Naslovna Novosti 11 helikoptera Mi-35 koje je Kipar prodao Srbiji zaglavljeni: Nema rezervnih delova...

11 helikoptera Mi-35 koje je Kipar prodao Srbiji zaglavljeni: Nema rezervnih delova zbog sankcija Rusiji od Zapada

62
11 helikoptera mi 35 koje je kipar prodao srbiji zaglavljeni nema rezervnih delova zbog američkih sankcija rusiji
11 helikoptera mi 35 koje je kipar prodao srbiji zaglavljeni nema rezervnih delova zbog američkih sankcija rusiji
google news

Sporazum Republike Kipar sa Srbijom o prodaji 11 ruskih helikoptera Mi-35 ocenjen je kao koristan za ostrvo, ali se to za sada ne može reći i za Beograd.

Smatra se da oružane snage Srbije još nisu u stanju da koriste helikoptere.

Kako piše kiparski list “Philenews”, helikopteri su isporučeni prošlog novembra uz dogovor koji je uključivao isplatu novčane sume, kao i isporuku vojne opreme kiparskoj vojsci.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na svečanoj ceremoniji u vazduhoplovnoj bazi u Beogradu povodom prijema pomenutih helikoptera izjavio da će prvih šest biti u operativnom stanju do januara 2024. godine, dok će ostalih pet biti operativno do kraja tekućeg leta.

Za sada je, međutim, samo je jedan Mi-35, u stanju da obavlja letove, pišu nemačka glasila.

Prema informacijama koje su ugledale svetlost dana, helikopter je 1. jula „popeo na nebo obavivši probni let na aerodrom fabrika aviona Utva u Pančevu, samo 20 kilometara od Beograda”.

mi 35
mi 35

Prema nemačkom mesečnom časopisu Flug Revue, razlog za to su rezervni delovi za helikoptere i sankcije Zapada Rusiji.

Urednik nemačkog glasila, Patrik Šverger, napominje:

„(…) od eskalacije rata u Ukrajini i rezultirajućih sankcija EU protiv Rusije, kanali za rezervne delove, održavanje i podršku za rusku vojnu opremu su ozbiljno poremećeni. Iako Srbija nije članica EU, na istoku se graniči sa evropskim zemljama EU i NATO-a, Mađarskom, Rumunijom i Bugarskom. To otežava nabavku komponenti, ne samo za Mi-35, već i za borbene avione MiG-29 kojima Srbija takođe upravlja. Predsednik Vučić je 2023. prokomentarisao ovo pitanje: „Sada iz Rusije ne možete da uvozite gotovo ništa – bar skoro ništa što ima vojnu namenu“.


Podsetimo, 11 helikoptera ruske proizvodnje prebačeno je prošlog novembra iz vazdušne baze „Andreas „Papandreu” u Pafosu u odgovarajuću vazdušnu bazu u Batanjici, ukrajinskim transportnim avionom.

Prema britanskom glasilu Flight Global, Srbija koristi batajničko preduzeće za održavanje i popravku Moma Stanojlovića za generalni remont i modernizaciju svog Mi-35, ali je „u velikoj meri zavisna od ruske industrije za pojedine komponente”.

Kiparski Mi-35P

Kiparski Mi-35P ima nišanski sistem OPS-24N-1L sa termo nišanom Matriks, TV kamerom i laserskim daljinomerom.

Digitalni sistem upravljanja PKV-8-35 povećava stabilnost helikoptera po lošem vremenu, a sve to prati sistem za upravljanje vatrom PrVK-24-2, koji uključuje upotrebu PO vođenih raketa 9M127-1 Ataka-VM, sa sistemom elektronskih protivmera President-S.

Cyprus National Guard, Air Command Mil Mi 35

Kiparski Mi-35 imaju specijalnu stacionarnu gondolu NPPU-23 sa dvocevnim automatskim topom GŠ-23L kalibra 23 mm preuzetom sa lovca MiG-21. Međutim, kiparski Mi-35P nemaju aktivnu i pasivnu opremu za noćno letenje kao ostala 4 srpska helikoptera Mi-35M.

Odnosno, nedostaje im žirostabilni optoelektronski sistem GOES-324 (GOES-324), koji ima termovizijski i televizijski kanal, i laserski daljinomer, koji je deo osnovne opreme helikoptera.

Mi-35 ukratko

Zasnovan na ruskom helikopteru Mi-24, Mi-35 uključuje nekoliko tehnoloških napretka uz zadržavanje istaknutih karakteristika svog prethodnika, uključujući vatrenu moć, oklop i otpornost.

Može da obavlja zadatke u uslovima slabog osvetljenja u bilo koje doba dana ili noći. Naoružan je nevođenim raketnim bacačem kalibra 80 mm, lanserom raketa vazduh-zemlja Ataka i velikim topom od 23 mm koji je postavljen na pokretnoj kupoli ispod nosa.

Prema podacima Rosoboroneksporta, Mi-35 je dizajniran za uništavanje tenkova, druge oklopne i neoklopne tehnike i neprijateljskog osoblja na bojnom polju u taktičkoj dubini i za izvršavanje dodatnih zadataka samostalno ili u koordinaciji sa kopnenim snagama.

Mil Mi-35P Phoenix in Action

62 KOMENTARA

  1. Што смо платили пре пробног лета?

    Јел повољнији без основне опреме?

    Шта брига немачког новинара наша шака авијације?

    Докле ће трајати санкције русима,доживотно?

    Небулоза је да неможемо да купимо војну опрему јел смо окружени нато чланицама.
    Санкције су проблем.
    И то туђе.

    Шта ће им у србији радар преко 110 км?
    Координација је и онако преко земних радара.

    Као да мењаш старе патике за новије, половне…

    Slažem se 6
    Ne slažem se 4
  2. Helikopter Mi35P je naoružan topom GS 30 /2K kalibra 30mm i on je fiksan a pod krilima može da ponese kontejnere sa topom GS23L Kal 23mm ili lansere sa NRZ S5,S8kom,S13.i protiv oklopne rakete 9M120 Ataka ili 9M114 Sturm sa radio komandnim vodjenjem

    Slažem se 5
    Ne slažem se 1
  3. Ostavio sam komentar u periodu nabavke, cist promasaj! Jurisni helikopter, “ubica tenkova”, prevazidjeni koncept, resursi pri kraju ili istekli, slozen za upravljanje, skup za odrzavanje (nedostupnost delova)….laka meta savremene protivvazdusne odbrane (verovatno ne bi preziveo prvi nalet), preskupi…trebalo je planirati samo transportne helikoptere, naravno novije, ako su uopste potrebni.

    Slažem se 13
    Ne slažem se 8
  4. Srbija jos uvek ima relativno velike zalihe delova i opreme za Mi8/17 a koji mogu da se primene i na Mi35.
    Za ostalo, nadje se nacin da bude prevezeno iz Rusije (sve je vise njihove tehnike, hrane, opreme, lekova…).
    Ono sto uzima vremena je verovatno puni overhaul sa ugradnjom opreme za let nocu i po nepovoljnim meteo uslovima (nad Kiprom ista nije bila potrebna dok je slana voda verovatno uticala na strukturu, oplatu…)
    Pored toga, uvek se moze 1-2 komada iskoristiti za delove (ionako je prvo najavljeno uzimanje manje komada koliko je potrebno do pune eskadrile)

    Slažem se 26
    Ne slažem se 4
  5. Србија може увести делове јер није у Европској унији а европска унија не може због санкција!

    Slažem se 21
    Ne slažem se 1
  6. Polovni leševi. Što se tice rata sa NATO to nama ne treba. Previše ima neudatih i neoženjenih tako da smo mi lagano slabi

    Slažem se 8
    Ne slažem se 23
    • У праву си! И нема редовног служења војске Војска нам је само техничка служба. А и то… са ким ћемо ратовати…кад су око нас све НАТО земље, не НАТО ботови. Не без обзира на све, кад се нешто чини мора бити савршено урадђено па колико год да је по количини.

      Slažem se 1
      Ne slažem se 3
  7. Kakve veze imaju američke sankcije? Amerikanci mogu zabraniti svojim firmama i građanima šta hoće, nad nama i Rusima nemaju moć. Vazdušne koridore što zatvaraju za npr. Kineske transportne avione sa delovima i opremom za nas je čisto gusarenje.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version