Ministar odbrane Holandije saopštio je da je prva serija lovaca F-16 isporučena Ukrajini, ispunjavajući ranije dato obećanje o isporuci 24 borbena aviona. Preostali lovci će biti isporučeni tokom narednih meseci. Ovaj potez je deo dugoročne podrške Ukrajini u njenom sukobu sa Rusijom.
Prema rečima ministra, ova isporuka simbolizuje ozbiljnu podršku Holandije i celog zapadnog sveta u nastojanju Ukrajine da ojača svoju odbranu.
Važnost ovih isporuka nije samo u kvantitativnom jačanju ukrajinskih vazduhoplovnih snaga, već i u njihovoj kvalitativnoj modernizaciji, jer F-16 predstavljaju višenamenske lovce sa visokom manevrabilnošću i mogućnošću opremanja širokim spektrom naoružanja, uključujući rakete “vazduh-vazduh” i “vazduh-zemlja”.
Ovo značajno proširuje mogućnosti Ukrajine u vođenju borbenih operacija na različitim delovima fronta.
Pored toga, ministar odbrane je naglasio da Holandija nastavlja pregovore sa NATO saveznicima o mogućem proširenju vojne pomoći Ukrajini.
Konkretno, razmatraju se opcije za dodatnu isporuku vojne tehnike i naoružanja, što bi trebalo da pomogne Ukrajini da ojača svoje pozicije u uslovima tekućeg sukoba.
Ipak, Ukrajina je već izgubila najmanje jedan lovac F-16, a iako ni zvanični razlozi gubitka idalje nisu objavljeni, postoji verzija dođaja da ih Kijevu ukupno nedostaje čak 5.
F-16 Fighting Falcon ukratko
F-16 Fighting Falcon je multifunkcionalni laki lovac četvrte generacije, monoplan sa jednom kobilicom, izrađen po klasičnoj šemi. Avion ima jedan motor u repu. Trup je polu-monokok.
Krilo sa povećanim zamahom glatko se uliva u trup. Ovaj dizajn omogućava stvaranje pomoćne sile podizanja pod povećanim napadnim uglom.
Ugao prednje ivice krila je 40 stepeni. Ispod trupa se nalazi neregulisani kolektor vazduha. Šasija ima hidraulički pogon. A-stub se nalazi odmah iza usisnika vazduha. Lovac ima integralni aerodinamički raspored, bočno težište je pomereno napred, a postoji i visoko osetljiv radar.
F-16 je prvi avion brzine 2 maha u službi američke vojske. Borbeno vozilo sa resursom od 8.000 sati dizajnirano je za letove i manevre sa preopterećenjem od 9 g.
F-16 ima mnogo modifikacija. Počevši od modela „Blok 25“, smanjena je radarska vidljivost aviona. Tanak sloj zlata nanosi se na površinu vrata nadstrešnice kokpita. Zahvaljujući ovoj inovaciji, incidentno zračenje je ravnomerno raspršeno i ne pada duboko u kabinu. Počevši od verzije Block 32, u proizvodnji usisnika vazduha korišćeni su materijali koji apsorbuju radar.
Avioni Blok 40/42 Night Falcon se proizvode od 1988. Lovci su opremljeni sistemom LANTIRN, radarom APG-68(V), digitalnim sistemom kontrole leta, sistemom za automatsko praćenje terena. Letelica može da nosi vođene rakete AGM-88B.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 2180 km/h |
Dolet: | 4220 km |
Maksimalna visina: | 18.000 m |
Borbeni radijus: | 550 km |
Projektili: | Vazduh-vazduh: AIM-9 Sidewinder × 6 AIM-120 AMRAAM × 6 IRIS-T × 6 Python-4 × 6 Python-5 × 6 Vazduh-zemlja: AGM-65 Maverick × 6 AGM-88 HARM × 2 AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) × 4 Protivbrodske: AGM-84 Harpoon × 2 AGM-119 Penguin × 4 |
Varijante: | F-16A/BF-16C/DF-16E/FF-16INF-16IQF-16NF-16V |
Ha ha ha da plavi ratnici pa jel ti gledaš snimke zarobljenih Rusa pa to su nakaze gore neg za vrime Staljina pogotovo ovi iz srednjeg i istočnog djela
Pa rusi su u Amsterdamu vec.ne
Rusi će roknuti nukl.negde u EU, ameri neće smeti da uzvrate jer “šah” poteza tako pokazuje, ruski potez je zadnji. Ja sam da se bace, ko j.e.b.e EU.
Početak WWII pokazuje najbolje mentalitet zapadnjaka. Francuska i Britanija su objavile rat Nemačkoj kad je napala Poljsku. Nakon objave rata nisu prešli nemačku granicu za jedan metar. Nakon prodora Nemaca u Francusku, Britanci su glavom bez obzira bežali preko Lamanša. Ajde što su 1939. pustili Poljsku niz vodu glumeći da su joj saveznici, nego su je pustili Rusiji 1945. Rusima i NATO je najjeftinije da se eksperimentalno sagori Rumunija, da se na njoj isproba rusko strpljenje, a za Zapad nikakva šteta. Ništa se neće dogoditi ako Rusija upotrebi nuklearno oružje po Rumuniji, a verovatno i po pribaltiku i Poljskoj. Baš ništa. Američka nuklearna doktrina predviđa upotrebu nuklearnog oružja ukoliko Rusi vojno uđu u Nemačku, i tada samo po ruskim ciljevima u Nemačkoj, ne po Rusiji. Šta ako Rusija ne uđe tenkovima u Nemačku, nego ispali nuklearne projektile na nju? Po bukvalnoj doktrini, Amerika će uzvratiti nuklearkama po Nemačkoj. Ista je priča i za Holandiju. Ništa se dakle neće dogoditi ukoliko Rusija upotrebi nuklearno oružje protiv bilo koje NATO države u Evropi. I svakako je potrebno da to uradi, kada nađe odgovarajući povod ili ga izrežira
Auuuu! Vidi ti, šta on sve može da nosi!🧐 Dok nosi. A nosi, dok ne naiđe ruska PVO raketa, ili pak ruski avion! Može i raketa “Patriot”! 🧐☝☝☝
@Milan
Imenjače, “čuvena” njihova vojska ne bi smjela ni pogledati plavim ratnicima u oči, a kamoli im se suprotstavi.
Inače, duhovit ti je komentar za Holandiju i море.
Rusiji, a i Evropi prijeti nova opasnost; NATO planira da pošalje u Ukrajinu 50.000 hiljada svojih vojnika sa F16 avionima kako bi se zaštitio Kijev i zapadni dio nacističke zemlje (da se pokuša spasiti bar nešto)
Sumnjam da bi vojnici LGBT populacije imali hrabrosti da stanu ispred plavokosih ratnika, ali opasnost od upotrebe neklearkih je više nego реална.
Rusi će roknuti nukl.negde u EU, ameri neće smeti da uzvrate jer “šah” poteza tako pokazuje, ruski potez je zadnji. Ja sam da se bace, ko yebe EU.
Kojih plavokosih ratnika to su istočnjačke mongoloidne horde
A mogla bi Holandija da vrati moru ono sto mu je oduzela.