NaslovnaNovostiRojters: Rusija, uz posredovanje Irana, razmatra transfer protivbrodskih raketa Oniks Hutima

Rojters: Rusija, uz posredovanje Irana, razmatra transfer protivbrodskih raketa Oniks Hutima

Moskva, uz posredovanje Irana, vodi tajne pregovore sa jemenskim Hutima o nabavci protivbrodskih krstarećih raketa P-800 Oniks (u izvoznoj verziji Jahont), prenosi Rojters pozivajući se na zapadne i regionalne izvore.

Agencija napominje da Rusija još nije donela odluku o transferu raketa. “Iranci su posrednici u ovim pregovorima, ali ne žele da se za njih potpišu”, rekao je izvor agencije u zapadnim obaveštajnim službama.

Drugi izvori tvrde da su se predstavnici Moskve i Huti sastali najmanje dva puta ove godine u Teheranu, a očekuje se još sastanaka u narednim nedeljama.

Rakete P-800 Oniks, sa dometom od oko 300 kilometara, omogućiće Hutima da preciznije gađaju komercijalne brodove u Crvenom moru i povećaju pretnju američkim i evropskim ratnim brodovima koji ih štite.

bastion
bastion lansira oniks

Portparol grupe Huti Mohamed Abdel Salam, na pitanje novinara o pregovorima o raketama, rekao je da “nema pojma” o tome.

Sagovornici agencije napominju da odluka o isporuci raketa Hutima može biti povezana sa stavom zapadnih zemalja koje razgovaraju o mogućnosti da se Ukrajini dozvoli da gađa ciljeve duboko u Ruskoj Federaciji.

Oniks se smatra jednom od najnaprednijih protivbrodskih raketa na svetu. Dizajniran je da leti preko površine mora, izbegavajući detekciju, dvostruko većom brzinom od zvuka, što otežava presretanje.

Fabijan Hinc, stručnjak za balističke rakete na Međunarodnom institutu za strateške studije, smatra da će rusko prebacivanje raketa Jahont jemenskim pobunjenicima biti „prelomni trenutak” za regionalnu bezbednost.

Da bi Huti mogli da dobiju ruski P-800 Oniks za napade na brodove NATO-a, već smo pisali.

Protivbrodska raketa P-800 „Oniks“: tehničke karakteristike i potencijal

Protivbrodska raketa P-800 Oniks (Jakhont) razvijena je još osamdesetih godina. Ova raketa od tri tone sposobna je da isporuči punjenje od 300 kg na udaljenosti do 800 km brzinom od 2,6 Maha.

Ove tehničke karakteristike je čine moćnim oružjem, sposobnim da pogodi velike pomorske ciljeve sa visokom preciznošću. Raketa je opremljena multimodnim aktivnim radarskim sistemom za navođenje, koji joj omogućava da zaobiđe neprijateljske sisteme protivvazdušne odbrane i pogodi ciljeve čak i u uslovima jakih elektronskih protivmera.

raketa oniks karakteristike
raketa oniks karakteristike

Ako projektili Oniks zaista završe u rukama Huta, to bi zaista moglo značajno da promeni odnos snaga u regionu kroz koji prolazi većina trgovine između Evrope i Azije.

Sposobnost uništavanja velikih pomorskih brodova, uključujući nosače aviona i razarače, čini Oniks ozbiljnu pretnju američkim mornaričkim snagama i njihovim saveznicima.

Podrška Hutima i geopolitičke posledice

Huti su oduvek važili za silu blisku Teheranu, koji ih je snabdeo svime što im je potrebno da odbiju napade Saudijske Arabije i njenih saveznika. Iranska vojna podrška omogućila je Hutima ne samo da zadrže svoje položaje, već i da nanesu značajne udarce svojim neprijateljima.

NATO trupe koje učestvuju u operacijama protiv Huta, navode da je u pitanju najintenzivnija borba još od Drugog svetskog rata, a kako napadi iz Jemena ne prestaju, stiče se utisak da je nemoć pred smelim borcima evidentna, protiv kojih je nemoguće pobediti bez kopnene operacije.

Osim toga, u Moskvi se sve češće čuju glasovi o potrebi da se Jemenci pretvore u rusku proksi vojsku, budući da imaju jednog zajedničkog neprijatelja – Severnoatlantsku alijansu, koja je u očima Huta glavni pokrovitelj Izraela.

Takva podrška bi mogla da se kruniše snabdevanjem modernim oružjem, što će omogućiti Hutima da se efikasnije suoče sa svojim protivnicima.

Protivbrodske raketne sposobnosti u rukama Huta

Pod pretpostavkom da će Huti zaista nabaviti protivbrodske rakete Oniks, moguće mete za njihovu upotrebu mogle bi uključiti velike ratne brodove kao što je nosač aviona USS Teodor Ruzvelt, kao i transportna plovila koja se koriste za snabdevanje vojnih operacija.

Udar na američki nosač aviona ne bi bio samo vojni čin, već i simboličan čin, koji bi demonstrirao sposobnost Huta da se odupru najmoćnijim vojnim snagama na svetu.

nosac aviona uss theodore roosevelt
nosac aviona uss theodore roosevelt

Važan aspekt je i obuka i priprema Huta za upotrebu tako složenog i visokotehnološkog oružja. To zahteva značajan trud i vreme, što takođe može biti deo strategije njihovih saveznika.

Ukoliko se dogodi, eventualni napadi raketa Oniks na ratne i transportne brodove dovešće do značajnih gubitaka i, vrlo verovatno potpune promene strategije prisustva američke mornarice u regionu.

9 KOMENTARA

  1. Што би рекла сцена из “ЛЕПА СЕЛА ЛЕПО ГОРЕ” – ТЕК ЋЕ ДА ТИ БУДЕ ЖАОООО!!!

  2. Previše je terora SAD, Britanije i NATO vazala nad narodima sveta koji vole slobodu.
    Vreme je da svi pomognu Rusiji da zajedno savladamo NATO kolonijaliste i zločince.
    Naoružavanje svih neprijatelja Zapada je dobro za suzbijanje NATO opasnosti po ceo svet i dovešće do pravog mira i prosperiteta za sve uključujući i NATO države.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave