Naslovna Novosti Nakon Patriota, Amerika šalje još jedan THAAD u Izrael – Pripreme za...

Nakon Patriota, Amerika šalje još jedan THAAD u Izrael – Pripreme za udar na Iran sve očiglednije!

0

Sjedinjene Američke Države rasporedile su još jedan protivraketni sistem THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) u Izrael, objavila je publikacija Jerusalem Post 6. aprila.

Sistem je navodno isporučen dan ranije. Transportni avion C-5M Super Galaxy američkog ratnog vazduhoplovstva sleteo je na vazduhoplovnu bazu Nevatim na jugu Izraela, gde je ostao oko osam sati pre nego što je ponovo poletio, prema podacima sa veb-sajtova za praćenje letova.

Podsetimo, Sjedinjene Američke Države premestile su i deo baterija sistema Patriot iz Južne Koreje u region Bliskog istoka, što mnogi analitičari vide kao još jedan signal da se Vašington priprema za mogući napad na iranska nuklearna postrojenja.

Sistem THAAD je dizajniran da presreće balističke rakete kratkog, srednjeg i intermedijarnog dometa u njihovoj terminalnoj fazi korišćenjem pristupa direktnog pogotka (hit-to-kill). Sistem je dizajniran da se brani od pretnji balističkim raketama kako unutar atmosfere, tako i izvan nje.

THAAD je deo slojevite arhitekture koju su SAD izgradile protiv pretnji kao što su balističke i interkontinentalne rakete. Smatra se komplementarnim sa sistemom Patriot (koji je namenjen za presretanje raketa kraćeg dometa nego THAAD), sistemom Aegis (koji može pogađati rakete na veoma velikim visinama, u svemiru), i sistemom Ground-based Midcourse Defense – GMD (protiv interkontinentalnih balističkih raketa – ICBM).

Ovaj sistem može da presreće rakete na daljinama od 150 do 200 kilometara. Tipična konfiguracija uključuje šest lansirnih jedinica montiranih na kamione, 48 presretača, radio i radarsku opremu, i zahteva oko 95 vojnika za operativno funkcionisanje.

Američka vojska, prema izveštajima, trenutno raspolaže sa ukupno sedam ovakvih sistema, pri čemu cena jednog sistema dostiže skoro 2 milijarde dolara.

U oktobru prošle godine, SAD su potvrdile raspoređivanje jednog THAAD sistema i oko 100 vojnika za njegovo upravljanje u Izrael. Pentagon je tada saopštio da je sistem poslat kako bi se „ojačala izraelska protivvazdušna odbrana“.

Sistem THAAD raspoređen u Izraelu već je korišćen za presretanje nekoliko balističkih raketa koje su prema Izraelu ispalili Huti (Ansar Allah) iz Jemena, koje podržava Iran — uključujući i napade u poslednjim nedeljama.

preskupi pvo sistem thaad i jeftina jemenska raketa
levo vidimo preskupi pvo sistem thaad dok se desno nalazi jeftina jemenska raketa

Pored eskalacije u Jemenu, tenzije između SAD i Irana sve više rastu, pri čemu je predsednik Donald Tramp direktno zapretio Islamskoj Republici „bombardovanjem“ ukoliko ne pristane na direktne pregovore o svom nuklearnom programu.

Raspoređivanje dodatnog THAAD sistema u Izraelu nedvosmisleno predstavlja deo tekućih američkih priprema za mogući napad na iranska nuklearna postrojenja. Ova odluka dolazi po cenu potencijalnog slabljenja zaštite ključnog saveznika SAD u Istočnoj Aziji.

SAD su nedavno pojačale svoje vojne kapacitete na Bliskom istoku, rasporedivši ne samo dodatne PVO sisteme, već i drugi nosač aviona, strateške bombardere sa stealth tehnologijom, lovce i borbene dronove. Ovaj vojni angažman ima za cilj da izvrši pritisak i zastraši Iran, koji do sada odbija da se uključi u direktne pregovore sa Trampovom administracijom.

Ključne karakteristike i komponente sistema THAAD uključuju:

  1. Radar: THAAD koristi napredan X-band radar, poznat kao AN/TPY-2 radar, za praćenje i identifikaciju dolazećih pretnji. Ovaj radar pruža podatke visoke rezolucije o ciljevima i može razlikovati stvarne pretnje od neprijateljskih objekata poput ruševina ili mamaca.
  2. Interceptor rakete: Interceptor rakete koje koristi THAAD dizajnirane su za sudar i uništavanje dolazećih balističkih raketa. Ove rakete nazivaju se THAAD Interceptor.
  3. Lanseri: Lanseri THAAD koriste se za transport i lansiranje interceptor raketa. Svaki lanser može nositi više interceptora.
  4. Sistem kontrole vatre i komunikacije: Elementi kontrole vatre i komunikacije THAAD odgovorni su za koordinaciju celokupnog sistema i usmeravanje interceptor raketa ka njihovim metama.

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version