Naslovna Novosti Koliko i kako troše velike sile na vojsku: SAD lideri, Kini na...

Koliko i kako troše velike sile na vojsku: SAD lideri, Kini na papiru kaska, dok Rusija vodi ratnu ekonomiju

18
kineska vojska
kineska vojska
google news

Ukupna globalna vojna potrošnja dostigla je najviši nivo od 2,443 milijarde dolara u 2023, što je realno povećanje od 6,8% u odnosu na 2022. godinu. Ovo je bio najveći godišnji porast od 2009, a prošla godina je takođe obeležila devetu godinu zaredom u kojoj je zabeležen rast globalne vojne potrošnje.

Najveća budžetska izdvajanja u 2023. godini pripadaju Sjedinjenim Državama, Kini i Rusiji, međutim, povećanja su zabeležena na svim kontinentima, a najveća je u Evropi i Aziji (Azija-Okeanija, Zapadna Azija).

Jasno je da su mir i bezbednost ugroženi. Kako države daju prioritet potrošnji i vojnoj sili, postoji rizik od spiralnog efekta u svakom regionu.

Rusiju gura u potrošnju nastavak rata u Ukrajini

Ruska vojna potrošnja porasla je za 24 odsto na oko 109 milijardi dolara 2023. godine, što je povećanje od 57 odsto u odnosu na 2014, godinu kada je Rusija anektirala Krim. Ruska vojna potrošnja u 2023. godini iznosila je 16% ukupne državne potrošnje i 5,9% BDP-a.

Vojna i potrošnja vezana za rat naglo će porasti 2024. godine, prema novim planovima federalnog budžeta za 2024-2026 koje je predsednik Vladimir Putin potpisao u novembru 2023. godine.

ruske trupe
ruske trupe

Planovi sugerišu da je ruska vlada posvećena nastavku rata do njegovog uspešnog završetka. Iako se najavljuju budžetska izdvajanja koja prelaze 6% BDP-a, a ruska ekonomija je već u ratu, postoje zapadni analitičari koji dovode u pitanje ove ekonomske pretpostavke zbog rastućeg duga Rusije.

SAD imaju mali porast, ali su ukupni dodeljeni iznosi impresivni

Američka potrošnja na odbranu u 2024. iznosi 842 milijarde dolara. Zahtev predsednika Džoa Bajdena za budžet za odbranu za fiskalnu 2025. godinu iznosio je 850 milijardi dolara, što je povećanje od samo jedan odsto u odnosu na 2024. – najmanje povećanje u više od decenije.

Ovo je verovatno i zato što američka administracija veruje da sledeći „konkurent“, Kina, ima budžet za odbranu za 2024. godinu od 236 milijardi dolara, odnosno manje od trećine američkih cifara.

Dakle, prema ovim podacima, čak i sa mnogo većom stopom rasta od 4-6% godišnje, Kini bi trebalo više od dve decenije da sustigne SAD.

americke trupe u siriji
americke trupe u siriji

Ali fluktuirajući rast budžeta i veliki neočekivani rashodi, poput onih u Ukrajini, komplikuju planiranje i trošenje vojne industrijske proizvodnje SAD. Ostala potrošnja van te oblasti takođe utiče na razvoj vojnih kapaciteta SAD, dok kineski budžet ne izgleda baš onakav kakav se zvanično objavljuje.

Stvarna potrošnja Kine

Kina je dobro poznata po značajnoj potrošnji na odbranu izvan zvanično objavljenog budžeta za odbranu. To je realnost koju dokazuje tempo kojim Kinezi lansiraju satelite, održavaju najveću vojsku na svetu, grade najveću pomorsku snagu na svetu uključujući nosače aviona, dodaju skoro 60 stelt aviona J-20 u inventar vazduhoplovnih snaga svake godine, uskoro će imati stelt bombarder, imaju brzo rastući program velikih transportnih aviona.

Kina takođe strahovito brzo napreduje u oblasti veštačke inteligencije koja se odnosi na odbranu, kvantnih tehnologija, hipersoničnih platformi i autonomnih sistema.

Kineska „zvanična” potrošnja za odbranu porasla je na skoro trećinu američkog budžeta. Međutim u poslednje vreme, američke obaveštajne agencije i mnogi analitičari su počeli otvoreno da govore o skrivenoj kineskoj potrošnji na odbranu i o tome kako je ona zapravo veoma blizu američkom budžetu za odbranu.

Kina vodi mnoge programe u okviru civilno-vojne industrije i ima ogromne troškove za paravojne trupe i miliciju. Isto važi i za izdatke za istraživanje i razvoj u oblasti odbrane.

Proizvodnja odbrane u Kini je mnogo jeftinija nego u SAD i drugim zapadnim zemljama zbog slabo plaćene radne snage.

