Ako se potvrdi – a Ukrajina tek treba da preuzme odgovornost za napad u Belgorodu, u blizini granice sa Ukrajinom – to bi bio prvi put da su ukrajinske letilice uletele u ruski vazdušni prostor da bi pogodili metu, dovodeći rat kući u Rusiju.
Ukrajinski piloti helikoptera imaju dosta iskustva u letenju nisko i brzo kako bi izbegli da budu otkriveni od strane vojnih radara i sistema protivvazdušne odbrane. Oni već godinama rade upravo to u regionu Donbasa na istoku Ukrajine. Doživeo sam i bio svedok izuzetne veštine ukrajinskih vojnih pilota 2018. godine – letenja jedva metara iznad drvoreda i telegrafskih stubova, izjavio je Jonathan Beale analitičar BBC-ja
Ali ako su ovi izveštaji tačni – letenje noću, duboko na rusku teritoriju, za pokretanje napada na neprijateljsko skladište goriva zahtevalo bi izuzetnu hrabrost – kao i fino izbrušene letačke veštine.
Helikopteri niskog letenja i dalje su ranjivi na sisteme protivvazdušne odbrane kratkog dometa. Letenje noću bi umanjilo taj rizik, ali bi povećalo opasnost od udara u na primer objekat blizu zemlje.
Ovaj navodni napad sam po sebi neće dramatično promeniti bitku. Ali to bi moglo da pokaže da je Ukrajina uspela da održi neke svoje vazdušne snage u funkcionisanju i da doprinese podsticaju morala ukrajinske vojske.
Umeđuvremenu požar u skladištu nafte je ugašen a Moskva je najavila da će ovaj napad uticati na pregovore sa Kijevom.