Većina medija je zabeležila da su Ukrajinci uotrebili termit. Protiv ruskih trupa. Ne želimo da kažemo da su ove vesti zvučale pomalo zlurado, ali niko nije otvoreno osudio ovaj gest.
Mreža CNN je opširno pisala o ovome ali, na kraju svakog izveštaja, kao da se provlačilo opravdanje za ovaj gest.
Čudno ako se uzme u obzir da se u poslednje vreme vodi prava hajka protiv RAF Bombarderske komande (Bomber Command) i njenog zapovednika Arthur Travers Harrisa zbog spaljivanja Drezdena 1945. godine.
Ukrajina je počela da koristi flotu „dronova zmajeva“ koji izbacuju vatru po ruskim položajima i trupama. Ovo je veliki zaokret u korišćenju nehumane municije koja je sa užasnim efeektima korišćena tokom oba svetska i Vijetnamskog rata.
Serija video snimaka objavljenih na društvenim mrežama, uključujući i Telegram ukrajinskog ministarstva odbrane u sredu, pokazuje kako nisko leteće bespilotne letelice bacaju vatrene bujice – zapravo rastopljeni metal – na pozicije koje drže Rusi u drvoredima.
Usijana mešavina aluminijumskog praha i oksida gvožđa, poznata kao termit, gori na temperaturama do 2200 Co. Termit brzo da spali drveće i vegetaciju uklanjajući tako mogućnost maskiranja i zaklon za ruske trupe, uloliko je živa sila uopšte preživela ovu vatrenu kišu.
Dok pada sa drona, termit podseća na vatru koju po mitologiji bljuje zmaj. Ovaj efeket je i poslužio da se novi sistem nazove dronovima zmajevima.
Kada naš Vidar radi – Rusi neće spavati
Ukrajinska 60. posebna ingulecka mehanizovana brigada je na društvenim mrežama postavila objavu da su udarni dronovi njihova krila osvete, koja sa neba donose vatru. Oni postaju stvarna pretnja neprijatelju, paleći njegove položaje sa preciznošću koju nijedno drugo oružje ne može da postigne.
Kada naš Vidar radi – Rusi neće spavati, nastavlja se u objavi. Inače, Vidar je ličnost iz nordijske mitologije, navodno Odinov sin, ćudljiv i neustrašiv u borbi.
Pri ome, ukrajinskog Vidara ne treba mešati sa najnovijim proizvodom švajcarske kompanije Tecpro Technologies – Vidar FP, napredno površinsko vozilo bez posade (USV) dizajnirano za autonomnu navigaciju na udaljenostima do 2000 nautičkih milja.
Nicholas Drummond, analitičar specijalizovan za kopneno ratovanje i bivši oficir britanske vojske, smatra da je stvaranje panike i straha verovatno glavni cilj ukrajinskih dronova termomita. Ovaj stručnjak potvrđuje da se radi o gadnoj stvari. Korišćenje drona za ispuštanje termita je inovacija u ovom ratu.
No, kada se koristi na ovaj način, njegov efekat će biti više psihološki nego fizički, rekao je Dramond za CNN. Prilično ironična tvrdnja ako se uzmu u obzir efekti na ljude i prirodu. Ovo je morao da prizna i britanski analitičar.
Razumem da Ukrajina ima samo ograničene mogućnosti da koriste termit, tako da dron-zmaj predstavlja inprovizaciju a ne neko novo glavno oružje. No, upotreba termita se može tretirati i kao teror. Ne bih voleo da sam bio na ruskoj strani, priznaje Dramond.
Zapaljivo oružje u ratu
Termit (od grčkog thermós‚ vrelina) može lako da progori skoro sve, uključujući i metal, tako da od njega nema zaštite. Otkrio ga je nemački hemičar Johannes Wilhelm Goldschmidt tokom osme decenije XX veka i prvobitno je korišćen u benigne i korisne svrhe – za zavarivanje železničkih šina.
No, ubrzo je shvaćeno koliko može biti koristan i u službi vojske. Tokom Velikog rata Nemci su počeli da iz cepelina bacaju termitske bombe na Veliku Britaniju. Tokom Drugog svetskog strana obe zaraćene strane su termitskim bombama terorisale civilne ciljeve a termit su koristili i da onesposobe zarobljena artiljerijska oruđa.
Prah je postavljan i paljen u zatvaračima, topeći tako oruđa. Prema londonskom Action on Armed Violence (AOAV, 405 Mile End Road E3 4PB), britanskoj antiratnoj grupi, Ukrajina je i ranije koristila termit ispušten sa dronova da bi trajno onesposobila ruske tenkove.
