Uprkos povećanju američkog budžeta za odbranu za 2024., američko vazduhoplovstvo (USAF) nije u mogućnosti da kupi svoju obaveznu minimalnu seriju od 72 borbena aviona pete generacije F-35 Lightning II.
Kongres SAD je dodao tri dodatna F-35 u program nabavke američkog vazduhoplovstva za fiskalnu 2024. godinu u zakonu o aproprijacijama koji je usvojen i potpisan ovog vikenda, a takođe je povećao budžet za nadogradnju motora F135 koji koristi ovaj avion.
Konačni račun dodaje 541 milion dolara za nabavku F-35, od čega će 277 miliona dolara kupiti tri dodatna lovca A-varijante i 264 miliona dolara za “rezervne delove motora”
Napominjemo, iako je američko vazduhoplovstvo uključilo dodatne F-35 na većinu svojih „lista prioriteta bez finansiranja“ poslednjih godina, nije uključilo F-35 na svoju listu za 2024. godinu.
Dodatak bi povećao nabavku američkog vazduhoplovstva za 2024. na 51 F-35A, u odnosu na 48 zahtevanih u fiskalnoj 2024. godini. U novom budžetu za 2025. fiskalnu godinu koji je upravo predstavljen američkom Kongresu ovog meseca, američko vazduhoplovstvo je tražilo samo 42 aviona F-35, objašnjavajući da je moralo da smanji nekoliko portfelja, uključujući lovačke avione, kako bi se uklopilo u Zakon o fiskalnoj odgovornosti, koji je smanjio 2 milijarde dolara iz plana potrošnje USAF-a.
Zakonodavci su izrazili nezadovoljstvo američkim vazduhoplovnim snagama jer kažu da su im potrebna 72 borbena aviona godišnje da bi zaustavili stalni pad svog inventara lovaca, ali nastavljaju da povlače starije avione i ne menjaju ih u odnosu jedan prema jedan.
U budžetu za fiskalnu 2025., američko vazduhoplovstvo je zatražilo samo 66 borbenih aviona – od kojih je 12 F-15EX – i ograničilo EX program na 98 aviona, nakon što je prvobitno planiralo da izgradi do 188, a nedavno na 104 ovih aparata.
Sve u svemu, računom za fiskalnu 2024. finansira se ukupno 86 F-35 za oružane snage, uključujući 16 za marince i 19 za američku mornaricu. Pentagon je zatražio samo 68 F-35, za sve usluge, u fiskalnoj 2025. godini.
Kancelarija zajedničkog programa F-35 saopštila je da je „svesna tri dodatna F-35A i da će ovaj novi zahtev uneti u pregovore o seriji 18-19“ sa Lockheed Martinom, koji traju više od godinu dana.
Zvaničnici programa i industrije očekuju da će jedinični troškovi F-35 još više porasti u budućim serijama zbog inflacije, većih troškova rada i činjenice da će Blok 4 F-35 biti napredniji od svojih prethodnika, sa više sistema za elektronsko ratovanje, ali i mogućnosti nošenja više oružja.
F-35 ukratko
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.
F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.
Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.
Vrsta: | Multirole fighter |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |
Sto se oni jadni toliko naoruzavaju kad njih takve kakvi su niko nece napadati.
…..zasto neposalju UKRIMA -F-16.KANTE.???
F-15 e. Са њим почиње доминација у ваздуху. Прекрасан апарат. Преко 1400 продатих апарата.
Samo jos da moze da leti po losim vremenskim uslovima
zadnja nadogradnja Cudesne 15 ice…Jedini ratni vazduhoplov koji od operativ uvodjenja 73 e g. u vise od 120 borbi nije dozivio obaranje uz potvrdjenih 137 obaranja protivnika.Stalno unapredjivanje elektr zast uz legendarni Feniks ,na Tronu i nakon 50 i vise god.Fantasticne perform,upravljivost,pouzdanost sist uz Vrhunski obucene posade,bice najdugovjecniji Borbeni avion svih vremena,s obzirom na nedavne narudzbe rv Japana,S,Arab. cija isporuka je u toku..Da,F35 ce bit radni konj vecine savremenih rv a jos desetine god.Odlican avion,s obzorom na nevidjenu spregnutost sa najsavremenijom elektrons podrskom..Pet ili vise borbenih sistema u misijama Zastite,odvracanja,potpune prevlasti u Vazduhu..Vjerovatno ce mu bit konkurent Mig 41,za 20,30 god ako ikad dozivi i probne primjerke..
Američka ili Nato avijacija isključivo deluje protiv banana države viđeno već 50 godina…
A Kinezi sigurno neće imati avione 5 i 6 generacije,nego će to biti samo MiG 41.
Pa to su specijalci poput tebe pisali i o Su-27 pa vidi kako mu se familija razrasla
Kako da ne