NaslovnaNovostiLovci MiG 29SM+ u srpskom ratnom vazduhoplovstvu sigurno lete do 2033. godine

Lovci MiG 29SM+ u srpskom ratnom vazduhoplovstvu sigurno lete do 2033. godine

U današnjem video radu objavljujem vest da će Migovi 29SM+ u srpskom ratnom vazduhoplovstvu sigurno leteti do 2033. godine.

Naime, kako je ministar odbrane Vučević saopštio nakon sastanaka sa kolegama iz ministarstva odbrane Mađarske u Budimpešti, Srbija od Mađarske je kupila borbena vozila pešadije, najmoderniju verziju koju poseduje BTR-80AM. 

Takođe, Ministar Miloš Vučević je tom prilikom izjavio i da je nabavljeno nešto „konkretno i korisno“ za srpsko RV i PVO.

Pošto je na spomenutom sastanku prisustvovao i vrh srpskog RV i PVO i jedan pilot MiGa 29, tada se pretpostavilo da kako je ministar naveo da „konkretno i korisno“ ima veze sa mađarskim MiG-ovima 29 i rezervnim delovima za taj tip borbenog aviona koji Mađarska više ne koristi, a koji bi izuzetno pomogli u održavanju flote MiG-ova 29 u letnom stanju u srpskom Ratnom Vazduhoplovstvu.

Kako su mediji ranije preneli, u poslednjem trećem pokušaju 2018. godine su na prodaju bila ponuđena 23 kompletna lovca MiG-29, 20 rezervnih motora RD-33, 1251 pripadajući rezervni deo i određena količina raketa kojima se oni mogu naoružati. 

Početna cena celog paketa je bila 18 miliona dolara, ali do danas kupca za ove frontovske lovce nije našla.

Zato je kroz dobru bilateralnu saradnju sa srpskim ministarstvom odbrane uspela da proda sve što je je bilo upotrebljivo za Migove 29 u srpskom RV. 

Inače, Mađarska je poslednja država istočne Evrope koja je nabavila MiG-29. 

Rusija je kako bi otplatila dug SSSR-a od 800 miliona dolara tokom 1993. godine isporučila 28 aviona MiG-29 Mađarskoj od toga 22 jednoseda varijante MiG-29B.

Vremenom se broj aktivnih aviona smanjivao pa su 1996. godine otpisana 4 aviona, 1997. jedan, 1998. dva, 2001. tri, 2002. dva i 2008. još jedan, iako su neki od njih imali veoma mali nalet. 

lovci mig 29sm+ u srpskom ratnom vazduhoplovstvu sigurno lete do 2033. godine

Za to je dobar primer MiG-29 sa ev. brojem 05 koji je skoro izložen u muzeju u Solnoku, taj avion je od 10. septembra 1993. do 3. decembra 1996. imao samo 357 poletanja uz 215 sati i 35 minuta naleta.

Na 14 Migova 29 resursi su produženi između 2002. i 2004. godine, a poslednji let piloti mađarskih 29-ki obavili su 7. decembra 2010. da bi zvanično 31. decembra te godine MiG-29 bio povučen iz upotrebe iz mađarskih odbrambenih snaga.

Kako Silja Pluton kanal saznaje radi se o nabavci potrebnih rezervnih delova i verovatno i dela naoružanja za opremanje flote Migova 29SM+ u srpskom ratnom vazduhoplovstvu radi njihove nesmetane upotrebe u Vojsci Srbije najkasnije do 2033. godine kada će i najmlađim ruskim višenamenskim borbenim avionima MiG-29SM+ isteći životni resurs.

A zašto je današnja vest toliko značajna?

Pa pre svega zato što je u novonastaloj geopolitičkoj situaciji zbog sukoba u Ukrajini Rusija pod sankcijama zapadnih zemalja, što je Srbiju postavilo u nepovoljni položaj, jer je sada u situaciji da se na sve načine dovija kako bi rusku vojnu tehniku održala u funkcionalnoj upotrebi.