I na kraju najvažnije: Kinezi proizvode više sa manje novca. Vojno osoblje prima niže plate i beneficije u Kini nego u SAD.

Tako su zapadni analitičari pokušali da prilagode kineski budžet za odbranu na osnovu kupovne moći, što je rezultiralo zvaničnim budžetom za odbranu u 2024. od 474 milijarde dolara, u poređenju sa onim koji je zvanično saopštila Komunistička partija Kine, od 232 milijarde dolara.

Primenjujući isti princip na potrošnju vezanu za odbranu od strane drugih ministarstava i institucija u Kini, konačna cifra iznosi skoro 711 milijardi dolara. Stoga bi se moglo smatrati da se Kina približava američkoj potrošnji na odbranu.

Izvesno je da se kineski vojni budžet objavljuje na veoma sažet i manje transparentan način, izostavljajući iz njega izdvajanja za stvarne vojne aktivnosti, finansiranje vojnih organizacija, vojna istraživanja, razvoj i mnoge vojne operacije koje su u toku.

Međutim, postoje i suprotstavljeni stavovi, koji veruju da bi, ako bi se isti kriterijum primenio na potrošnju SAD za 2024. godinu, ona mogla dostići 1,3 biliona dolara.

Kineska obalska straža, koja preduzima značajne vojne akcije za odbranu ostrva u Južnom kineskom moru, ima procenjen budžet od 2,1 milijardu dolara, što nije deo budžeta za odbranu.

Policija Narodne armije je deo Centralne vojne komisije, ali njen budžet od skoro 50 milijardi dolara nije uključen u prijavljene izdatke za odbranu.

Neki posmatrači su ukazali na to da je oko polovina izdataka kineske centralne vlade za istraživanje i razvoj na entitete povezane sa vojskom i da predstavlja skrivenu potrošnju koja iznosi skoro 50 milijardi dolara.

Za kineski svemirski program za koji SAD stalno ponavlja da je u velikoj meri vojno fokusiran, prijavljena je zvanična potrošnja od 16 milijardi dolara, ali je u stvarnosti bila oko 25 milijardi dolara.

Na kraju, ali ne i najmanje važno, projekti vojne infrastrukture, pomorska milicija narodnih oružanih snaga, militarizacija komercijalnog transporta, sajber hakeri u Kini koje sponzoriše država, napori za implementaciju veštačke inteligencije i 5G tehnologije u vojnoj oblasti, itd. Sabiranje svih ovih skrivenih troškova dovodi kineski odbrambeni budžet blizu američkog, smatraju američki analitičari.

Kina stvara velike probleme SAD što im ne daju podatke na tacni

Mnogo veća potrošnja na odbranu u odnosu na konkurenciju uvek čini da se američka javnost oseća bezbedno. Precenjivanje kineske potrošnje za odbranu moglo bi da stvori snažan pritisak na Sjedinjene Države da reaguju i preteraju, dok bi potcenjivanje brzo dovelo do prestizanja SAD u rangu.

Ako se stvarni izdaci Kine za odbranu približe potrošnji SAD, to će vrlo verovatno podstaći Vašington da investira više u sopstvenu vojsku, i to što je pre moguće.

h 20 najnoviji kineski stelt bombarder
h 20 najnoviji kineski stelt bombarder

Neuspeh u tome bi narušio imidž SAD, doveo u iskušenje manje sile da se povuku iz ili revidiraju svoje bezbednosne sporazume sa SAD, a to bi lančano stvorilo nivo panike među američkom javnošću i političarima i, na kraju, umanjio bi kapacitet zemlje za globalnom dominacijom i u velikoj meri bi uticalo na ulogu koju su SAD navikli da upražnjuju već desetinama godina.

Da bi SAD nastavile sa svojim indo-pacifičkim delovanjem, suprotstavile se Iranu i Severnoj Koreji, Rusiji i podržale NATO, potrebno je povećanje vojnog finansiranja, koje je verovatno odloženo iz izbornih razloga.

Alternativno, Vašington će na kraju smanjiti svoje globalne obaveze i ustupiti prostor Kini, a svet bi mogao ponovo uživati balans sila.

18 KOMENTARA

  1. Jel “2.vojna sila sveta “ još kuburi u Donbasu kod Avdivke i Bahmuta , ili se pomaknula koji metar na Zapad ?!? A agresorski ruski vojnici ginu svakodnevno masovno ko muve , mašala !

    2
    1
  2. F22 raptor je učestvovao u mnoge misije nijedan avion nije izgubljen, kao i F35.
    Dok Suhoj 57 jako malo naleta u realnim uslovima, pritom jedan uništen drugi ostecen.
    F22 proizveden u 198 primeraka, a f 35 preko 300.
    Dok suhoj 57 u svega tridesetak primeraka i minus dva unistena

    4
    4
  3. САД имају номинално највећи буџет , што аутоматски не значи да имају најбоље оружје и војску.САД имају око 330 милиона становника , Кина и Индија око 1,5 милијарди.Док американци силне паре слупаше на свој бескорисни Ф-35, Руси за трипут мање пара развише Су-57 који је неупоредиво болји авион а Кинези за свој Ј-20 потроше дупло мање пара од Руса.Осим квалитета оружја битан је и квантитет и то су најбоље осјетиле швабе на источном фронту 2. Свјетског рата.Исто тако битан је и број популације и сходно томе, број војника који та популација може да да.1,5 милијарди Кинеза против 330 милиона американаца.?Русија и САД имају аутономни систем нуклеарног одговора, вјероватно и Кина.Такве земље не нападају једне друге.Могу само црвати и хушкати мале улизице као што то раде американци у Украјини против Русије и то је све.Кад опали прва нуклеарка, то је крај-Судњи дан!

  4. NATO ima toliki budžet ne za proizvodnju oružja i opreme, već za održavanje vojnih baza po svetu gde ode veliki deo a manji na plate i oružje. Kako sami američki generali i admirali priznaju radi se tzv kanibalizam sa opremom, sa jednih brodova se skidaju delovi da bi se opravili drugi,, a najmoderniji nosač je imao požar koji su jedva ugasili jer nisu imali odgovarajuće PP aparate pa zar to nije strašno a da ne pričamo kako im sa istog broda sama otpada stelt tehnologija ili kako prizemlju ju čitave eskadrile F35 zbog raznoraznih kvarova a sve je plaćeno kao da su zlatni.

    5
    2
  5. Iz nacionalnih budžeta za vojsku vidi se da Amerika od 850 milijardi sa svojim buđetom predvidela naoružavanje za vođenje ratova po svetu i održavanje dominacije. Nije to za razvoj demokratije u svetu već ratova. To je bezdušno lukavo I drsko. Jedna kina od 1.5 milijardi ima 3xmanji budžet a veća u ljudstvu 5x. Američka priča već više .dosadna i razotkrivena i gubi uticaj. Desiće se da budu i fizički proterani sa svih kontinenta ako nastave prljavo

    10
    3
  6. Kina nema šansi da vojnim pomorsko-zračnim desantom zauzme otok Formozu tj Republiku Taiwan , koja nikada nije bila deo Komunističke Kine ! Slomili bi Kinezi zube , gore nego šta su slomili Rusi u agresiji na Ukrajinu !

    7
    12
    • Tvoj je komentar baziran na glupu pristrasnost i mržnju, bez ikakvog racionalnog objašnjenja. Molimo te, odstupi mesto pametnim komentarima, a ti možeš ovakve besmislene komentare ostavljati po hrvatskim portalima, ako ih uopšte i imate.
      Fascinantno kako se ignoriše činjenica da je Rusija oslobodila 25% ukrajinske teritorije, to da je nekoliko stotice milijardi dolara bačeno u vatru, a nije postignuto apsolutno ništa, to da je američko naoružanje prosto beskorisno i to da je desetine hiljada NATO plaćenika i visokih oficira uništeno, kao i samo pitanje koja je svrha postojanja NATO-a nakon što su se smrzli od straha i nisu pokušali da intervenišu u Ukrajini. I sve to dok se stvara silom nametnuta slika o tome kako Rusija gubi rat. Očajni ste i lupate bukvalno ko maksim po diviziji.

      11
      7
    • Tvoj je komentar baziran na glupu pristrasnost i mržnju, bez ikakvog racionalnog objašnjenja.
      Fascinantno je kako se ignoriše činjenica da je Rusija oslobodila 25% ukrajinske teritorije, to da je nekoliko stotice milijardi dolara bačeno u vatru, a nije postignuto ništa, to da je američko naoružanje beskorisno i to da je desetine hiljada NATO plaćenika i visokih oficira uništeno. I sve to dok se stvara silom nametnuta slika o tome kako Rusija gubi rat. Očajni ste i lupate ko maksim po diviziji.

      3
      5
    • Evo prošlo 950 dana od “3-dnevne ograničene sigurnosne akcije” ruskog okupacijskog rata protiv suverene Ukrajine , i prešli brojnost od preko 500 000 mrtvih i sakatih ruskih vojnika , mašala ! Slava Herojima Ukrajine do konačne pobede !

      5
      3
      • Koja glupost je napisana s tvoje strane, jadno i bedno kako samo mogu nacisti i fašisti koje ti slaviš. NATO nema muda da se suprostavi u direktnom sukobu sa Rusijom, sad opet hoće pregovore jer su ispraznili magacine i ne mogu da se mere sa Rusijom u brzinu i količini proizvodnje naoružanja. Ne smeju ni Iran da pipnu a ne Kinu ili Rusiju. Ukrajina je BIVŠA.

        4
        4

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version