10 m
  • Visina: 4,5 m
  • Maks. Težina: 14.000 kg
  • Brzina: 2.130 km/h (2.0 maha)
  • Maksimalna visina leta: 15.240 m
  • Pogon: 1 k Volvo Aero RM12
  • Snaga: 80 kN (sa naknadnim sagorevanjem)
  • Posada: 1 – 2
  • Displej: leteći i statični

3 KOMENTARA

  1. Skupo u odnosu cene kvaliteta i naoružanja. Naj više se isplate kinezi, koji do duše kaskaju sa zapadnom tehnologijom ali u nekom roku od 5-10 godine biće ispred zapada u svemu.

  2. Паметни Колумбијци, купују авион који у просеку кошта 85 милиона

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version