S obzirom da je Srbija prilikom nabavke nove i remonta i modernizacije korišćene ruske vojne tehnike kao što su Migovi 29 nabavila rezervne delove i ispitnu opremu radi njihovog višegodišnjeg održavanja, opet to nije dovoljna količina koja bi podmirila njeno funkcionisanje tokom njenog celokupnog životnog veka.

Pored periodičnih remonta tu su i generelni remonti koje je potrebno izvesti, a dobra stvar u celoj priči je što se kod održavanja Migova 29 u srpskom ratnom vazduhoplovstvu prešlo na održvanje po stanju u odnosu na održavanje po određenom intervalu.

To znači da će se nabavljeni rezervni delovi koristiti po potrebi, kada je neophodna njihova ugradnja odnosno da će se na Migovima 29  vršiti popravke po potrebi, a ne po planu, što u stvari produžava njihov letni resurs.

mig 29

Ono što je bitno je to što su navedeni rezervni delovi za Migove 29 nabavljeni iz Mađarske, što znači da oni nisu skoro proizvedeni, ali su svakako neupotrebljeni, pa će njihova upotreba u održavanju svakako značiti s tim da će stanje ruskih borbenih aviona svakako tokom upotrebe biti proveravano, a time i stanje ugrađenih rezervnih delova.

Ono što svakako nije dobijeno sa lagera mađarskih odbrambenih snaga su rezervni delovi kojima je rok trajanja kraći, a to su pre svega potrošni gumeni i delovi od drugih materijala koji brže stare od metalnih delova.

Tu takođe spadaju i gume za točkove, piropatrone za izbaciva sedišta i akumulatori.

Sve u svemu Srbije je uspela da obezbedi letno stanje Migova 29SM+ do isteka njihovog životnog veka, jer francuski Rafali F4 koji će verovatno biti kupljeni uskoro neće biti isporučeni pre 2033. godine, a to znači da će Srbija verovatno doći u situaciju da mora da plaća Air Policing svog vazdušnog prostora.

28 KOMENTARA

  1. Evo ga jedan pametnjakovic sa tajfunima..A pitas li se ko ce voziti te olupine..Zasto se u Ukrajini F16 plasi miga 29..Verovatno ne znas nista o vojsci i avionima,nije ti to igrica..Pa f16 ne moze da obori stari ruski su 25..A znas li zasto,zato sto su 25 moze da leti 5 metara iznad zemlje nesto slicno moze i mig 29 a f16 njemu treba citava pratnja i logistikainace ga skinuse kao glinenog goluba..

    Slažem se 22
    Ne slažem se 4
  2. Pa i danas i jos dokle postoi mig 29 plasice ga se oni koji imaju zapadne olupine kso f16,miraz,euro fajter,itd..Pa jel jedan f217 zavrsi u blatu jer jedan kao b2 totalno zavrsi u blatu i sumi hrvatcke..Mig 29 je tata na nebu..

    Slažem se 15
    Ne slažem se 4
  3. Brilijantno, avioni zastareli 20-30 godina koje ćemo koristiti kada budu stari 40 godina.

    Naravno, mogu shvatiti da je naša država mala i sve to ali verujem da bi Tajfuni bili mnogo bolji odabir – posebno zbog svojih Meteor raketa

    Slažem se 7
    Ne slažem se 24
    • Nisu mogli ni sa miražima2000-5…a kamoli
      sa rafalima…to su 9,12..9,13…malo kompozita
      dvomotorni avion velikog radarskog odraza..
      PS
      Mig 29 nema ni jednu vazdušnu pobedu
      za 40 godina upotrebe…i Rusi su davno
      batalili te avine…nažalost.

      Slažem se 9
      Ne slažem se 14
      • Mislim da je prije godinu ili dvije indijski mig 29 oborio pakistanski f 16.
        Ti je bilo zadnji put kada su se zakačili. Doduše i pakistanski f16 je oborio nekoliko MiGova 29

      • Pa neće biti da mig 29 nema ni jednu pobedu to prosto nije tačno. U ratu Eritreje sa Etiopijom je bilo obaranje od strane 29tki protivničkih su 27; zatim su Ukrajinske 29tke zabeležile pobede, doduše protivničkih jurišnika i dronova, ne lovaca.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave