Naslovna Novosti Rusi najavili dolazak svog najnovijeg lovca MiG-35 na scenu ukrajinskog ratišta

Rusi najavili dolazak svog najnovijeg lovca MiG-35 na scenu ukrajinskog ratišta

36
mig 35
mig 35
google news

Potvrđeno je da će najnoviji ruski lovac, MiG-35, biti raspoređen u ratu koji je u toku u Ukrajini. Potvrda stiže od Sergeja Korotkova, glavnog konstruktora Ujedinjene avio-kompanije (UAC).

Nakon što je prošao svoj prvi let 2016. godine, a predstavljen 2017. godine, pretpostavlja se da trenutno postoji šest proizvodnih modela MiG-35 u arsenalu ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga, pored prototipova.

„U svetlu aktuelnih događaja, posebno rata u Ukrajini, avion već učestvuje u svim operacijama koje su u toku. Dodatni probni letovi tek treba da se završe, a zatim će Ministarstvo odbrane doneti konačnu odluku“, naveo je Korotkov na upite o odluci o serijskoj nabavci MiG-35 za Vazdušno-kosmičke snage Rusije.

On je istakao da specifikacije MiG-35 „ispunjavaju zahteve i stranih kupaca“, dok su u toku pregovori o potencijalnim izvoznim poslovima. Prema rečima generalnog direktora Konstruktorskog biroa Mikojan, Sergeja Korotkova, dizajneri su „učinili mnogo da produže životni vek aviona i smanje troškove rada, što je od suštinskog značaja za laki lovac. Dodatna konkurentska prednost MiG-35 je mogućnost eksploatacije infrastrukture MiG-29.”

Prema ruskim državnim medijima, MiG-35 predstavlja najsavremeniji avijacijski kompleks kategorisan kao avion generacije „4++“, koji integriše tehnologiju lovaca pete generacije prilagođene za rad u zonama sukoba visokog intenziteta usred guste protivvazdušne odbrane.

Dizajniran da gađa ciljeve u vazduhu u svim uslovima, danju ili noću, i da pogodi i mobilne i stacionarne kopnene i površinske ciljeve, nudi opštu raznovrsnost u borbenim scenarijima.

MiG 35 lovac 4++ generacije

Među njegovim prednostima, proizvođači MiG-35 ističu smanjenu radarsku vidljivost, aktivnu faznu rešetku radara, sisteme ciljanja na kacigi, nove motore sa povećanim potiskom i mogućnosti da služe kao tanker za punjenje gorivom iz vazduha.

Korišćenje MiG-35 u ukrajinskom sukobu trenutno nije potvrđeno ničim drugim osim ovim saopštenjem u medijima.

Šta znamo o MiG-35?

MiG-35 je dizajniran da nasledi MiG-29. MiG-29 će ostati upamćen, pored neverovatne upravljivosti, verovatno po tome što je bio prvi lovac koji nije bio mlaznjak teške kategorije.

Usled kraja Hladnog rata i krize, Rusija je odustala od razvoja lakših aviona u korist većih lovaca Suhoj kao što su Su-30, Su-34 i Su-35.

Bilo je predviđeno da testiranje MiG-35 biti završeno početkom 2019. godine a očekivalo se da će Moskva naručiti najmanje 30 aviona. Međutim do sada je završeno samo dva prototipa i šest MiG-35 F u serijskoj proizvodnji.

Višenamenski avion MiG-35 četvrte generacije iz Rusije poznat je po tome što je izuzetno sofisticiran i koristi neke tehnologije pete generacije. Borac je dostupan u dve konfiguracije, jednosed i dvosed, koji izgledaju identično.

Dva Klimov RD-33MK turboventilatorska motora sa naknadnim sagorevanjem sa okretnim mlaznicama i sistemom za kontrolu vektora potiska koriste se za pogon ovog aparata, što ga čini lakšim za manevrisanje i boljem u borbi. Pored toga, bezdimni motori RD-33 smanjuju njihovu vidljivost.

Domet MiG-35 F je 2.000 kilometara i 3.100 kilometara kada je opremljen spoljnim rezervoarima za gorivo. Ima najveću brzinu od 2.400 kilometara na sat. Može da obavlja različite zadatke, uključujući nadzor, ciljane kopnene napade i nadmoć u vazduhu.