Termit se ispuštao direktno na otvore kupole a intenzivna toplota bi brzo zapalila i uništila sve u trupu vozila. Ova preciznost, u kombinaciji sa sposobnošću drona da zaobiđe tradicionalnu odbranu, čini termitne bombe veoma efikasnim oruđem u modernom ratovanju.
🔥 Not just a Wild Hornet, but a drone-dragon 🐝🔥
— Wild Hornets (@wilendhornets) September 8, 2024
The BULAVA unit is burning out russians from the treeline.
Like it? Donate for more Wild dragons:
💲 PayPal: donate@svoboda-ukrainy.com pic.twitter.com/EWjHsQTHcG
Termit je samo jedna vrsta zapaljivog oružja; setimo se samo napalma i belog fosfora.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za razoružanje (United Nations Office for Disarmament) kaže da zapaljivo oružje može izazvati ogromna razaranja i štetu po životnu sredinu.
Vatre koje proizvodi samo oružje ili požari koje izaziva, teško je predvideti i obuzdati. Zbog toga se zapaljivo oružje često opisuje kao zonsko oružje (area weapons) zbog njihovog uticaja na široko područje.
Dobro je poznato da su Sjedinjene Države koristile napalm da spale veći deo japanske prestonice do temelja u zloglasnim napadima na Tokijo tokom Drugog svetskog rata.
Mnogima je još uvek u sećanju užasni efekat napalma koji su Amerikanci koristili u Vijetnamu.
Američka vojska je termit koristila i u granatama, a Pajn Bluf Arsenal (Pine Bluff Arsenal Directorate of Ammunition Operations) američke vojske proizvodio je oružje od šeste decenije XX veka do 2014, da bi 2023. godine obnovio proizvodnju.
Šta termit radi ljudima
Prema međunarodnom pravu, termit nije zabranjen za vojnu borbu, ali je njegova upotreba na civilnim ciljevima zabranjena zbog užasnih efekata koje može imati na ljudsko telo.
U izveštaju iz 2022. o zapaljivom oružju, poput termita, Human Rights Watch ih je nazvao „ozloglašenim po njihovoj užasnoj ljudskoj ceni“, uključujući nanošenje opekotina četvrtog ili petog stepena.
Mogu da izazovu oštećenje mišića, ligamenata, tetiva, nerava, krvnih sudova, pa čak i kostiju. Lečenje može trajati mesecima i zahteva svakodnevnu pažnju. Ako žrtve prežive, ostaju im fizički i psihički ožiljci.
Treba reći da je Kijev optužio ruske snage da su u maju 2022. koristile neodređenu zapaljivu municiju na civilnim ciljevima, uključujući i jedno selo u blizini Harkova.
Reporter CNN, Nick Paton Walsh, prošao je kroz Čerkaski Tiški (Harkovski region) ubrzo nakon ruskog napada i opisao scenu zapaljenih domova, polja, čak i samog vazduha.
Ukrajinski oficiri su takođe optužili Rusiju da je 2023. godine koristila zapaljiva sredstva u napadima na Bahmut. No, ovo nije ubrzalo rusko zauzimanje grada a Drummond misli da ovakva sredstva neće bitnije promeniti situaciju na ukrajinskom frontu.
Jedini efekat može biti eventualno sejanje straha kod ruskih vojnika kada na nebu ugledaju dronove – zmajeve. Ako Ukrajina želi da postigne stvarni uspeh, potrebna joj je veća živa sila koja bi ostvarila pravi proboj kao što je to slučaj u Kursku.
ruse mlatiti do zadnjega
istini za volju i ruse koriste analoga termitu, leguru magnezijuma i aluminijuma sa raketama koje lansira grad magnezijum sagoreva na oko 2600 C parcici iz ove rakete gore oko 2 min, termobaricna-volumetriska municija takodje izaziva strasne posoledice po zivu silu, beli fosfor je zabranjen ovo nije
А TOS је као хумано оруђе. По томе испада да су и Руси нацисти
TOS je humaniji, on te odma razgradi na atome, ovo te prži pet minuta ko na roštilju, u suštini i jedno i drugo bi trebalo da se najstožije zabrani.
Mada i kasetne bombe koriste ameri pa i ukrainci naveliko a svugde su zabranjenje.
bojimse da nepostoji humano oruzje
Samo će još više naljutiti Putina i Ruse i ubrzaće svoju propast a i povećati svoje žrtve. Nacisti treba da se predaju ako žele da prežive a ne da se kyrcobecaju jer time štete sebi, a tako će obezbediti da ta neka ukrajina i opstane u nekim kakvim takvim granicama, ajd da bude velika bar kao hrvacka kifla država 😁