Su-37 Terminator je svakoga impresionirao svojim naglim manevrima, ali Moskva ga nikada nije odabrala za svoju avijaciju zbog..
Kada je sovjetska vazduhoplovna kompanija Suhoj otkrila ideju o razvoju Su-37 Terminatora, istakla je da bi ovaj višenamenski avion mogao biti najokretniji lovac na svetu.
Šta je pošlo po zlu i zašto je obećavajući program Su-37 napušten zauvek?
Su-27, Su-37 pa Su-35
Iako je ideja Su-37 nastala u Sovjetskom Savezu, avion je prvi put poleteo tek mnogo kasnije, 1996. godine. Raspad Sovjetskog Saveza doveo je do kašnjenja programa i na kraju postao jedan od ključnih faktora njegovog neuspeha.
Godine 1996, Su-37 je prvi put prikazan javno na vazduhoplovnoj izložbi, gde je impresionirao sve svojom agilnošću u vazduhu. Tokom te izložbe, ruski pilot koji je upravljao Terminatorom izveo je neverovatne manevre, stekavši međunarodnu slavu.
Ove, 2024. godine navršilo se 28 godina od prvog leta ruskog teškog lovca Su-37 ‘Terminator’, koji je razvijen u okviru ambicioznog programa za unapređenje Su-27 četvrte generacije za lovca naredne generacije.
Sovjetski Savez je uveo Su-27 u službu 1985. godine, a prototip Su-37 bio je zamišljen kao demonstrator tehnologija za razvoj ‘Su-27M’ – gde slovo ‘M’ označava unapređene verzije različitih ruskih sistema naoružanja.
Su-27M je na kraju ušao u službu, iako sa zakašnjenjem zbog posleraspadnih problema u ruskom sektoru odbrane, pridruživši se ruskoj avijaciji 2014. godine pod nazivom Su-35. Prvi let Su-37 bio je značajan jer se desio u trenutku kada su ambiciozni postsovjetski programi vojne avijacije bili brzo otkazivani.
Godine 1997, Su-37 je učestvovao na vazduhoplovnoj izložbi u Parizu. Među publikom su bili i potencijalni investitori koji su se zainteresovali za avion kada su čuli za njegove izvanredne letne sposobnosti. Terminator je i tu briljirao, ali njegova dalja sudbina krenula je nizbrdo.
Su-37 nikada nije masovno proizveden jer ga Moskva nije odobrila. Razna pitanja u vezi s platformom brinula su Kremlj, zbog čega nikada nije dao zeleno svetlo za serijsku proizvodnju aviona.
Jedan od glavnih problema bio je što je Terminator bio izuzetno specifičan avion koji je zahtevao vrhunske pilote. Za manje iskusne pilote, letenje sa Su-37 bio je navodno pravi košmar. Upravljanje avionom bilo je veoma teško, što je zabrinjavalo rusko ratno vazduhoplovstvo.
Glavna karakteristika novog lovca Su-37 bili su motori s upravljivim vektorom potiska, što je omogućavalo visoku agilnost aparata. Međutim, zbog kašnjenja u razvoju motora, 1995. godine ugrađen je AL-31FP s pokretnim mlaznicama u vertikalnoj ravni i mehanizmom okretanja preuzetim iz AL-37FU.
Takođe, treba se podsetiti da se početkom 2000-ih, kada je program Su-37 napušten, Rusija se oporavljala od 90-tih i nije se nalazila u ekonomski snažnoj poziciji. Nije želela da preuzima rizike u oblasti naoružanja, a Terminator se tada smatrao prilično rizičnom opcijom.
Karakteristike Su-37
Glavna karakteristika Su-37 i Su-27M bila su trodimenzionalna vektorska mlazna dizna – tehnologija koja je razvijana u Sovjetskom Savezu od ranih 1980-ih, ozbiljno povećavajući manevrabilnost aviona.
Ova tehnologija danas se koristi na samo tri serijska aviona u svetu, uključujući Su-35, Su-57 i kineski J-10C. Su-37 je bio opremljen N011M Bars radarskom antenom sa faznom rešetkom koja može istovremeno pratiti dvadeset ciljeva u vazduhu i navođenjem raketa na osam njih. Za razliku od Su-27M, čiji je radar N011 mogao pratiti petnaest ciljeva i napasti šest.
Su-37 je imao digitalni, a ne analogni, sistem elektronskog upravljanja (fly-by-wire), koji je bio direktno povezan sa sistemom upravljanja vektorskim potiskom, što mu je omogućilo bolju upravljivost pri visokim napadnim uglovima i pri malim brzinama.
Radi poboljšanja pouzdanosti, ovaj sistem je u uzdužnom kanalu bio četvorostruko rezervisan, a u bočnim kanalima upravljanja trostruko rezervisan.