Avion je sposoban da koristi različite vođene i nevođene rakete, zajedno sa najnovijim precizno vođenim bombama ali i nevođenim bombama, između ostalog naoružanja.

mig 35 1
MiG-35

MiG-35 uključuje OLS-UEM koji pomaže u infracrvenom otkrivanju ciljeva. OLS-UEM može da pronađe mete na kopnu, u vazduhu ili na moru; čak može da pronađe ciljeve u vazduhu na udaljenosti od 55 kilometara.

Ovo uključuje vođene protivbrodske rakete H-31A, vođene protivradarske rakete H-31P, vođene rakete H-29TE, vođene rakete vazduh-zemlja H-29L, navođene TV KAB-500Kr i laserski navođene bombe.

Avionika na lovcu MiG-35 je takođe značajno poboljšana. Jedan takav sistem je novi Fazotron Žuk-MA aktivni fazni radar, koji može da otkrije brojne mete i nepropustan je za elektronsku odbranu.

MiG-35 zahteva znatno manje održavanja od MiG-29, te to može biti njegova najznačajnija prodajna tačka, kada govorimo o izvozu, jeftiniji je za upravljanje i obuku pilota od MiG-29.

36 KOMENTARA

  1. Ne sklapaju 30kom.dnevno,nego se to odnosi na seriju od 30kom.za cijelu proizvodnu liniju(niko tačno ne zna koliko će im vremena trebati za proizvodnju cijele serije-samo se može od prilike odrediti)!Rafal jeste veoma kvalitetan avion,ali pitanje je da li prednjači u kriterijumu cijena/efikasnost u odnosu na MiG-35 u tolikoj mjeri(odnosno,uopšte)da bi ga izabrala Srbija!Takodje,prelazak na potpuno drugačiji model aviona,vjerovatno i ne bi bio pametan potez,kada se već ima u naoružanju MiG-29,obučeni piloti,tehničko osoblje i infrastruktura!To bi značilo promjenu čitave koncepcije za 180°,što bi bilo izuzetno problematično.

  2. Ми купујемо авионе од осведочених непријатеља Србије( доказани и у првом св.рату)…шта то значи? Лижемо задњицу западу који нас је бомбардовао и мрзи…

  3. Да га купимо уместо “Рафала” !. Нек напуне Кинези оне њихове џиновске транспортере и…правац Сербика !. Машала…🇷🇺🇷🇸🇨🇳 !!!.

  4. A naši političari rešili da kupe Rafale za tri puta veće pare i višestruko skuplju eksploataciji. I to od neprijatelja, zemlje članice NATO!

    • Rafal je f1 za ovu kantu i mrcinu, ovo neće kupovati ni bifše ruske republike, kome treba avioni koji su neefikasni i primitivni?!?

    • @Nole59 vojna struka u Srbiji je jos pre par godina izabrala Rafal za buduci borbeni avion, a ne ovaj MiG-35 koga ni ruska vojska ne zeli! Cuj narucili 30 komada, e pretrgose se majci pa uzese citavih 30 komada. Jer to neki vic? Rafal je za sve ruske avione “naucna fantastika”! Da Rusi imaju samo 100 Rafala odavno bi preskocili Dnjepar…

    • @Zelimir bas tako, jer NATO nece dozvoliti prelet preko drzava clanica NATO-a sve dok traju sankcije za Rusku Federaciju, a to ce potrajati jos mnogo mnogo godina! NATO ne dozvoljava prelet 2 baterije Pancira S-1 koje je defanzivno naoruzanje koje je Srbija platila a kamoli borbene avione

      • @Kimi sad ce Rusofili da te utepaju, jer kad u Srbiji nesto kazes protiv oca nacije Aleksandta Vucica i protiv Putina i majke Rusije odmah si NATO PLACENIK i “SRPSKI IZDAJNIK! Zato Kimi odmah da si povuko rijec i da odmah reces da je “Lada” najbolji auto i da je svo “rusko naoruzanje” 10 puta bolje od zapadnog naoruzanja, i jos da reces da se u Rusiji zivi ka u Raju a da se Evropa i NATO raspadaju🤣🤣🤣! VIDI SE KIMI DA SI RAZUMAN SRBIN I DA NE GLEDAS PINK I ZADRUGU I HEPI!

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version