Češka kompanija „Inflatech s.r.o.“ nalazi se na granici sa Nemačkom, u gradu Děčín, Lesni cesta 287. Firma se reklamirala kao domaći proizvođač svih vrsta reklama i maketa.
No, posle početka ruske „specijalne vojne operacije“, „Inflatech“ je doživeo pravi bum i otvorio je potpuno novi pogon u bivšem supermarketu. Pogon ima zatamnjena stakla a u njemu radi oko 25 ljudi, uključujući nekoliko Ukrajinaca.
Mesečna proizvodnja je u martu 2023. iznosila oko 50 artikala. Šta je dovelo do procvata posla objašnjavaju direktori Viktor Talanov i Vojtek Freser. Naime, u bivšem supermarketu proizvodi se više od 30 različitih vojnih mamaca na naduvavanje, od tenkova i oklopnih vozila do aviona i haubica.
Ovde nastaju lažni bacači SA-8, tenkovi T-72 i M1 Abrams, ali i sistemi HIMARS. Kompanija koristi lake materijale, poput veštačke svile, pa je ukupna težina lažnog tenka do 100 kilograma. Potrebna su četiri vojnika da upravljaju mamcem, a 10 minuta je dovoljno da se odmota i naduva lažni komad vojne opreme.
Modeli se dizajniraju na računaru, potom se u segmentima štampaju na odabranim materijalima u odvojenim delovima koje spajaju visokokvalifikovane krojačice na mašinama za šivenje.
Upotreba lažne vojne opreme nije nova taktika i dobro je dokumentovana tokom oružanih sukoba. Tokom Prvog svetskog rata, savezničke snage su koristile lutke da imitiraju britanske tenkove. Izgrađene su od drveta i pokrivene maskirnim platnom.
Ideja je proslavljena tokom Drugog svetskog rata kada su savezničke snage, u okviru Operacije Fortitude, u cilju zavaravanja nemačke obaveštajne službe o mestima iskracvanja u Italiji i Francuskoj, izradili na hiljade maketa na naduvavanje svih mogućih tipova ratne tehnike.
Istina, „Inflatech“ je u ovu vrstu posla ušao i sa saznanjem da u mirnodopskim uslovima realne makete mogu poslužiti kao odlične mete tokom obuke nišandžija na svim vrstama borbenih sredstava.
No, očito je da je od februara 2022. potražnja za „velikim dečjim igračkama“ rapidno porasla. Rukovodioci firme nisu otvoreno potvrdili da makete isporučuju Ukrajini. Naveli su da se one izvoze isključivo na osnovu NATO dozvola, da se prijateljskim stranama svakako mora pružiti pomoć u slučaju neprijateljske agresije ali – i „da im je Putin napravio najveću reklamu“!
Ukrajinski mediji prikazali i gvozdene makete vojne opreme
Navodi se da je oko 250 specijalnih gvozdenih modela vojne tehnike prebačeno u jedinice Oružanih snaga Ukrajine. To su takozvani „trikovi“ koji su osmišljeni da skrenu pažnju ruskih trupa na bojnom polju.
Makete vojne tehnike ukrajinskim formacijama predala je lokalna kompanija Metinvest. Kompanija kaže da je glavna svrha upotrebe „obmana“ da se osigura da ruska vojska troši skupe precizno navođene projektile i lutajući municiju na njih, greškom ih smatra za pravu vojnu opremu.
Prema ukrajinskoj štampi, lažnjaci u potpunosti reprodukuju izgled i dimenzije radarskih stanica, artiljerijskih sistema i oklopnih vozila. Ovo nije prvi put da su oni meta ruskih udara, kažu ukrajinski posmatrači.
Rusija takođe koristi mamce!
Vojne snage na Istoku i Zapadu imaju dugu istoriju korišćenja mamaca da prevare svoje protivnike. Rusi ove strategije nazivaju „Maskirovka“. Najviše se ističe korišćenje borbenih aviona na naduvavanje MiG-31 i lažnih raketnih sistema S-300, između ostalih.
Bilo je izveštaja da je Rusija koristila sisteme protivvazdušne odbrane na naduvavanje kao mamce za prevaru Ukrajinaca u avgustu prošle godine.
Rusbal, ruska kompanija koja stoji iza naoružanja na naduvavanje, izjavila je i da je cena “ovakve prevare neprijatelja” samo delić kupovine pravog oružja, ne otkrivši tačne detalje.
Ne isplati se uvek
Na fotografijama i u izveštajima sa ukrajinsko-ruskog vojišta odavno se spominje upotreba lažnih mamaca. No, ovde treba reći da gore pomenuta češka maketa nije jeftna, što bi se inače pomislilo za „igračke na naduvavanje“ – vrednost jednog modela, u zavisnosti od tipa, kreće se od 25.000 do 100.000 evra!
Ukoliko se Rusi zaista zavaraju i na lažni cilj dejstvuju nekim od skupih sistema – ulaganja u makete su isplativa. No, ako proizvod „Inflateksa“ privuče jeftini dron ili kvadrokopter, pa i manje soficticirane granate – cena može biti nesrazmerna potrebama.
Druga stvar je da takvi „trikovi“ ne mogu radikalno uticati na ishod bitaka čak ni na jednom delu fronta, primoravajući ruske trupe da troše dragocenu municiju.
Govedo a gde ces ti ?ispod saca majmune
Ratuju za zapad
И то преписа сте све од Срба и ми смо користили такве и много друге макете за време НАТО агресије на суверену Државу Србију
👍👍👍