Teški lovac Su-37 je imao moćniji senzor od bilo kog drugog ruskog lovca, iako je bio manje snažan od radara MiG-31 presretača. Ovaj program, iako je na kraju finansiran prihodima od izvoza Su-27 u Kinu i Vijetnam, pomogao je Suhoju u razvoju Su-35 usavršavanjem ključnih tehnologija.
Na kraju, Su-37 nikada nije ušao u serijsku proizvodnju. Godine 2002, jedini proizvedeni Su-37 se srušio i potpuno uništio. Razlog je bio odvajanje horizontalnog stabilizatora tokom leta, što se verovatno dogodilo zbog nedovoljnog održavanja platforme ukršteno sa čestim modifikacijama. Bio je forsiran veoma agresivno i leteo je mnogo sati.
Sve ovo je značilo da mu je potrebno mnogo više održavanja nego normalnim avionima.
Ovaj incident označio je potpuni kraj programa, ali su naprednu tehnologiju aviona nasledili noviji tipovi lovaca ruske ratne avijacije. Kasnije, lovac Su-35 je koristio naprednije kompozitne materijale za veću otpornost.
Iako danas malo poznat, Su-37 bio je značajan avion u neposrednim postsovjetskim godinama i simbolizovao je poboljšanje u ruskom sektoru vojne avijacije u vreme kada je većina projekata bila otkazana.
Pa veći je duplo od f16 i opet agilni od f16
Prvo nije i na autobusu piše ,, Lasta ” pa ne leti , pa tako svaka reč ,, истребитељ ” nije prevodiva kao Terminator, zbog ostavljah konotacija , jer jezik je živa stvar i teče , u slengu bi bilo više kao uništitelj ili ti vazda prevodivo kao lovac … Drugo znamo svi zbog čega se onda odustajalo sa nekim inovacijam , zbog korupiranosti aparščika i želje zapada da je za vazda pobedio … Ali sva sreća u neke konstruktore što su bili neiskvareni i nepodkupljivi , ma da je to posle u 2000ditim koštalo, jer ovih više nije bilo , jednostavno Jeljcinova administracija je sama sebe unazadila za celu generaciju ako ne i više
Ovo sam gledao pre 15 godina ,mnogo kasnite sa ovakvim vestima. Najvise zamerki zbog cega je napusten program je upravljacka palica sa leve strane kao kod zapadnih aviona sto za ruske pilote bilo nezgodno upravljat jer su navikli na upravljac na sredini kokpita izmedju nogu. Postoji bolji video klip nego ovaj sto je prikazan gde se vidi sta on sve moze.
Stvarno smješno a što se tiče nevidljivosti Američkih aviona to je u Srbiji opšte poznata činjenica.Od kada se onaj sručio u Buđanovce sada su svi avioni vidljivi ili ne vidljivi zavisi ko gleda.
Su37 je buo prototip vektorisanog Su35
Lep i dobar ali za gledanje.
Nemaju Rusi modernu tehnologiju a tehnologija pobedjuje a ne lepota
Pa vidimo svaki dan tu zapadnu socifiranu hiper super tehnologiju kako prolazi na frontu
HIMARS se dosta dobro pokazao. Nije da nemaju, napravili su haos u ruskim redovima, a isporučeno ih je oko 50. Zamisli armiju sa 250 ovakvih lansera.
Nemoguće je snabdeti 250 Himars-a raketama. Preskupe su
Sada samo rakete svih dometa…Avioni su porpuno nepotrebni, osim možda transportnih..
Сухој је познат по томе да прави мрцине и тешкаше. Нису ми јасни али они то најбоље знају. Ловац је увек био лаган првенствено због одржавања јер се највише користи. Изгледа да треба да пропадну да би схватили да нешто не ваља. Уосталом нек питају Османлије како се прави авиончек генерације 5 , они то најбоље знају
A da pita Evropa Osmanlije ,pošto oni nemaju ni u najavi 5 generacije i na papire imaju slikovnicu 6 generacije ? Šta ti misliš ?
Pa veći je duplo od f16 i opet agilni od f16
Nema para i tehnologije.
koja korist od neke agilnosti kada če da ga skinu sa 300 km?!?..ovo vreme nije vreme dog fajta i mehanike već vrhunske soft tehnologije…mrcina od 30;i više tona ko dva f16, ne može biti ratna mašina nikako, sve ruske kršine na radaru sijaju na radare ko da su putnićke mrcine..🤣
А чиме ће да га скину, праћком, стријелом,…шта то имају Украјинци да скида у ваздуху са удаљености од 300 километара???
ma kakva bre tehnologija za supermanevrisanje, f22 i f35 su aviončine, lete samo pravo i sporo, tu i tamo malo se nakrive levo i desno i ne pilotiraju nigde van granica US rajha 😂😂😂
Kršina
krš ti je država